"Kalbime Gömerim O Zaman"ın Asıl Sahibine Çile Yaşatan Sahte Gökçe Kırgız Olayı

2007 yılında Gökçe Kırgız adlı bir genç kızın, internet ortamına yüklediği "Kalbime Gömerim O Zaman" adlı amatör kaydedilmiş şarkı, o dönem dillere pelesenk olmuştu. İşte bu şarkı, Gökçe Kırgız'a daha sonra pek güzel şeyler yaşatmamış maalesef.
"Kalbime Gömerim O Zaman"ın Asıl Sahibine Çile Yaşatan Sahte Gökçe Kırgız Olayı

bizim bildiğimiz "kalbime gömerim o zaman" şarkı sözlerini yazan, besteleyen, youtube ve diğer mecralarda patlayan videoda sesi duyulan kişi (gökçe kırgız), yaşının ve tecrübesizliğinin kurbanı olmuş. şarkının sözlerini noterden tasdik ettirip, msg veya mesam gibi meslek gruplarına dahil olmayı düşünememiş. bu, insani bir durum. en nihayetinde o dönemlerde 16, 17 yaşlarında olduğunu, çevresinde bu konuda tecrübeli biri olmadığını da düşünürsek gayet doğal.


fakat bundan sonrası curcuna...  önce o sözler bana ait diye ortaya atlayan onlarca insan, sonra gökçe kırgız benim diyen insanlar; sadece türkiye'de 22 kişi "bu şarkı benim, ben gökçe'yim" demiş.

şarkının sözlerini 2007 yılında kendi adına tasdik ettirip, meslek grubuna dahil olup, bülent ersoy hanımefendinin programına çıkan ve youtube ve diğer mecralarda da ulaşabileceğiniz malum videoda "gökçe benim, bu ses de benim" diyen biri var: asıl adı merve doğan. hatta sesin kendine ait olduğunu da ispatlamaya çalışıyor bayağı, ciddi ciddi... benzetmeye çalışmış, becerememiş, karşısında diva bülent ersoy var tabii... o hadisenin videosu şu:


milyon tık alan videodan sonra gökçe kırgız'ı sahne adı yapmış, bu isimle sahneler yapmış, hızını alamamış 2013'te de adını gökçe kırgız yapmış. samimiyetine zerre inanamadım, ben şurada takıldım: bu ablamızın izlediğim her videoda farklı bir hikayesi var... bülent ersoy hanımefendinin programına çıktığında açık açık şarkıyı söyleyen benim diyor, sonra asıl gökçe kırgız bir gün canlı yayına katılınca "ben hiçbir zaman şarkıyı okuyan benim diye iddaa etmedim" diyor.

yine youtube da bulunan mesela şu videoda "o video ses laboratuvarına gitti, ses %99.9 bana ait" diyor (17.50 dk.sına bakabilirsiniz) yani neresinden tutarsan tutarsızlık...


asıl gökçe kırgız tüm bu olanlardan uzakta ara ara yaptığı yeni şarkılarını paylaşmaya devam etmiş, sesin bal gibi kendisine ait olduğu da ortada. hiçbirini umursamadan yaşantısını sürdürmeye çalışmış, uzakta kalmış. kalbime gömerim o zaman şarkısıyla ilgili 2006 yılında almanya'da bu şarkıyı tasdik ettiren bir vatandaş tarafından kendisine dava açılmış, şarkının müziğini alabilmiş fakat sözler karşı tarafta kaldığından, 25 bin liralık bir tazminata mahkum edilmiş, maaşına haciz koyulmuş... ciddi sıkıntılar yaşamış.


kendi eleştirisini gayet iyi yapmış, magazin noteri programını izlediğimde emin oldum. daha kendinden emin, daha ne istediğini bilen hakkını yargıda arayan olması gereken gökçe kırgız. bu hayatta hiçbir şey için geç değil, senin bu davaları 15 yıl sonra açman ciddi bir zaman ve maddi kayıp senin için fakat tüm bunlar senin haksız olduğunu karşı tarafın haklılığını ispatlamaz. gezegen mehmet, bülent seyhan gibi birçok isim burada haksızlık varsa biz yanındayız demişler... buna da ayrıca sevindim... haklı davanda muvaffakiyetler diliyorum...