Kadınlarda Regl Öncesi Libido Neden Yükselir?

Kadınlarda neden regl dönemi öncesinde libido hiç olmadığı kadar artar? Pek çok kişinin merak ettiği bu konunun açıklaması.
Kadınlarda Regl Öncesi Libido Neden Yükselir?
iStock

menstrüasyondan yaklaşık bir 2 hafta önceden itibaren doruğa ulaşmaya başlar libido. yumurtlamadan bir gün önce, yani bir önceki menstrüasyonunuzun ilk gününden 14 gün sonra da pik noktaya ulaşır. neden? çünkü spermler, dişi genitalyanın içerisinde ortalama 48 saat canlı kalırlar. dolayısıyla yumurta atılmadan bir gün önce spermlerin kanalda bulunması döllenme olasılığını arttırır. yani döllenme olasılığını arttırmak için vücut tüm ayarlamalarını yumurtlamadan hemen öncesine ve sonrasına göre ayarlar. 


yani reglden önce değil de reglden 2 hafta kadar öncedir asıl libido artışı. tabii burada menstrüel düzenin varlığı, kaç günde bir olduğu, kanamanın kaç gün sürdüğü de çok önemli. zaten takvim yöntemi denen yöntem de yumurtlama tarihinin olası bir hesabına göredir. yani yumurtlamadan 3 gün önce ve 4 gün sonra cinsel birleşmeden kaçınma vasıtasıyla hamilelik riski en aza indirilmeye çalışılır. fakat bu yöntemin %25 gibi yüksek bir başarısızlık oranı vardır.

Adet Döneminde Seks İçin Kadınların Uygulayabileceği Hijyen Önerileri

Partnerinizi Mest Edecek Bir Oral Seks Nasıl Yapılır?

Kadınları Seks Esnasında Zevkin Doruklarına Uçuran Durum: Çoklu Orgazm