Kadınların Regl Dönemlerini Daha Rahat Atlatmalarını Sağlayacak Müthiş İcat: Adet Kabı

Türkçeye "Adet Kabı" olarak çevrilen "Menstrual Cup", adet dönemindeki kadınlar için ped ve tampon yerine kullanılabilecek yeni bir teknoloji.

menstrual cup, çan şeklinde; lateks, silikon ya da termoplastik elastomer gibi maddelerden yapılan yumuşak ve esnek bir kap.

geniş ve ağzı açık ucu yukarı bakacak şekilde vajinaya yerleştirilerek menstrüasyon döneminde akıntının burda toplanmasını sağlıyor. ped ya da tamponlardan farklı olarak akıntıyı emip içine hapsetmiyor, tersine içinde biriktiriyor. bu yüzden çalkalanıp tekrar tekrar kullanılabiliyor. adet dönemleri arasında ise kaynatılarak steril bir sıvı içinde ya da kendisiyle birlikte gelen keseciklerin içinde saklanabiliyor. bu şekilde 10-15 yıla kadar kullanılabiliyor tek bir cup.

araştırmalara göre bunu kullanmayı tercih eden kadınlar yaklaşık 3 adet döneminden sonra tamamen alışıyorlar.

çeşitli markaların çeşitli maddeden yapılmış ve değişen sertlikte, büyüklükte, genişlikte cup'ları var.

tampon gibi vücudun içine yerleştirilen bir şey olmasına rağmen ondan farklı olarak şimdiye kadar hiçbir toksik şok sendromu vakasına rastlanmamış cup kullanan kadınlarda.

ayrıca tamponun içindeki maddelere ya da ilk piyasaya sürülen lateks cup'lara alerjisi olan kadınlar için bugün silikondan yapılma cup'lar da piyasada var. tampona kıyasla bir başka avantajı da en küçük boyunun bile en büyük boy tampondan daha fazla sıvı tutması. bu sebeple 8-10 saat boyunca sızdırmadan kanamayı idare edebiliyor. yoğun kanamalı günlerde biraz daha sık değiştirilmesi öneriliyor.

sürekli ıslak bir his veren pedlerden ve tamponlardan farklı olarak cup'larda sızıntı olasılığı çok daha az ve en önemlisi de tekrar kullanılma özelliğinden dolayı çevreye dost bir ürün menstrual cup.

pedlerin ve tamponun içindeki pamuklar çöp olduklarında tonlarca su tutuyorlar ve doğada kaybolmaları yüz yıllar alıyor. ayrıca ped ve tamponların içeriğindeki beyazlatıcılar kanserojen etkiye sahip olduğu için hem kadın vücudu hem de çevre için birer tehdit. bir kadının ömrü boyunca on bin ped kullandığı düşünüldüğünde sırf menstrüasyon sebebiyle insan türünün çevreye verdiği zarar inanılmaz boyutlara ulaşıyor. ayrıca cup totalde ped ve tamponlardan çok daha ekonomik.

tamponlar gibi menstrual cup'larla da vajinal ilişkiye girmek mümkün değil, çıkarmak gerekiyor. ancak menstrual cup'larla denize girilebiliyor.

türkiye'de henüz bildiğim kadarıyla bir dağıtıcı firma yok ancak mooncup adlı bir ingiliz firmasının internet üzerinden yurt dışına satışları var. bunun dışında amerika'da diva cup, ladycup, femmecup ve finlandiya menşeili lunette firmasının da menstrual cup üretimi mevcut.

kullanmaya başlamadan önce nasıl yerleştirildiğini ve çıkarıldığını gösteren şu videoyu izlemek yararlı olabilir.

Kullananlar adet kabı için ne diyor?

mükemmel bir ürün bu. alternatif olmadığı için hala ped ya da tampon kullanan ama bir yerde bir sorun olduğunu düşünen herkes denemeli mutlaka. türkiye'de nerede bulunur bilmiyorum. yurt dışından getirtmek isteyenler için fleur cup'ı öneririm.

bir yıl kullanımın ardından gelen edit:

hala mükemmel. ne zırt pırt kontrol etmek zorundasın, ne koku ne sızıntı problemi var. vajina florasına zarar veren, ağartıcı içeren bütün pedler, tamponlar bir kenarda asla kullanılmamak üzere bekliyor bir yıldır. vücuduyla barışık olduğunu iddia edip kendi vajinasına yabancı olan bütün kadınlara tavsiye ediyorum. geçenlerde indirime girince ikinci siparişimi fleurcup'tan verdim, on günde geldi. henüz gümrükte takılma sıkıntısı yok. gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz.

not: kesinlikle anti-bakteriyel sabun kullanarak temizlemeyin, bırakın vajina faunasındaki faydalı bakteriler yaşasın.

(bkz: lactobacillus)

daha iki dönemi geride bıraktım ama ilk iki günde var olan ağrıyı menstrual cup kullanırken hissetmedim ve normalde beş gün süren regl dört günde tamamen biter oldu :)

ilk günler üç dört saatte doluyor benim cup'ım. belki hem yedeklemek hem de sadece ilk iki gün kullanmak üzere 'l' beden bir cup daha alırım, bilmiyorum. ama şunu biliyorum ki üçüncü ve dördüncü günde 12 saatte bir boşalttım ve dörtte biri anca dolmuştu.

ağrı yok, koku yok, çöp yok, toksik şok sendromu yok, batma hissi yok.

konfor var, rahat rahat uyumak, spor yapmak, günlük hayatına regl değilmiş gibi devam etmek var.

sevgili hemcinslerim, kendinize bu güzelliği yapın. menstrual cup alın, kullanın, başta bir şeyler yanlış gidebilir ama kendinize ve cup'ınıza zaman tanıyın. hepimiz bu konforu hak ediyoruz.

sevgiler.

adet döneminde kullanmak için dünyanın en rahat en güzel şeyiymiş de bi haber yaşıyormuşuz kendisinden. aylardır hangi markaydı, ne boydu diye kendime işkence ettikten sonra gözümü karartıp amazon'dan tr'ye gönderilen (benim bulduğum) tek marka diva cup'tan aldım. çekincesi olan, ama nasıl olur ki diye düşünen herkese tavsiye ederim. adet döneminizde daha önce hiç bu kadar rahat uyumadınız. bütün o ped reklamları yalan.