Kafası Karışanlar İçin Westworld'ün 1. ve 2. Sezonlarının Zaman Akışı

HBO'nun yapay zeka olayını konu alan enfes dizisi Westworld, alışılmışın dışındaki kurgusu sebebiyle zaman zaman kafa karıştırıcı olabiliyor.
Kafası Karışanlar İçin Westworld'ün 1. ve 2. Sezonlarının Zaman Akışı


2052 yılının oralardayız:

yaklaşık 37 yıl önce

s01e10: robert ford ve arnold weber hostları kodlamaya başlıyorlar.

s02e02: ford ve arnold akecheta ve angela’yı kullanarak westworld’u logan delos’a pazarlıyorlar. logan babasının şirketini kullanarak westworld’e yatırım yapıyor.

s01e09: arnold’un oğlu charlie ölüyor.

s01e10: arnold dolores’i maze ile test etmeye devam ediyor. bu testleri sonucunda arnold dolores’in canlı/hazır olduğuna inanıyor ve ford’u ikna etmeye çalışıyor.

yaklaşık 34 yıl önce

s01e10: arnold tüm hostları yok eden katliamı gerçekleştiriyor. kendi de intihar ediyor.

s02e08: akecheta arnold’ın ölüsünü ve maze’in çizili olduğu oyuncağı buluyor. akecheta bilinçlenmeye başlayıp her yere maze’i çizmeye başlıyor. akecheta ve diğer yerli hostlar ghost nation olarak tekrar dizayn ediliyorlar.

s01e05: ford westworld’un açılışını yapıyor.

yaklaşık 30 yıl önce

s01e02: william, juliet delos ile nişanlanıyor. logan william’ı westworld’e getiriyor.

s01e04: logan delos’un hisselerinin arttırılması için uğraşıyor.

s01e03: william dolores ile tanışıyor. dolores bu esnada arnold’ın maze’ini takip etmekte.

s01e05: william ve dolores birbirlerine aşık oluyorlar.

s01e08: dolores maze’i buluyor fakat kafası karışıyor.

s01e10: william hayal kırıklığına uğruyor ve men in black haline geliyor. william juliet’in fotoğrafını düşürüyor. william logan’ı parkta bırakıyor.

s02e08: akecheta logan’ı buluyor ve dış (başka) dünyanın varlığını öğreniyor.

s02e02: william, james delos ile görüşüyor ve logan’ı gasp ediyor. james delos william’ın firması hakkındaki fikirlerini onaylıyor. william forge’u yapmaya başlıyor.

s02e08: akecheta henüz yapım aşamasında olan forge’u buluyor. akecheta ve kohana buraya geri döndüklerinde forge’u bulamıyorlar çünkü forge yer altına gömülmüş halde.

s02e02: william juliet ile evleniyor. kızları emily-grace doğuyor.

yaklaşık 25 yıl önce

s02e02: james delos firmasının yöneticiliğini bırakıyor. william james delos’a veda partisi düzenliyor ve bu partide parktan hostlar bulunuyor.

s02e04: james delos kaliforniya’daki host-->> insan tranferini gerçekleştirmek üzere araştırma yapan merkeze gidiyor. james nedeni bilinmeyen bir hastalık nedeniyle ölüyor.

s02e07: logan babasıyla son tartışmasından 6 ay sonra aşırı dozdan ölüyor.

s02e04: william gizli bir tesiste host-james’i ziyaret ediyor.

yaklaşık 21 yıl önce

s02e08: akecheta 9 yıl sonra ilk kez kendini öldürüyor ve mesa’ya getiriliyor. akecheta maze’i çizmeyi ve hostlara bu şekilde bilinç kazandırmayı kendine görev ediniyor.

yaklaşık 20 yıl önce:

s02e07: ford arnold imajında bernard’ı yaratıyor. cradle ve dolores’i bernard’ı test etmek için kullanıyor.

yaklaşık 18 yıl önce

s02e04: william host-james’i tekrar ziyaret ediyor. james’in ölümünün üzerinden 7 yıl geçmiş.

yaklaşık 1 yıl önce

s02e08: akecheta maeve ve kızına maze’i göstermeye çalışıyor.

s02e09: ford william’a westworld guest profilini içeren kartı veriyor. juliet kartı buluyor, emily’e bırakıp intihar ediyor.

s02e08: william parka dönüyor ve burada maeve ve kızına saldırıyor. maeve kızını alarak akecheta’nın çizdiği maze’e gidiyor.

