Kanada'da Mühendislerin Mezuniyetten İtibaren Takmaya Başladıkları Yüzüğün Hikayesi

Kanada'da mühendislere mezuniyetlerinde bir yüzük takılıyor ve mühendisliğin bir nevi sembolü oluyor. Bu yüzüklerin takılma sebebiyse takdir edilesi. Sözlük yazarı syozkn paylaşmış, buyursunlar.

valla şöyle bir arattım lakin bulamadım. varsa uyarın silerim.

kanada'da tüm mühendisler mezuniyetlerinden itibaren ''iron ring'' denilen şu yüzüklerden takarlar.


takmalarının nedeni 1907 yılında inşa aşamasında yıkılan ve 75 inşaat işçisinin ölümüne neden olan ilk quebec köprüsüdür. köprünün yıkılma nedeni yanlış projelendirmeymiş. kısacası mühendisler yani.


75 işçinin enkaz altında kalarak ölümüne neden olan köprünün çeliğini simgeleyen bu yüzük, mühendislik öğrencilerine mezuniyetleri sırasında özel bir törenle verilir ve ömür boyu takmaları beklenir.

tahmin edebileceğiniz üzere yüzüğün amacı tüm mühendislere yükümlülüklerini, mesleki sorumluluklarını, insani bakış açısını, kısacası mühendislik disiplinini hatırlatmasıdır. işinizi doğru yapmazsanız aha işte böyle olur der.


bu bile kanada'nın neden kanada olduğunu, bizim niye türkiye olduğumuzu anlatıyor. bizde bu kazalar örtbas edilmeye çalışılırken, elin oğlu tüm mühendislerinin kafasına 100 yıl boyunca vurmakta beis görmüyor. çünkü amaç günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak...