Kamp Ateşi Yakarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kamp olayının en hassas noktalarından biri için de ateş diyebiliriz. Bu konuda size ciddi fayda sağlayacak bu tavsiyeleri Sözlük yazarı "mercan" sıralıyor.
Kamp Ateşi Yakarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
iStock


- en önemli nokta ateşi doğru kurmaktır; ince dallar aşağıda ve içte, daha kalın dallar bunların üstünde olarak (tercihen kızılderili çadırı tarzında) dizerek, tutuşturucuyu (çıra) tam merkeze yerleştirerek kurulacak bir kamp ateşi için harcanacak zaman; daha sonra yansın diye, ateşi üfleyerek geçirilecek zamandan çok daha az olacaktır.

- kamp ateşine konan dalların mümkün olduğunca düzgün olması faydalıdır; böylece dallar birbirine daha yakın duracak ve birbirlerinin ısısından faydalanarak daha hızlı tutuşacaklardır.

- eğer karlı bir bölgede ateş yakacak kuru malzemeyi bulduysanız; önce karın üstüne 2-3 kat odunu zemin yaratacak şekilde dizebilir, ateşinizi bu zemin üzerinde yakabilirsiniz.

- karlı bir bölgede ateş yakarken asla üstünde kar birikmiş dalların altında ateş yakmayın; aksi takdirde ısıyla eriyen karlar yerlerinden kurtulacak ve ateşinizin üstüne düşeceklerdir. (bkz: jack london - ateş yakmak)

- ateşe yaş (yeşil, kuru olmayan) dallar atmak kamp ateşinizin is yapmasına neden olacaktır.

- kalkıp da ateşinize yaş dal atmışsanız; bunların kırık/kesik uçlarından ısının etkisiyle fokurdayarak çıkan özsularını "aha bak suyu çıkıyor" deyip parmaklamak hatırı sayılır yanıklara neden olacaktır.

- eğer topladığınız odunlar ıslak ise; yanan ateşinizin etrafına dizerek kurumalarını sağlamak yararlı olacaktır.

Daha Önce Sütten Ağzı Yanmış Kişilerden İlk Kez Çadır Kuracaklara Tavsiyeler


Türkiye'de Çadır Kurulabilecek Kamp Mekanları Rehberi