Kanüllü İnek Denilen İneklerin Vücuduna Açılan Deliklerin Sebebi Nedir?

İlk bakışta garip gibi görünen bu uygulama ne işe yarıyor olabilir? Şaşırtma ihtimali epey yüksek bir cevabı var.
Kanüllü İnek Denilen İneklerin Vücuduna Açılan Deliklerin Sebebi Nedir?

bazı araştırmalar yapmak için ineklerinin yanlarına delik açılması ufkumu iki katına çıkarmasa da 1 yaşıma daha girmemi sağladı.


ineğin sindirim sistemini incelemek ve olası hastalıkları önlemek amacıyla bazı araştırmacılar ineğin midesine bir delik açar ve plastik bir kapağı (fistül adı verilir) oraya montelerlermiş.


ameliyatın nasıl yapıldığına dair resimler

(uyarı: rahatsız edici görseller!)


açılan pencere daha sonra, bir ineğin midesine ulaşmaları gerektiğinde doktorların açtığı plastik bir kap ile kapatılırmış. ve bu, midenin nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olur ve diğer hasta ineklere yardım etmek için de kullanılabilirmiş. ameliyat sırasında inek pek bir acı çekmezmiş anesteziden dolayı.


sadece ineğin midesini temizlemek için değil hasta ineği iyileştirmek için de bu işlem yapılırmış. sağlıklı bir ineğin deliğine ellerini koyarak yeşilimsi malzeme çıkarılır. tüm meyve suyu daha sonra bir kovada sıkılır. sağlıklı ineğin suyu daha sonra bir beslenme tüpü aracılığıyla hasta bir ineğe konur. bu işlemle hasta ineğin sindirim sistemi yeniden güçlenirmiş.

kaynak: quora

Güncelleme (10.02.2021)

Bu kullanım çiftçilik alanında, besinleri doğrudan mideye koymak amacıyla değil, daha çok bilimsel araştırmalar amacıyla çok sınırlı sayıda inek üzerinde gerçekleştirilmektedir. Araştırmaların amacı inek midesinin nasıl çalıştığını incelemek ve gerekirse yukarıda anlatıldığı gibi olası hastalıkları önlemek veya hasta inekleri iyileştirmektir. Süt ve et üretim fabrikalarında bu şekilde kanüllü inekler genellikle kullanılmaz. Sadece bazı şirketler daha fazla süt için mideye bu delikten GDO'lu gıda yerleştirebiliyor. Bu da etik kurul izni dahilinde.

kaynak, kaynak 2