Karantinaya Renk Katan Instagram Yayını: Bartu ve Melikşah'la Mücbir Sebepler

Bartu Küçükçağlayan ve Melikşah Altuntaş, bir ayı aşkın bir süredir her gece 00.30 civarında Instagram canlı yayını açıyorlar. 1000 kişilerle başlayan 'Mücbir Sebepler' canlı yayın serisi, şu sıralar 85 binlere dayanmış durumda. Ekşi Sözlük'te de oldukça sevilen bu yayınlar hakkında birtakım bilgiler.
Karantinaya Renk Katan Instagram Yayını: Bartu ve Melikşah'la Mücbir Sebepler

mücbir sebepler; her gece 00.30'dan sonra başlayan, bartu küçükçağlayan'ın melikşah altuntaş'ı konuk ettiği, absürt magazinel olayların tartışıldığı bir instagram canlı yayını.

muhtemelen bir arkadaşınızın canlı yayını forward'lamasıyla tanışmışsınız, ya ne bu yea salak salak şeyler deyip kapatmış ve kaybedenlerden olmuşsunuzdur ya da biraz sabredip bağımlısı olmuşsunuzdur. öyle ki mizahı yakalamak için jargona hakim olmak gerekiyor çünkü yorumlar mavi tikli kaynıyor ve onlar da yayına doğrudan giri sağlıyor. 


yayının demirbaşlarında ezgi mola, gülse birsel, edis görgülü, irem sak, irem derici, hasibe eren başı çekiyor. ertesi yayınlarda önceki espriler kümülatif şekilde değerlendirildiğinden yeni başlayanlar için el kitabı hazırlamaları gerekebilir.


bir amme hizmeti olarak bazı merak edilen içeriklerin açıklamalarını yazalım

ap: aktif pasif.

görüntülüyorum/duyumsuluyorum: melikşah'ın bolca kullandığı ve çok sempatik bulununca herkes tarafından hoyratça kullanılan kelime.

uçur beni: murat övüç'ün, saba tümer canlı yayınında melikşah için kullandığı söz öbeği.

j: bunu henüz ben de bilmiyorum. şöyle düşünen j yazsın, böyle olan 5 yazsın gibi anlamsız bir ergen jargonu parodisi olabilir. join'den geldiğini söyleyen oldu.

sarp apak bunu atlatamicaksın: bartu bey, zaman zaman melikşah'ı yayından atıp bir ünlü almakta ve o ünlüyü de yayından atmaktadır. bu durum da ünlüler üzerinde bir anksiyete yaratmaktadır ve sarp apak ne zaman yayına katılsa gerginliği yüzünden okunmaktadır. melikşah'ın karşı apartmanda bir komşusu var ve melikşah kendisini tanımıyor. bir gün bartu, komşun bizi izliyorsa barış manço diye bağırsın dedi. melikşah da pencereyi açtı, komşusu da bağırdı. sonraki gün yine sarp apak'ın üstüne gidiyordu yayına alıcam diye, orada da "sarp apak bunu atlatamayacaksın" diye bir cümle kurdu ve komşun bunu bağırsın dedi. bu sefer de komşu yine bağırdı. bugün de ürün yerleştirme olarak sokakta araba sürdüler ve herkes pencerelerden sarp apak bunu atlatamayacaksın diye bağırıyordu.

Program hakkında bir Ekşi Sözlük yazarının görüşü

mükemmel bir instagram canlı yayınıdır, her gece 00.30'u sabırsızlıkla bekletir. şu karantina günlerinde her şeyi unuttuğum bir saat yaşamama vesile olan programdır. aynı zamanda kimseyle bağ kuramadığım şu günlerde tüm mücbir sebepler ailesiyle duygusal bağ kurdurandır.

mesela melikşah altuntaş'a bayılıyorum. keşke kankam olsa <3 şimdiye kadar özel olarak hiç takip etmemiştim ama 2010'lardan beri nerede hangi mecrada görürsem göreyim bir göz atıyordum yaptıklarına (yanlış hatırlamıyorsam mynet'e mi ne bir mecraya videolar çekiyorlardı birkaç kişiyle. nerede olduğundan çok emin değilim ama ilk o videolarda görmüştüm.) bundan sonra net takipçisiyim. inanılmaz eğlenceli, benzetmelerine, esprilerine, entelektüel seviyesine bayılıyorum. bazen ama gözlerinden böyle derin bi üzgünlük geçiyor gibi hissediyorum. bir şişe chivas ile kapısını çalıp "amaaaan boşver be melik" demek istiyorum (kanka olcaz ya o bakımdan).

85 bin kişinin izlediği 7 mayıs canlı yayını

bartu küçükçağlayan'a da bu kadar gülebileceğimi tahmin etmezdim. çok zor bir karakter gibi gelirdi bana. egosu yüksek, biraz da huysuz gibi. ama şimdi izliyorum da zeki ve yaramaz bir çocuk gibi olduğunu görüntülüyorum. baya tatlı ve komik biriymiş. eşini ve eşiyle olan muhabbetini de baya seviyorum sanırım. ne güzel bulmuşlar birbirlerini, maşallah diyip devamını dileyeyim <3

programa gelince, gerçekten gülmeyen var mı ya? inanamıyorum, çünkü ben her gece gülmekten katılıyorum, son programda ağladım resmen. onlara ayrı, aşağıdaki mavi tiklilerin yorumlarına ayrı gülüyorum. bazen ben de dayanamayıp yorum yazıyorum ama hesabım kapalı olduğu için sadece arkadaş çevrem bunu görebiliyor.

karantina bitse bile bu yayınlara devam etsinler istiyorum. her gün olmasa da haftada bir ayda bir ne bileyim, eksik kalmasınlar. magazin yapılacaksa da böyle yapılsın memlekette işte.

Popstar Türkiye Yarışmacıları Programdan Sonra Müzikal Anlamda Neler Yaptılar?