Kahve Neden Bağırsakları Çalıştırarak Tuvalete Gitme İsteği Uyandırır?

Kabızlığa ne iyi gelir sorusunu arattığınızda karşınıza çıkan cevaplardan biri mutlaka kahve olacaktır. Bağırsakları çalıştıran, tuvalete çıkmayı kolaylaştıran kahve, bunu nasıl yapıyor?
Kahve Neden Bağırsakları Çalıştırarak Tuvalete Gitme İsteği Uyandırır?

uyanık kalmaya, ayılmaya yardımcı olan doğal bir uyarıcı olan kafein, bazı bilimsel çalışmalara göre kaka yapma dürtümüzü de etkiliyor. nasıl mı? kafein, kolon ve bağırsak kaslarımızın kasılmasına neden oluyor. kolondaki kasılmalar, sindirilen besinleri sindirim sisteminin son bölümü olan rektuma itiyor. bildiğiniz gibi rektum, vücuttan atılacak dışkının saklandığı bölge. sonrası malum.


kafein mevzusu böyle ancak bazı araştırmalar kafeinsiz kahvenin de kaka yapma dürtümüzü etkileyebildiğini bulmuş. kahve içeriğinde bulunan klorojenik asit ve n-alkanoil-5-hidroksitriptamit gibi bileşenlerin mide asini üretimine etki ettiği sonucuna ulaşılmış. bildiğiniz gibi mide asidi, yiyeceklerin bağırsakta hızlı hareket etmesine yardımcı oluyor.

bunların dışında bir de hormonlar var. bazı araştırmalar, kahvenin yiyecekleri bağırsaktan itmeye yarayan gastrin ve kolesistokinin hormonlarını da uyardığı kanısına varmış.

kaynak