s01e08: william maze’i ilk defa görüyor.

s01e06-08: maeve arızalanıyor ve mariposa’da (sweetwater’daki salon/genelev) çalışması için tekrar görevlendiriliyor.

s02e08: ford akecheta’ya deathbringer’ın yani dolores’in kendisini öldüreceğini söylüyor.

birinci sezona geldik

s01e01: william parkta maze’i aramaya başlıyor. ford reveries kodlarını yasalaştırıyor. peter abernathy juliet’in fotoğrafını buluyor.

s01e02: “these violent delights have violent ends” kodu dolores ve maeve’e yayılıyor.

s01e03: dolores maze’in izlerini tekrar aramaya başlıyor.

s01e02: ford maeve’i uyanması için programlıyor.

s01e03: ford yeni bir wyatt hikayesi yaratıyor.

s01e06-08: ford bernard’ı cradle’a bilincini koyması için kullanıyor.

s01e08: charlotte lee’ye forge kod çözme anahtarını abernathy’nin içine koymasını söylüyor.

s01e10: dolores maze’i buluyor ve bilince ulaşıyor. william dolores ile tekrar buluşuyor ve maze’in bir merafor olduğunu anlıyor.

s02e03: emily nicholas’ı host olup olmadığını anlamak için vuruyor.

s01e10: dolores ford’u vurup öldürüyor. hostlar ayaklanıyorlar.

s02e03: emily ve nicholas bengal avlama kampında saldırıya uğruyorlar. kaplan emily’i kovalıyor. sonrasında emily ghost nation’a yakalanıyor.

ikinci sezona geldik

s02e08: akecheta ford’un ölüsünü buluyor ve kapıyı aramaya başlıyor.

s02e01: bernard charlotte ile birlikte abernathy’i aramaya başlıyor.

s02e02: maeve kızını aramak için delos’un tesislerine geliyor.

s02e01: dolores dünyayı ele geçirme planları yapmaya başlıyor. ford kendi çocuk hostunu kullarak william’a kapıyı bulmasını söylüyor.

s02e03: dolores, fort forlorn hope’da bernard ve abernathy ile tekrar buluşuyor.

s02e04: bernard elsie’nin yanına getiriliyor. bu ikili host-james’in tutulduğu gizli yeri buluyorlar. ghost nation’a yakalanan emily stubbs ile tanışıyor. emily ghost nation’dan kaçıyor. emily william ve lawrence’ı buluyor.

s02e05: maeve ve ekibi shogun dünyasına götürülüyorlar. maeve, akane ve sakura ile tanışıyor ve shogun’ı yok etmeleri için onlara yardım ediyor. maeve konuşmadan hostları kontrol edebilmeyi öğreniyor. dolores trenle mesa’ya gitmek için sweetwater’a gidiyor. dolores teddy’in profilini değiştiriyor.

s02e06: ghost nation’dan bırakılan stubbs, mesa’ya dönüyor ve burada charlotte’ın yanına gidiyor. öğreniyor ki charlotte abernathy’i bulmuş. charlotte delos’la irtibata geçip ekip gönderilmesini istiyor. ekibin başında coughlin var. bernard ve elsie mesa’ya geri dönüp cradle’ı buluyorlar. william kızı ile host olması hakkında konuşuyor ve kızını kampta bırakıyor. delos’un gönderdiği coughlin ve ekibi paraşütle mesa’ya varıyor.

s02e05: maeve ve ekibi homestand’i ve kızını buluyor.

s02e06: bernard cradle’a girip, ford’un bilincinin orada olduğu öğreniyor.

s02e07: dolores mesa’ya geliyor ve abernathy’i buluyor. william, maeve ve diğer hostlar tarafından vuruluyor. maeve de aq ekibi tarafından vuruluyor. akecheta maeve’in kızını korumak için yanına alıyor. lee ve qa ekibi maeve’i mesa’ya geri getiriyorlar. ford cradle’da bernard ile bilincini birleştiriyor. bernard cradle’dan ayrılıyor. angela cradle’i yok ediyor. dolores abernathy’nin kontrol ünitesini söküp yanına alıyor. bernard tüm delos sistemini yok ediyor. coughlin ve ekibi, dolores’in hostları tarafından öldürülüyor.

s02e08: akecheta yaralı olan william’ı yakalıyor. emily, ghost nation kampına gidip oradan william’ı alıyor. qa mesa’da maeve’in anormal durumunu keşfediyor. akecheta mesh network yoluyla maeve’e kızını koruyacağına dair söz veriyor.

