Kadınların Her Harekete Bir Anlam Yüklemesinin Hayatımıza Olan İyi Etkisi

Kadınların erkeklere oranla daha derin düşünerek olayların altında bir anlam arayışı söz konusu. Sözlük yazarı "nicksizkaldim" bu olayın hayatımızdaki etkisini paylaşıyor.
Kadınların Her Harekete Bir Anlam Yüklemesinin Hayatımıza Olan İyi Etkisi
iStock.com

kadınların her harekete bir anlam yüklemesinin biyolojik, içgüdüsel ve evrimsel olarak ne kadar anlamlı olduğu:

kadınlarda östrojen hormonu düzeyi erkeklerinkinden daha yüksek seviyelerdedir; östrojen ise kadınların stres hallerinde iki etki gösterir. ilk olarak, stres hormonu kortizol’un salgı süresini uzatır, sonuçta bir kadın, bir erkeğin aynı durumda ve aynı anlarda duyacağından daha fazla stres yaşar. östrojen aynı zamanda kadın beyninde erkektekinden daha geniş bir nöron alanını harekete geçirir. bu uyarılmış hücreler de olayların kadınlar üzerinde çok daha ayrıntılı bir anıya dönüşmesini sağlar. annenin hormon düzeyleri, olayların babanınkinden daha ayrıntılı ve canlı bir anı olarak hatırlanmasını garantiler.

bu bağlamda; henüz konuşabilme dönemine girmemiş olan bebeklerin tepkilerini anlamlandırmak annesinin biyolojik görevidir. kendilerine bağımlı olan ve meramlarını anlatamayan bebeklerinin gereksinimlerini daha iyi saptayabilmek için kadınların, yüz ve beden ifadelerinin gizli ve nüanslı dilini daha iyi okuyabilmeleri gerekir. bu evrimsel adaptasyon, ileride kaçınması gereken tehlikeli durumları hatırlatmak suretiyle annnenin bebeğine daha iyi bakabilmesini sağlar.

zamanında bir kitapta okuyup not etmişim, ama hangi kitap olduğunu hatırlamıyorum.