Josef Stalin'in "Yok Artık Bunu da mı Yaptın" Dedirten Akıl Dışı Hareketleri

Sovyet diktatörün, bugün adeta parodi algısı yaratan kanlı icraatları insanı gerçekten şaşırtıyor.
Josef Stalin'in "Yok Artık Bunu da mı Yaptın" Dedirten Akıl Dışı Hareketleri

ünlü sovyet diktatör josef stalin (gürcü'dür aslında) ile ilgili şaşırtıcı tarihi bilgiler zamanında bana "yok artık bunu da mı yaptın" dedirtmiştir.

- 2. dünya savaşı sırasında oğlu yakov nazilere esir düşer. naziler bunu, bir fidye anlaşması yaparak stalin'in elini zayıflatmak için kullanmak ister. fakat stalin bu teklifi "bir onbaşı ancak bir onbaşıyla takas edilir" diyerek reddeder ve oğlu, nazilerin elinde can verir.


- asıl mesleği papazlıktır. fakat iktidara gelince on binlerce papazı öldürttüğü söylenir.

- iktidara gelir gelmez muhalifleri ortadan kaldırmak için "büyük temizlik" adında paranoyak bir operasyona girişir. hatta parti konuşmalarında, kendini içten alkışlamayan delegeleri bile idam ettirdiği söylenir.


- yine iktidara gelir gelmez, ülkeyi sanayileştirmek maksadıyla tarımı tamamen yok eder. bu da ülkede felaket derecede bir kıtlığa sebep olur. bu olay sebebiyle sadece ukrayna'da on milyon insan ölmüştür.

- insan/maymun kırması yeni bir tür oluşturmayı istediği söylenir. hatta maymunlar cehennemi filminde, insanlardan nefret eden maymun "koba"nın isim babası stalin'dir. çünkü stalin'in gençlik yıllarında lakabı "koba"dır.

Koba

- en büyük fantezisi hitler'i bir kafese koyup tüm avrupa'yı dolaştırmaktır. fakat hitler ona bu zevki yaşatmamış, sovyet orduları berlin'e girer girmez eşiyle birlikte intihar etmiştir.

- soyadı olan stalin, "çeliğin oğlu" demektir.

- lakabı "kasap"tır. makyavelizmi çok sıkı biçimde benimsemiş, yirmi milyonun üzerinde insanın ölümüne sebep olmuştur.


- uçak korkusu olduğunu söyleyerek, savaşın kaderini belirleyen konferanslardan biri olan yalta konferansının sovyet topraklarında yapılmasını sağlar. bundaki amaç ise şudur: roosevelt ve churchill, konferansın yapılacağı yere getirilirken, savaşta harabeye dönmüş sovyet topraklarından geçirilir. hatta stalin özellikle yolun uzatılıp bu manzaranın iki büyük lidere daha fazla gösterilmesini ister ki konferans masasında sovyetlerin kaybını öne sürerek daha fazla kazanç elde edebilsin.

kaynak 1, kaynak 2