Kahve Sevdalıları Starbucks'ın Filtre Kahvesini Neden Pek Sevmiyor?

Starbucks, birçok özelliğiyle Türkiye'de oldukça sevilen bir marka ancak filtre kahve kesinlikle bunlardan biri değil. Neden mi?
Kahve Sevdalıları Starbucks'ın Filtre Kahvesini Neden Pek Sevmiyor?

iyi-kötü kahve damak tadı gelişmiş biriyseniz, normal şartlarda asla tercih etmeyeceğiniz bir kahvedir starbucks'ın filtre kahvesi. kötü kahveden kaçınmak için çok çaba harcamamak gerektiğini düşünür james hoffman (the world atlas of coffee kitabının yazarı ve ödüllü barista). nitelikli kahveyi takdir etmek için kötü kahveye ihtiyaç duyarız hatta. tek içtiğimiz nitelikli kahve olunca artık “nitelikli” dediğimiz şey standart haline gelir. bu da bizi hiçbir şeyi beğenmeyen burnu havada bir insan yapma riski taşır. kim böyle bir insanın şikayetlerini uzun uzadıya dinlemek ister ki? özetle; iyi kahve bulamayınca vasat olanla yetinmek gerekir. kabul edelim ki restoranlar, havaalanları gibi bir çok yerde iyi kahve bulunmaz. ben de başka alternatif olmadığında kötü kahveyi hatırlamak adına arada starbucks'tan alışveriş yapmaktan ve çekirdek satın almaktan gocunmam.


starbucks çekirdeklerinin tamamına yakını fazla kavrulmuştur

bu çekirdeklere dikkat ettiyseniz yüzeylerinin parlak olduğunu görürsünüz. bu parlaklık, yeşil çekirdeklerde doğal olarak katı şekilde bulunan yağ bileşenlerinin sıvıya dönmesi ve kavurma sırasındaki fazla gelişme sonucu çekirdek yüzeyini ele geçirmesiyle oluşur. 

bu parlaklık 3 şeyi ifade eder:

1. çekirdekteki kompleks aromaları (eğer var ise) oluşturan yağ ve asit bileşenlerinin tamamına yakını kavurma sırasında yanmış ve kaybolmuştur. nitelikli bir fincan imkansıza yakındır.

2. bu fazla gelişme (kavurma) ister istemez kahvenize yanık bir tad verecektir. bu tad kömür hissiyle kendini gösterir.

3. çekirdekler bir şekilde tazeliğini korumuştur. zira bir süre sonra bayatlamayla o yüzeydeki yağ da kurur ve kaybolur ama 1. sonuç sebebiyle 3. sonuç çok anlamlı değildir.


peki starbucks ve diğer zincirler bu kötü sonucu neden ısrarla pazarlar? 

1. starbucks, düşük puanlı ve düşük rakımda yetişmiş vasat çekirdekler kullanır. tonlarca ve tonlarca yeşil çekirdek tedarik eden bir firma, iyi çekirdek alacağı bir maliyet senaryosuna asla girmez. bu çekirdekler aroma yoksunudur. kötü oldukları açık kavurmalarda daha da belirginleşir ve bunu tüketiciye satamaz. kahve çok iyi de olsa, çok kötü de olsa bu kadar koyu kavrulunca tatlar eşitlenir. zira ikisi de yanmıştır. bu durumda starbucks, kötü kahvesinin kötü olduğunu koyu kavurarak gizlemektedir. 

2. koyu kavrulmalarda tutarlılığı sağlamak daha düşük maliyetli ve kolaydır. tutarlılık bu zincirler için her şeydir. kahve bir tarım ürünü olduğu için ürün niteliği iklime, toprağa ve bir çok değişkene bağlı olarak her sene değişir. tüketiciye aynı ürünü sunmak için bunun telafisi şarttır. bu yüzden arkadaşlar her kahveyi kömüre çevirerek tutarlılığı sağlarlar. 

3. amerikalıların büyük kısmının tek bildiği kahve dark roast’tur. damak tatları buna kalibredir ve iyi kahve olarak bu kömürümsü kahveyi bilirler. bu damak tadını dünyaya da başarıyla yaymaktadırlar. bu da zincir kahvecilerin işlerini çok kolaylaştırır. aslında bu işin içinde olan herkes bilir ki dark roast pişmanlıktır.


yine de starbucks kahvesini (kendim öğüteceksem) granül kahveye tercih ederim

biraz kalın öğüterek ve demleme sıcaklığını düşürerek yoklukta içebileceğiniz bir kahveye dönüştürebilirsiniz. fakat bu çekirdekler nitelikli olmanın çok uzağında. en efektif sonucu ince öğüterek türk kahvesinde alabilirsiniz. beklentiyi yüksek tutmazsanız standart bir türk kahvesinin tazesini içmiş olursunuz. sonuç olarak, biraz özenli demlerseniz içilebilir seviyenin sınırlarında gezen bir fincan elde edebilirsiniz.

bu nitelikli kahve dediğin şeye nasıl ulaşacağız derseniz bu video ve kanal bu konuda detaylı bilgiler paylaşmakta.

Starbucks Filtre Kahvesi vs. McDonald's Filtre Kahvesi

Starbucks'ın Yapıp da Diğerlerinin Yapamadığı Şey Ne?

Doğru Tadı Arayan Kahve Severler İçin Faydalı Olacak Filtre Kahve Seçenekleri Rehberi