Kapitalizmin Eğlenceyi Nasıl Şekillendirdiğinin Güzel Bir Örneği: NASCAR

Kuzey Amerika'ya özgü motorsporu dallarından biri olan NASCAR, oval bir pistte yapılıyor ve tahmin edileceği üzere seyir zevki Formula 1'e göre oldukça düşük.
Kapitalizmin Eğlenceyi Nasıl Şekillendirdiğinin Güzel Bir Örneği: NASCAR

nascar sadece bir araba yarısı biçimi olmayıp, yoz amerikan eğlence anlayışının, daha geniş düşünürsek kapitalizmin, eğer müsaade edilirse eğlenceyi nasıl biçimlendireceğinin en güzel örneklerinden biridir.

nascar bilindiği gibi avrupa tarzı formula 1'in aksine, aynı oval pist etrafında dönmekten ibaret bir yarış türüdür. ortada ne viraj vardır, ne de sürüş kabiliyetinizi göstereceğiniz başka bir mecra. tüm hüner boyun kaslarınızın sağlamlığında ve sidik torbanızın kapasitesine kalmıştır (yarış bayağı uzun sürebiliyor), başka bir yeteneğe ihtiyaç yoktur. böyle bir sürücü kişisel hünerlere kalmayıp sırf tecrübe yoluyla yetiştirilebileceği için bu yarışlarda hepsi de nascar sürücüsü olan dede-baba-torun üçlüleri çoğunluğu oluşturmaktadır (nascar sülaleleri). çocuk odun bile olsa bütün iş direksiyonu üç saat boyu sola çevrili tutmaktan ibaret olduğundan, küçük yaşta eğitimle herkes bu işi yapabilmektedir.


nascar'da virajsız düz bir pist biçimin niçin tercih edildiği düşünülecek olursa, bütün meselenin yarıştaki reklamları seyircinin gözüne, fazla kafasını karıştırmadan, daha uzun süre sokmak olduğu anlaşılacaktır. arabalar pistin etrafında son sürat dönseler bile, uygun bir yere yerleştirilmiş bir kamera ile aynı arabalar ve tabii ki üstlerinde ki reklamlar sanki hiç hareket etmiyorlarmış gibi ekranın ortasında, amerikan izleyicisinin anlayabilmesi için uzun süre gösterilebilir ve böylece çok daha etkili olurlar. formula 1'de de asıl amaç reklam yapmak olsa da bu en azından nascar'daki kadar aşağılık bir biçimde yapılmamakta, hiç değilse bir miktar atraksiyon eklenmektedir. ama öte yandan sürekli değişen kameralar, acılar vs. seyirciyi reklama fazlasıyla odaklanmaktan alıkoymaktadır.


bu tezi destekleyen bir gerçek de, bu yarışları genelde redneck tabir edebileceğimiz, amerikan beyaz orta sınıf altı erkek nüfusun seyretmesidir. hatta bunlara bir de isim takılmış, kendilerine nascar dads denilmektedir. nascar'daki reklamlarda bununla ilişkili bir biçimde ya pizza, ya bira ya da elektrikli testere nevinden reklamlardır.

yani dememiz odur ki, bu yarışların böyle basit ve uyuz şekilde yapılmasının yegane sebebi, yarışlardaki reklamların hedef kitlesinin algı kapasitesinin düşüklüğüdür.

Beyaz Irktan Olan Düşük Gelirli ABD'liler İçin Kullanılan Argo Terim: White Trash