Josef Stalin'in, Oğlu Vasily'nin Öğretmenine Yazdığı Mektup

Ünlü Sovyet devlet adamı Stalin, zamanında oğlunun öğretmenine ilginç bir mektup yazmış.
Josef Stalin'in, Oğlu Vasily'nin Öğretmenine Yazdığı Mektup

"yoldaş öğretmen martyshin'e

vasily stalin'in yaptığı yaramazlıklarla ilgili yazdığınız mektubu aldım. haber verdiğiniz için teşekkür ederim. cevabım geciktiği için üzgünüm, işlerden ötürü çok yoğunum.

vasily yetenekleri ortalama olan, biraz yaramaz ve zaman zaman yalan söyleyen bir çocuk. bir çok zaman küstahça konuşur ve güçsüz "öğretmen"lere şantaj yapmaktan hoşlanır. onun zayıf - ya da daha doğrusunu söylemek gerekirse- dağınık bir iradesi var.

zamanında bir çok "manevi anne" ve" babaları" ona stalin'in oğlu olduğunu vurguladılar ve şımarttılar. vasily'ye diğer herkesle eşit davranacak ve küstah bir çocuğa okul kurallarına uymasını talep edecek kadar kendine saygısı olan bir öğretmen bulunduğunu bilmek beni mutlu etti. 

Vasili Yosifoviç Stalin

vasily bahsettiğiniz müdür gibi, okullada yeri olmayan paçavra insanlar tarafından şımartıldı ve de küstah vasily henüz kendini paramparça etmediyse bunu ülkemizde hala sizin gibi bu küçük gösteriş düşkününe fırsat vermeyen öğretmenler sayesinde yapmıştır.

benim önerim: vasly'den daha katı taleplerde bulunun ve yalandan "intihar" tehditlerine kulak asmayın. benim desteğim yanınızdadır.

maalesef vasily ile uğraşacak vaktim yok, ama zaman zaman yakasına asılacağım.

hoşçakalın."

orjinal metin
reddit thread'i
çeviri: ben