Kafaları Karıştıran Bilim Kurgu Dizisi Westworld ile İlgili Aydınlatıcı Teoriler

Westworld'le ilgili teoriler ufaktan başladı. Dizi böyle giderse Game of Thrones'taki gibi daha çok teori okuyacağız gibi.
Kafaları Karıştıran Bilim Kurgu Dizisi Westworld ile İlgili Aydınlatıcı Teoriler


en çok tartışılan ve beğenilen ile başlayayım. teoriye göre mib'nin kissy karakterinin
kafatasında bulduğu labirent aslında westworld'ün tamamını tasvir ediyor. yer altında kalan merkez ve üst kısımda kalan dünya birbiri ile küçük bir küre oluşturuyor. 


3 boyutlu bu labirent içerisinde bir çok çıkmaz yol var ve bu durum parkın güvenliğini sağlıyor. mib'nin küçük kızdan öğrendiğine göre bu labirentin girişi the blood arroyo yani kan nehrinde ve yılanların doğurduğu yönde. 

bu ne demek? 

dolores'in kıyısında resim yaptığı nehirin doğusunda bir giriş var demek. neden doğu? çünkü yılan dediği aslında serpens takımyıldızı ve yılanlar kuyruktan doğum yapar. bu takım yıldızının doğuda kalan ucu serpens cauda (kuyruk) olarak adlandırılır. yani nehri takip ederek en doğuya devam ederseniz nehrin daraldığı yerde bir giriş bulursunuz. mib de bu bilgileri toplayarak asıl labirentin girişini arıyor. robotların hepsinin farklı kişilikleri ve bakış açıları olduğunu bildiğinden herkesten ayrı bilgi parçaları toplayarak kendi yapbozunu tamamlıyor.


bu arada yılan zaten mitolojide yeniden doğuşun sembollerinden birisidir. bu giriş kapısı parçalanan robotların tekrar toparlandığı, çembere bağlanarak badana boya yapıldığı yer olabilir. ikinci bölüm sonunda maeve uyanarak kaçıyor ve dışarı çıkıyordu. kapının dışında duvarlar arasında bir köprü var ve açık alanda yağmur yağıyor. yani parkın bu bölümü yer altında değil üstünde yer alıyor. bahsedilen yeniden doğuş bölümü ve giriş muhtemelen burası.

ikinci teori ise 

arnold'un yaşıyor olması ve bir kızılderili mitindeki tanrı rolünü oynuyor oluşu. üçüncü bölümde parkın yaratıcılarından ford'un ortağı arnold'un hikayesini dinliyoruz. 

bu arada ford'un gençliği neydi lan öyle? 

hopkins'in evladı olsa böyle gerçekçi olmazdı. neyse, teoriye göre bu arnold ölmedi ve kendi sahte ölümünü planlayarak parkta bir yerlere gizlendi. bu teoriye destek olarak bir kızılderili miti olan labirentteki adam örnek gösterilmiş. wikipedia'da kısaca bilgi var. 

üşenenler için özet geçeyim. 

hikaye dünyayı yaratan tanrının bir dağın merkezinde yaşadığını ve bu dağın içinin kocaman bir labirent olduğuna dayanıyor. bu tanrı labirente girip sağ çıkmak isteyenlerden birer hediye istiyor. hikayenin sahiplerinin nehir insanları adını taşıması da yukarıdaki teori ile ilintili. mib ise ford'un vip olarak parka soktuğu ve gerçek bir insan olan iz sürücü. arnold'un nereye saklandığını bulup ford'a bildirmekle görevli. arnold'un 30 yıldır yok olması ve mib'nin 30 yıldır parkta olması buna işaret ediyor.

- mib ilk bölümde o kadar para veriyoruz aldığımız hizmete bah hıaammına diyerek teddy'e sıkıyor. o yüzden mib kiralık iz sürücü olmayabilir-

üçüncü bölümde kaybolan oduncu robot ve orion takım yıldızı olayı kesinlikle bu arnold'un işi. ford kendi hamlelerini yaparken arnold'da başka hamlelerle karşılık veriyor. oduncu yıldızlara göre yön bularak bir yere gitmeye çalışıyor. yakalanırsa kendisini imha etme komutu almış.

bana göre ise bu iki teori oldukça mantıklı olmakla birlikte arnold yaşıyor ve robotların kulağına fısıldıyor. ford onun yaşadığını bilmesine rağmen bozuntuya vermeden arnold ile park üzerinden satranç oynuyor. belki de eski dostu arnold'a teorilerinin doğruluğunu ıspat edebilmesi için şans tanıyor. o nedenle bernard sorgulamaya başladığında yemleyip gönderiyor.