Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti Filmine Dair Az Bilinen Anekdotlar

2003'te gösterime girdiği günden beri korsan filmlerine duyulan antipatiyi yok etmiş ve kendi içinde bir franchise'a dönüşmüş olan kült serinin başlangıcına gidiyoruz.

üç ana karakterin isimleri de kuşlarla bağlantılı. sparrow serçe, swan da kuğu demek. william turner ise 1508 ve 1568 yılları arası yaşamış ingiliz kuşbilimci.

orlando bloom’un yüzük kardeşliği filmi sonrası bileğine yaptırdığı elfçe dokuz dövmesi
film boyunca gizlenmeye çalışılsa da demirci atölyesinde jack sparrow ile dövüşürken görülebiliyor.


maymun jack rolünü iki kapuçin maymunu oynadı. maymunlardan dişi olan tara 10 yaşında, erkek olan levi de 8 yaşındaydı.

johnny depp’in çok sayıdaki dövmesi odun kömürü sürerek kapatıldı. filmde kolunda gördüğümüz serçe, yani “jack sparrow” dövmesi sahte. ancak filmden sonra johnny depp oğlu jack için bu dövmenin gerçeğini yaptırdı.


kaptan barbossa’nın ismi meşhur osmanlı kaptan-ı derya’sı barbaros hayrettin paşa’dan geliyor. barbaros hayrettin paşa da osmanlı donanmasına katılmadan önce “kızıl sakal” adıyla da anılan bir korsandı.

“doğu hindistan şirketi” gerçekten de 1600 ve 1874 yılları arasında aktif olarak hindistan’da çalışmış ve hatta hindistan’ı da büyük ölçüde kontrol etmiş, kendi ordusu olan bir oluşumdu. ayrıca gerçekten de yakaladıkları korsanları bir “p” harfi ile damgalıyorlardı fakat filmdeki gibi kollarından değil alınlarından.

johnny depp, jack sparrow’un biber ve soğuk algınlığı gibi aptalca korkuları olmasını istemiş fakat disney bu teklifi reddetmiş.


keira knightley, rolü aldığında 17 yaşındaydı ve medyada sürekli böylesine büyük bir filmde böyle genç bir oyuncu seçmenin yanlışlığı yer alıyordu. sürekli bir “yapamaz, edemez, oynayamaz, çok zayıf” vs. gibi söylemler… öyle ki keira knightley bu konuyla ilgili şunları söylemişti; “bir gençken bunları okuduğunuzda hemen ‘tanrım, demek çok kötüyüm’ diyorsunuz. hollywood’a nasıl gittiğimi hatırlıyorum. beni hemen kovacaklarından emin olduğum için yalnızca küçük bir çantayla gitmiştim.”

dvd’deki senarist yorumlarına göre en iyi kılıç kullanan kişi orlando bloom’un hayat verdiği will turner karakteriymiş. kaptan barbosa ve amiral norrington benzer seviyede kılıç kullanırken en kötü kılıç kullanan kişiyse jack sparrow’muş.

korsanları 18. yüzyıl'ın rock starları gibi değerlendirdiklerinden jack sparrow karakteri yaratılırken meşhur the rolling stones grubunun gitaristi keith richards’dan esinlenildi. ayrıca üçüncü filmde keith richards’ı jack sparrow’un babası olarak minik bir rolde de görmekteyiz.


jack sparrow’un altın dişleri johnny depp’in fikriydi. hatta yapımcıların az altın diş isteyeceğini düşünerek, aslında kendisinin de istediğinden fazla altın diş talep etti. pazarlık sonucu tam da kendi istediği sayıda altın diş yapıldı.


filmin senaristleri ted elliott ve terry rossio bir röportajda; senaryoyu 90'ların başında yazdıklarını hatta senaryonun steven spielberg’in de eline geçtiğinden bahsetti. spielberg filmi jack sparrow rolünde bill murray, steve martin ya da robin williams ile çekmek istemiş fakat disney çekimler için izin vermemiş.

filmin senaristleri ted elliott ve terry rossio senaryoyu 90'ların başında disney yöneticilerine sunduğunda, insanların 70'li yıllardan beri korsan filmlerine ilgisiz olmasından dolayı reddedilmişti. ancak sonrasında stüdyo disney’in tema parklarından biriyle ilgili bir film çekilmesini isteyince senaryo kabul gördü.

Ted Elliott ve Terry Rossio.

senaryonun ilk versiyonunda amiral norrington elizabeth’e evlilik teklifinde bulunuyor ve elizabeth teklifi reddediyor. bunun üzerine öfkelenen norrington kaptan barbosa’ya katılıyor ikili karayipleri ele geçirmeye çalışıyor.

jack sparrow rolü robert de niro’ya önerilmişti fakat efsane oyuncu filmin, daha önceki korsan filmleri gibi gişede iş yapmayacağını düşünerek teklifi reddetti. ancak sonradan yanıldığı ortaya çıktı elbette. yine kendisi, 2007 yapımı stardust filminde kaptan shakespeare rolünü oynadı. ayrıca senarist ve filmin yaratım sürecinde de katkıda bulunan stuart beattie, jack sparrow karakterini hugh jackman’ı düşünerek yazmış. hatta karakterin ismi de jackman’dan geliyor. ancak disney, o dönem jackman’ın yeterince büyük bir yıldız olmadığından ve ticari olarak riskli olacağından rolü johnny depp’e götürdü. depp o dönem de saygı duyulan ve ticari açıdan daha güvenilir bir aktördü. filmin 2003 yılının en çok gişe yapan dördüncü filmi olmasının da disney’in bu tavrını haklı çıkardığını söyleyebiliriz. jack sparrow rolü için düşünülen diğer isimler ise michael keaton, jim carrey ve matthew mcconaughney’di.


will turner rolü için sona kalan iki aday orlando bloom ve heath ledger idi. filmin yönetmeni gore verbinski, orlando bloom yüzüklerin efendisi’nde oynadığından daha güvenilir bir seçim olacağını düşündüğü için onu seçti.

will turner rolü için düşünülen diğer oyuncularsa şunlardı: jude law, ewan mcgregor, tobey maguire, christopher masterson ve christian bale.

elizabeth swan rolü için keira knightley dışında düşünülen isimlerden bazıları amanda bynes, jaimie alexander ve jessica alba’ydı.

4 milyar 524 milyon dolar ile tüm zamanların en çok hasılat getiren seri filmleri arasında 14. sırada yer alıyor.

siyah inci’nin laneti de vizyona girdiği sene dünyada toplam 654 milyon 264 bin dolar hasılat elde etti. filmin türkiye’deki gişe hasılatıysa 1 milyon 420 bin dolar oldu. en düşük hasılatı da 119 bin 897 dolar ile bulgaristan’da yaptı.

eğer bu bilgileri video olarak izlemek ve beni desteklemek isterseniz kanalıma göz atabilirsiniz:


kaynak: imdb