Kaptan Amerika Neden Etkin Bir Saldırı Silahı Değil de Kalkan Kullanır?

Ufak ama düşündürme etkisi de olan bir sembolizm teorisi.
Kaptan Amerika Neden Etkin Bir Saldırı Silahı Değil de Kalkan Kullanır?

kaptan amerika neden bir kalkan kullanır? neden bu kadar güçlü bir insan daha güçlü bir saldırı silahı kullanmazken bir savunma aracı olan kalkanı kullanır?

bence bu sorunun cevabı amerika'nın dış siyasetini inceleyince görebiliyoruz. amerika bir yere savaş açıyorsa bu her zaman insanlık içindir (en azından onlar öyle söyler). amerika'nın ırak'a savaş açma sebebi ırak'taki kimyasal silahlardı. amerika'nın suriye'yi bombalama sebebi gene kimyasal silahtı. amerika, insanlığı veya kendisini tehdit eden şeyleri ve kişileri yok ettiğini söylüyor. bu da tam olarak savunma kafasıdır. aslında amerika kendi mantığıyla sadece savunma yapıyor.

kaptan amerika da bu siyasetin süper kahraman janrasına tezahür etmiş halidir. kaptan amerika sadece savunma yaparak düşmanlarını yok eder, ondan dolayı sadece basit gibi görünen ama çok güçlü bir kalkan kullanır. hatta kalkanın fizik kurallarını ihlal ettiği bile söylenir hikayelerinde. ender bulunan değerli bir malzemeden yapılmıştır (adamantium ve vibranyum karışımı). aynı, amerika'nın savunma yaparkenki hassasiyeti gibi değerlidir.

kaptan amerika belki de yok etme gücü daha yüksek bir saldırı silahı kullansa dünyada bu kadar çok sevilmeyecek iken kalkan kullanıp sadece savunma yaparak insanlık için savaştığı düşüncesiyle insanlara sevdirildi.

"bu sadece bir kurgu, bu kadar anlam yüklemek saçma olmuş" diyebilirsiniz ama bu kadar büyük paraların döndüğü tüm dünyada yenisi çıksın diye merakla beklenen bu tarz çizgi roman ve filmler sadece kurgu değildir. bir şeyler anlatmaya çalışırlar bizlere, ve sonunda da anlatırlar.

Avengers: Infinity War Öncesi Olaylara Hâkim Olmak İçin İzlemeniz Gereken Marvel Filmleri