Kafasının Arkasında Başka Bir Yüzle Doğduğu İddia Edilen Adam: Edward Mordrake

19. yüzyılda İngiltere'de, kafasının arkasında başka bir yüzle doğduğu iddia edilen ancak kanıtlara bakıldığında bir şehir efsanesi kokusu olan Edward Mordrake olayına bir bakalım.
Kafasının Arkasında Başka Bir Yüzle Doğduğu İddia Edilen Adam: Edward Mordrake

19. yy’da ingiltere’de yaşamış olan edward mordrake’nin (mordake de deniyor) tıpta nadir görülen bir şekilde başının arkasında fazladan bir yüzle doğduğu iddia edilir. 

fakat söz konusu iddia doğru değildir. kaynaklar detaylı ve bilimsel açıdan incelendiğinde, vakanın bir şehir efsanesi olduğunu görmek mümkün. internet ortamlarında varlığının kanıtı olarak kullanılan fotoğraf da edward mordrake’nin efsanesinden esinlenen sanatçı ewart schindler’in yaptığı bir heykeldir.


son yılların en ilginç tarihi olaylarından biri, 19. yüzyılda yaşamış bir ingiliz beyefendisi olan edward mordrake’nin (ya da daha eski kaynaklara göre “edward mordake”) onu intihara sürükleyecek bir medikal durumla doğduğu iddiasıdır.

efsaneye göre, mordrake’nin başının arkasında yemek yemeyen ve konuşmayan ancak gülüp ağlayabilen bir yüzün daha olduğu; doktorlara bu ‘şeytan yüzü’ ondan almalarını, çünkü gece kendisine korkunç şeyler fısıldadığını söylediği iddia edilir. buna rağmen doktorların hiçbir girişimde bulunmadığı ve mordake’nin 23 yaşında intihar ettiği söylenir.


2000'li yıllarda popüler hale getirilen bu vaka, 1896 yılında basılan anomalies and curiosities of medicine adlı kitapta anlatılır. edward mordake’nin meşhur hikayesi, kaynaklardan alınmış olmasına rağmen, burada belirtilen ün ve ilgiden kaynaklanmaktadır.

ilgili bölüm özetle şöyle:

“tuhaf insani şekil bozukluğu hikayelerinin en garip ve melankolik olanlarından birinin de edward mordake vakası olduğu söylenir. soylu olmasına rağmen hiçbir zaman ünvanını talep etmemiş ve 23 yaşında intihar etmiştir. tamamen gözlerden uzak yaşamış, kendi aile üyelerini bile ziyaret etmeyi reddetmiştir. iyi meziyetleri ve derin bir bilgi sahibi olan ender yetenekli bir müzisyendi. başının arkasında bir kadın yüzü vardı, sadece kafatasının arka kısmını kaplıyordu.

mordake hıçkırarak ağlarken, arkadaki yüz alayla gülümsüyordu. sesi hiç duyulmuyordu; fakat mordake’nin dediğine göre hiç uyumuyor, ama onunla sadece cehennemde konuşulan şeyleri konuşuyordu. hiçbir hayal gücü bu korkunç olayı tasvir edemezdi. atalarının affedilmemiş kötülüklerinden dolayı bu şeytanla yaşadığını düşünüyordu. sonucunda ölüm olsa bile bu anlamsızlıktan kurtulmak istiyordu.

bu yüzden doktorları manvers and treadwell’e yalvarıyordu. dikkatli izlenmesine rağmen, zehir almayı başardı. öldüğü yerde “iblis yüzünün” gömülmeden önce imha edilmesini talep eden bir mektup bıraktı. kendi isteği üzerine, mezar taşı veya mezarını gösteren bir işaret olmadan, ıssız bir yere gömüldü.”


normal şartlarda yapışık ikizler genetik olarak özdeştir, bu yüzden her zaman aynı cinsiyettendirler. ancak mordrake‘nin ‘şeytan ikizinin’ bir kadın yüzü olduğundan bahsedilmiştir. bu da vakanın bilimsel olarak yalanlanmasını sağlamaktadır.

anomalies and curiosities of medicine kitabının yazarları gould ve pyle, 1896'da aktardıkları meşhur edward mordake hikayesinine dair tek kaynak bulunmasına rağmen, çoğul ifadelerle pek çok kaynaktan bahsetmişlerdir.

“pictures in history” sayfasının 3 milyondan fazla takipçisi vardır ve schindler’in eserinin fotoğrafının yayınlandığı tarihte 78.000'den fazla paylaşımı vardır. sayfada, bazı meşru tarihi fotoğraflar ve bazıları inandırıcı olan aldatmacalar paylaşılmaktadır. ancak, mordrake’in gerçek başının bir görüntüsünü asla paylaşılmamıştır çünkü mordrake diye biri yoktur.

kaynak 1kaynak 2