Kahvenin Nitröz Oksit Gazıyla Birleşiminden Ortaya Çıkan Tat: Nitro Cold Brew

Nitro Cold Brew ya da diğer bir adıyla Nitro Kahve, üçüncü dalga kahvecilik akımının son ürünlerinden biri.
Kahvenin Nitröz Oksit Gazıyla Birleşiminden Ortaya Çıkan Tat: Nitro Cold Brew

nitro kahve; soğuk demleme metodu ile (cold brew) yapılmış kahvenin n2o, diğer adıyla nitrous oxide (nitröz oksit) gazı ile karıştırılması sonucu ortaya çıkan kahveye verilen ad.

ilk başta belirtmeliyim ki n2o gazının, kahvenin demlenme prosesinde herhangi bir görevi bulunmamaktadır, demlenmiş kahve ile karışmaktadır. peki neden n2o gazı? çünkü bu gaz görünmez ve kokusuz bir gazdır, ayrıca tat değişimi yaratmamaktadır.


ilk olarak 2012 yılında austin, texas'ta bulunan cuvée coffee'de denenmiş. sonuç beklediklerinden güzel olduğu için işi daha da geliştirip kutulamaya karar verip 2014 yılında piyasaya sürülmüş.

ortaya çıkan sonucun harika olduğu söylüyor içenler. özellikle gazın etkisi ile oluşan kremamsı köpük çok lezzetli gözüküyor ve şekerimsi bir tadı varmış. dünyaya da dalga dalga yayılıyor. cold brew metodu ile çıkan lezzetli kahvenin, n2o ile daha da lezzetlendiğini göz önüne alırsak bence ilerleyen yıllarda her yerde görmemiz muhtemel.


türkiye'de coffeenutz, nitro brew adı ile üretip satıyor. ben de yaza doğru oxo cold brew maker ile demleyeceğim kahve ile küçük çaplı bir deneme yapmayı planlıyorum. coffee shop'lar büyük fıçılarda, güzel sistemlerde servis etseler de şanti sifonu ve n2o kartuşnun da iş göreceğini düşünüyorum. ki bu yolla yapıp sonuçtan memnun olan insanlar da mevcut.