Kangallar Neden Muhteşem Çoban Köpekleri Olabiliyor?

Adını Sivas'ın Kangal ilçesinden alan bu güzel varlıklar ülkemize dair güzel şeylerden biri. Çoban köpeği olarak kullanılmaları ise şüphesiz tesadüf değil.


bir çoban olsanız ve 1000 tane küçükbaş hayvanınız olsa size yardımcı olması için nasıl bir köpek isterdiniz ?

diyelim ki biz bir çobanız ve istediğimiz özelliklerde bir köpek ırkı oluşturacağız. elimizde çok önemli bir avantajımız var. bu avantaj kangal bölgesinin dağlarla çevrilmiş izole bir bölge olması. bir başka deyişle dışarıdan bir köpeğin gelmesinin insan eliyle olmadığı sürece zor olması.

1) her şeyden önce bu köpek sahibine yani çobana çok sadık olmak zorunda. elimizdeki köpeklerden sadakat göstermeyen işi gücü oyun olan köpeklerden kurtuluyoruz (kangalın sadakati ve ciddiyeti). elimizde kalanlarla yola devam ediyoruz gelecek nesillere.


2)
bu köpek sürüye zarar verecek hayvanlara (kurt, çakal, ayı) karşı üstün gelebilmeli. güçlü, dayanaklı ve hızlı olmalı. çok iri olmamalı çünkü kurt gibi hızlı bir hayvanla baş edemez. bu nedenle elimizdeki zayıf, hantal ve küçük köpekleri atıyoruz (kangal güçlü ve hızlıdır ama çok iri bir köpek değildir).


3)
bu köpekten koyunlar korkmamalı. boz renk ve kara bir baş daha doğrusu siyah maske ile koyunlar bu köpeği kendilerinden sanır. elimizde kalan köpeklerden yalnızca siyah maskelilere üreme şansı vererek yola devam ediyoruz (kangalın tipi).


4)
bu köpek koyunları sahiplenmeli ve sevmeli. daha yavruyken koyunların arasına koyup onlarla oynayabiliyorsa bu köpekleri alıkoyuyoruz diğerlerini atıyoruz. ayrıca bu köpek et düşkünü bir köpek olmamalı çünkü aç kaldığında bir koyunu parçalayabilir. buna göre seçimlerimizi yapıyoruz. bir kangalın bir koyuna yada benzeri bir hayvana zarar verdiği görülmüş bir olay değildir. aynı ağırlıktaki bir alman çoban köpeğine göre 6 kat az et tüketmesi ve dolayısı ile daha az masraflı olması bu sebeptendir.


5) bu köpek kurt gibi zeki bir hayvanla mücadele etmek zorunda. en az onlar kadar zeki ve de diğer köpeklerle işbirliği yapıp bir kurt sürüsüne karşı mücadele verebilmesi için sosyal olmak zorunda. zeki ve sosyal olmayan köpekleri gen havuzundan çıkarıyoruz (kangal zeki ve sosyal bir köpektir).


6)
saldırıların karanlıkta olması sebebiyle bu köpekler geceleri aktif olmak zorunda. geceleri uyuyan köpekleri gen havuzundan atıyoruz. kangalın polis köpeği olarak kullanılamama (gerçi şimdi kullanıyorlar) sebebi gündüzleri pasif olmasıdır.


7)
sürüyü ve tüm çevreyi kolaçan etmek zorunda olduğundan bu köpekler bağımsız bir zekaya sahip olmak zorunda. yeri geldiğinde çobanın direktiflerini beklememek zorunda. bağımsız zekaya sahip köpekleri seçiyoruz (kangal zeki bir köpektir ama bağımsız yapısı nedeniyle eğitimi zordur).


kangal binlerce yıldan beri başta küçükbaş hayvancılıkta kullanılmak üzere ihtiyaç dahilinde çobanlar tarafından üretilmiş bir köpektir. mükemmel bir sürü koruma köpeğidir. şu an orta ve güney afrika'da çita koruma programı dahilinde kullanılmakta ve afrika'da doğal hayatın ve dengenin korunmasında çok başarılı bir rol oynamaktadır. bu köpeği şehirlere getirerek daha güçlü ve saldırgan olması için çabalayarak, dövüştürerek, boynuna tasma takıp gezdirerek ona yalnızca büyük kötülük yapmış oluruz.

peki böyle uzun bir yazı yazmana ne gerek vardı diye sorarsınız ben de şöyle bir cevap veririm. insan dostları için bir şeyler yapmak istemez mi? ben de malımı mülkümü koruyan iki tane dostum için bir şeyler yapmak istedim.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir