Kafanızdaki Baykuş İmajını Değiştirecek Güzellikte Bir Kuş: Kar Baykuşu

Baykuşlar belki kuş türleri arasında sayılabilecek en sevimli canlılar olmayabilir ama kar baykuşlarının güzelliği kimse tarafından reddedilemeyecek kadar açık.


yetişkin bir dişi kar baykuşu


yetişkin bir erkek kar baykuşu


yavru kar baykuşu


kutup tundralarında yaşayan iri, beyaz baykuş. uzunluğu 50-60cm, kanat genişliği 125-150cm, ağırlığı 2,5-3kg. diğer baykuşlardaki boynuz tüyleri kar baykuşunda yok. bacakları ve ayakları kalın tüylerle kaplı. pençelerinin arası bile tüy dolu. yetişkin erkekler bembeyaz, gençler ve dişiler biraz benekli. gözleri büyük, bal rengi. teleskobik bir görüşü var. sesi genelde kesik kesik ama inanılmaz bir çığlığı var (bayılıyorum):


saf etçil. küçük kemirgenler, memeliler ve kuşlarla beslenir. hem gece hem gündüz avlanabilen tek baykuştur. yuvasını açık alanda ve biraz tümsek bir toprağa kurar. genellikle 5-14 yumurta bırakır. tek eşlidir. yavruları anne ve baba nöbetleşe ava çıkarak birlikte büyütürler. yavrular koyu tüylerle kaplı. bilimsel açıklamasını bilmiyorum ama muhtemelen koyu tüyler sıcağı tuttuğu için böyle.

yaşam alanı kuzey kutup tundraları. alaska, kanada, kuzey avrasya ağırlıklı dağılmış. kutup tilkileri, kutup ayıları, yırtıcı martılar, gri kurtlar tarafından avlanabilirler.


şurada, doğal ortamlarında bizzat gözleyerek yapılmış muazzam bir belgesel var: 


ayrıca mayıs 2014'te trt belgesel kanalında "queen of the north" (kuzeyin kraliçesi) belgeseli de türkçe dublajla yayınlandı.

yaratıcıya bu konuda çok kırgınım. bu kadar güzel olur mu bir varlık insan görüyor bunu. biz envai çeşit kozmetikle güzelleşmeye çalışalım şu kar baykuşundaki güzelliğe bak, kıskanmamak elde değil. bi de bunların büyük kedi versiyonu var ki iç geçirtir insana:

Doğada Duyduğu Tüm Sesleri Taklit Edebilen İnanılmaz Hayvan: Lir Kuşu