s02e09: emily william’ı rally noktasına getiriyor. william emily’nin ford tarafından kontrol edilen host olduğuna inanıyor. william qa ekibini ve kızı emily’i öldürüyor. emily’i öldürdükten sonra fark ediyor ki emily host değil gerçek kızı. dolores ghost nation’la karşılaşıyor ve çatışıyorlar. clementine hostları kontrol edebilsin diye tekrar programlanıyor. bernard kendi kodundan ford’u siliyor ve elsie ile yollarını ayırıyor. teddy kendini öldürüyor.

s02e10: dolores teddy’nin kontrol ünitesini alıyor. bernard, dolores ve william forge’un kapısında karşılaşıyorlar. dolores william’ı yaralıyor ve forge kapısının dışında bırakıyor. charlotte ve delos clementine’ı kapıya götürüyorlar. maeve mesa’dan terkar kaçıyor ve kapıya gidiyor. kapı valey beyond’a açılıyor. maeve’ın kızı, akecheta ve bazı hostlar kapıdan geçip valley beyond’a giriyorlar. clementine ve maeve ölüyorlar. dolores tüm insan datasını silmeye başlıyor. aynı zamanda forge’u su altına bırakması için gerekli olan işlemi de başlatıyor. bernard dolores’i öldürüyor. dolores’in incisini alıp, abernathy’ninkiyle değiştiriyor. bernard data silme işlemini durduruyor. bernard katledilen hostlara bakmaya yukarı çıkıyor. charlotte ve delos ekibi mesa’ya geri dönüyor. charlotte elsie’yi vurup öldürüyor. bunu gören bernard tam bilinç kazanıyor. ford alt benlik olarak bernard ile konuşuyor. bernard charlotte’un vücudunu kopyalayıp içine dolores’in topunu koyuyor. dolores gerçek charlotte’ı öldürüyor ve yerine geçiyor. bernard hatıralarını karıştırıyor ve sahilde yatıyor.

s02e01: strand’in önderliğinde delos ekibi geliyor. bernard sahilde uyanıyor. bernard ve delos ekibi su dolu forge vadisinde yüzen ölü hostları buluyorlar.

s02e03: bernard ve delos ekibi mesa’ya geri dönüyorlar ve charlotte/dolores’i buluyorlar. charlotte/dolores, bernard ve strand’e abernathy’nin tekrar kaybolduğunu söylüyor.

s02e05: strand harita odasında coughlin’in ekibinin ölsünü buluyor. delos vadideki suyu geri çekiyor ve ölü hostları mesa’ya yolluyor. costa’nın açıklamasına göre hostların üçte biri bakire / hiç data bulundurmuyorlar. delos ekibi tüm host backup’larıyla beraber cradle’in yok edildiğini öğreniyorlar.

s02e07: strand, bernard ve stubbs’ı ford’un gizli kabinine götürüyor. charlotte/dolores kabinde bernard’ın hostlarını buluyor. charlotte/dolores albernathy’nin kontrol ünitesinin nerede olduğunu öğrenene kadar bernard’ı sorguya çekiyor.

s02e10: bernard, delos ekibi ve charlotte/dolores ile forge’a geri dönüyor. bernard burada dolores’i charlotte’ın kopyasının içine koyduğunu itiraf ediyor. dolores delos ekibini öldürüyor, teddy’nin topunu/incisini valley beyond’a yolluyor, valley beyond’ın datalarını gizli bir yere kopyalıyor, bernard’ı öldürüyor, bernard ve abernathy’nin toplarını yanına alıyor. sonra dolores, charlotte kimliğine gizlenerek, yanında 5 topla beraber westworld’dan kaçıp arnold’ın eski evine gidiyor ve burada kendini ve bernard’ı yeniden yaratıyor. charlotte’ın vücuduna kimin topununu koyduğu bilmiyoruz. bernard, arnold’ın eski laboratuarında uyanıyor. dolores bernard’a ayrı yollardan gideceklerini ve hostların hayatta kalmaları için uğraşacaklarını anlatıyor.

bilinmeyen uzak gelecek

s02e10: william’ın bir kopyası forge’un eskiden olduğu yere varıyor ve fidelity testi için host-emily ile karşılaşıyor.

Ünlü Filozof Friedrich Nietzsche ile Westworld Dizisi Arasındaki İlginç Bağlantılar