Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabız oldum ne yapmalıyım? Kabızlığa iyi gelen şeyler? Kabızlığa iyi gelen yiyecekler? Bu ve bunlar gibi birçok sorunun cevabı içeriğimizde.
Kabızlığa Ne İyi Gelir?
iStock


pozisyon alma

- hareketsizlikten kaçının.

- özellikle yaz aylarında kabızlık vakaları, su kaybının artmasından dolayı artış gösterir. su tüketimini artırın.

- yeşilliklerin ağırlıkta olduğu bir salatayı ara öğün olarak günlük beslenme programınıza dâhil edin.

- gün kurusu ve kuru kayısıyı ara öğün olarak tüketin.

- bağırsaklar serotoninin %95'ini salgılarlar ve bu yönleriyle, zaman zaman en az beyin kadar etkili/hassas bir duygu merkezidir. bağırsakları stresten uzak tutun; uzun süre yalnız kalmayın, müzik dinleyin ve kendinizi en az bir sanatsal kanaldan ifade etmeye, bunun geri dönütlerini almaya bakın.

operasyon

- sabahları, uykudan uyandıktan hemen sonra iki bardak su için ve vücudunuza hareket kazandırın. 200 metre kadar yürüyün.

- yürüyüşün ardından, içinizde bir kıpırtı hissetmeniz kuvvetle muhtemel. lavaboya gidin. 

- asla ıkınmayın. ıkınmak, ter yoluyla fazladan su kaybetmiş (ve dışarıdan yeterince su almamış) bir vücutta kalın bağırsağın, bu eksiği tamamlamak adına fazladan su çektiği ve kurutup sertleştirdiği dışkıyı, anüs boğazı için tehlikeli bir tankere dönüştürür ve anal yırtıklara yol açabilir (bkz: anal fissür). ıkınmayın. evet, ıkınmayın. bekleyin. sabır.

- kayma ve boşalma biraz sıkıntılı olabilir, fakat bu durum minimum hasarla, ancak böyle atlatılır. 

- diyetiniz eğer, aralarında 7-10 saatlik zaman dilimleri bulunan sadece birkaç öğünden oluşuyorsa, bunu değiştirin. öğün frekansını artırarak öğün başına düşen besin miktarını azaltın. besinlerin niteliği de yüksek lif içeren gıdalara doğru kaysın.

- kola, çay, nişasta, patates gibi şeylerden uzak durun.

- sık ılık su ve süt için. hatta kimileri zaytinyağı içmeyi önerir.

- kayısı + su ikilisine başvurun.

- doğa doğadan vb. markaların diyet çaylarını kullanın.. barsak düzenliyomuş bu aletler.

- durum ciddi ise (örneğin kabızlık 2 günü geçmişse) alın müshil gibi ilaçlara başvurun.

- durum daha ciddi ise, suni lavman alıp harici yollar deneyin.

- durum çok ciddi ise (ki ben 4 gün ve ötesi diyorum ama değişir tabi kişiden kişiye) direkt hastane gibi bir yere gidin.

kronik kabızlık

önce doktora görünün. eğer sindirim sisteminizde bir problem yoksa hoşgeldin ya huzursuz bağırsak sendromu. bunun için aylarca hatta yıllarca uğraşmanız gerekebilir. az karbonhidratlı iyi bir diyet (ayrıca kimini çözen gıdalar sizi büsbütün kabız yapıyor olabilir) spor, stres yapmama, nihayetinde bugüne kadar kullandığım ilaçların en iyisi magnesie calcinee (doktora danışmadan kullanmayın) bir de bol bol su.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?