Kalitenin Havalarda Uçuştuğu Anlar: Cem Uzan'ın 1996 Kral TV Müzik Ödülleri Konuşması

Kral TV Video Müzik Ödülleri, bir zamanın efsanesiydi. Ödül töreni gibi ödül töreniydi adeta. 1996 yılı da bunun zirvelerinden biriydi.

İşte Cem Uzan'ın Mustafa Sandal'a "En İyi Şarkı" ödülünü vermek için sahneye çıktığı o an


yalnız bomba bir yılın müzik ödülleri. yıl 1996!

mustafa sandal ortaköy'de duvar dibinde klip çekmiş, golden horn'da kayık çekiyor. hobi saç jölesi reklamlarında oynayacak daha bekar, tüm kızlar hastasıyız. ebru gündeş'in ön dişleri ayrık, silikon taktırmamış daha reza'yı başımıza bela etmemiş, mahsun kırmızıgül henüz keko mode on. öyle senaryo falan yazamıyor. ibrahim erkal daha ölmemiş, hayatta! ömrünün 21 yıl kaldığını o ve kimse bilmiyor... ve murat başoğlu yeğenini bodrum koylarında teknede düdüklememiş henüz, naif bir insan.

takoz büyüklüğünde cep telefonu halk ile buluşuyor ucundan, turkcell kontratlarda eve ipotek koyuyor nerdeyse. cep telefonuyla konuşmak zengin işi, bir harf için 5 kere aynı tuşa basılıyor.
her yer doğan şahin kaynıyor. herkes çocuğum okusun iş sahibi olsun derdinde! okuyan iş sahibi olurdu çünkü.

özal öleli 3 yıl olmuş. tarkan 2 sene önce röportajda savaş aya “çişim geldi” demiş ve türkiye'ye rezil olup amerikaya yerleşmiş, sanat güneşimiz zeki müren eylül ayında sahnede kalp krizi geçirerek ölüyor. depreme 3 yıl var. krize 5 yıl var... susurluk skandalı kasımda ortalığı sallıyor..

depremde sevdiklerimiz kaybolmamış. ötv nedir bilmiyoruz henüz..

saatli bomba gibi bekliyoruz...

videoda en çok dikkatimi çeken detay şu oldu;

cem uzan sanatın ve sanatçının önünde saygıyla eğiliyorum dedi. şimdiki muteber(!) kişiler istiyor ki sanatçı benim önümde saygı ile eğilsin. hakeza eğiliyorlar da.

neyse efendim bence hem videodaki günlere hem de kendi çocukluğumuza hasret duyuyoruz: ne demişti büyüklerimiz "biz büyüdük ve kirlendi dünya"

bir de kendi kendime geleceğe not; nasıl ki bakın nasıl güzel yıllar nasıl güzel sanatçılardı diyoruz ya, acaba gelecekte de şu anımız için enes batur'lu yıllar ne güzeldi diyen gençlerimiz olacak mı? ay umarım olmaz. dinimiz amin

dünkü (bkz: 44. altın kelebek ödül töreni)de birbirini alkışlamaya bile erinen insanları bir an gözümün önüne getiren video. her yerinden amatörlük akıyor ama sıfır kibir.

defne joy foster hala hayatta, herkes içinden geldiği gibi davranıyor. sanki arkadaşları arasında eğleniyorlarmış gibi. ayna'nın, mustafa sandal'ın, sibel bilgiç'in, özlem tekin'in, yaşar'ın, haluk levent'in, ümit sayın'ın yıllarca dinlenecek ve bugünün şarkıcıyım diye geçinen şarkıcılarını her daim gölgede bırakacak şarkıları yeni yeni çıkmış. şebnem dönmez'in hemsimcim olarak ekrana hayran hayran baktırdığı, levent kırca'nın hala yaşadığı ve alkışlarla sahneye geldiği korkmadan siyasi yorumlar yaptığı, ödül verenlerin bile ödül vermesi gereken kişiler olduğu* kısaca törene benzeyen bir tören.

kalitenin havalarda uçuştuğu pringles'lı yıllar. adamdan adeta asalet akıyor. salon şampiyonlar ligi gibi. bu adamı başbakan seçmediğiniz için bir kez daha ''fuck it!'' be türk halkı!

makarna yerine halka motorola dağıtan adamdı bu.

1996 yilinda cem uzan'i konusturmusuz bu platformda.

yil 2017.. kendine youtuber diyen vasat bir olusum ve ona odulu veren ne idigu belirsiz bir sahsiyet.. (bkz: 44. altın kelebek ödül töreni) geldigimiz noktayi kavramamiz icin super bi nostalji.

zamanda geriye yolculuk yapan tek ulkeyiz. dunya cag atlarken biz geriye sayiyoruz.

bugün nefret edilen insanların, o dönemki hallerinin sempatikliği ile burukluk yaratmıştır, ne olurdu o dönemki halleriyle kalsaydınız.

söz konusu ünlüleri sempatik bulmamda kaybeden adayların dahi kaybettikleri şarkıyı hep beraber söylemesinin de etkisi var sanırım bugün böyle bir sahneye şahit olmak çok zor kanımca. zaten bugünün popüler şarkıcıları ile o günküler arasında dağlar kadar fark var.

hatırlamayan veya bilmeyen arkadaşlar için belirteyim, kral tv video müzik ödülleri o dönemin en prestijli müzik ödülleriydi, kral tv zaten başlı başına türkçe müzik piyasasının bir numaralı aktörüydü, o ödülü kazanmış olmak büyük bir prestij ve maddi getiri demektir, buna rağmen ödül alamayan isimlerin çıkıp sahnede mustafa sandal'ın şarkısını söylemeleri muazzam bir olay.

bu arada merak eden varsa ödül töreninin tamamı ve daha fazlası kral müzik youtube sayfasında paylaşılmış, 1996 yılını izlemek isteyenleri buraya alalım.