Johnny Cash'in Noel Albümleri

Aralık ayı boyunca Jingle Bells duymaktan sıkıldıysanız Johnny Cash'in Noel albümlerine bir göz atmanız iyi olacaktır.
Johnny Cash'in Noel Albümleri

şu an bulunduğumuz dönem vesilesiyle, kendisinin kaydetmiş ve yayınlamış olduğu noel ve yılbaşı temalı albümleri derlemek istediğim country sanatçısıdır. normalde bu tarz işlere girişen çoğu sanatçı hayatı boyunca ortalama 1 adet noel temalı albüm yayınlar. kendisi ise, benim bulabildiğim, 5 adet noel albümü (hem de farklı dönemlerde) yayınlayarak bu alanda garip bir üretkenlik göstermiştir diyeceğim de zaten adamın 71 senelik ömründe sürekli ürettiğini göz önünde bulundurursak çok da abartı bir sayı olmadığını görebiliriz.

1- the christmas spirit

johnny cash abimizin ilk noel temalı olan bu albümü toplam 38 dakika uzunluğundadır ve 11 kasım 1963 tarihinde yayınlanmıştır. columbia etiketiyle çıkan bu albümün içerisinde 12 adet parça bulunmaktadır ve o meşhur silent night, blue christmas, the christmas spirit gibi parçaları da bu albümün içerisinde yorumlamıştır. albüm çıktığı yıl listelerde 7. sıraya yükselmiştir.

discogs: the christmas spirit

albümün tamamını dinlemek için:


2- the johnny cash family christmas

johnny cash'in ikinci noel temalı albümü olan bu albüm, toplamda 10 şarkıdan oluşmakta ve 38 dakika sürmektedir. 4 aralık 1972'de çıkan bu albüm, columbia etiketiyle piyasaya sürülmüştür. benim aşağıda paylaştığım versiyonunda ise 22 şarkılık uzun bir hali bulunmaktadır.

discogs: the johnny cash family christmas

albümün tamamını dinlemek için: johnny cash - the johnny cash family christmas

Opening Dialogue

3- classic christmas

60'larda, 70'lerde noel temalı albüm çıkartan johnny cash'in 80'li yıllarda da noel temalı albümlere devam ettiği eseridir. 3 kasım 1980 tarihinde çıkan bu albüm columbia etiketiyle raflarda yer almıştır. toplamda 10 şarkıdan oluşan bu albümün süresi ise 31 dakikadır.

discogs: classic christmas

albümün tamamını dinlemek için: johnny cash - classic christmas

Joy to the World

4- country christmas

60'lar, 70'ler ve 80'ler derken 90'ları da boş geçmeyen johnny cash abimiz, bu albümü 20 eylül 1991 tarihinde yayınlamıştır. bu sefer columbia yerine delta records ile çalışan johnny cash, toplam 15 noel temalı parçadan oluşan bu albümünü neşretmiştir.

discogs: country christmas

albümü dinlemek için:


5- christmas with johnny cash

johnny cash'in tüm hazırlıklarını ayarladığı ama çıkış tarihine ömrünün vefa etmediği noel albümüdür. albüm, johnny cash'in vefatından sadece 4 gün sonra, 16 eylül 2003 tarihinde yayınlanmıştır. 60'lardan bu yana her 10 yıl için 1 noel albümü çıkartan johnny cash, 2000'lerde de bir noel temalı albüm yayınlamıştır. albümün maalesef derlenmiş bir halini bulamadım lâkin dinlemek isteyenler için discogs sayfasını paylaşmak istiyorum aşağıda. orada şarkıları tekli halde aratarak dinleyebilirsiniz.

discogs: christmas with johnny cash

ayrıca buraya, johnny cash'in 1977 senesinde yapmış olduğu bir noel şovunu da eklemek istiyorum: 

johnny cash & family - [1977 christmas show (complete)]