Karbondioksit Salınımı, Oksijen Üretimini Tam Olarak Nasıl Negatif Etkiliyor?

Küresel ısınmaya sebep olan karbondioksit salınımı, nasıl oluyor da oksijenin azalmasına sebep oluyor? İşte bilimsel açıklaması.
Karbondioksit Salınımı, Oksijen Üretimini Tam Olarak Nasıl Negatif Etkiliyor?
iStock

karbondioksitin suda çözülme formu karbonik asittir

kola gibi gazlı içeceklerdeki asit budur kısaca. bir suya ph ölçüm cihazı koyup pipetle içine üflerseniz(co2 urettiginiz icin) ph düşecek, su asidik hale gelecektir. evde deneyebilirsiniz.

karbondioksitin suda çözünürlüğü oksijene kıyasla 35 kat daha fazladır. 25 derece sıcaklıkta 1 bar altında 1.45 g/l yani. oksijen için bu değer 40mg yani 0.04 g/l'dir. yani okyanuslarda üretilen oksijenin büyük kısmı atmosfere karışır, karada üretilen karbondioksit ise okyanuslara karışma eğilimi gösterir.

ve fakat karbondioksit atmosferde ve suda çok fazla miktarda bulunmaz, nitekim bitkisel organizmalar fotosentez yaparak bu karbonu tutarlar.

dünyadaki oksijen üretiminin (fotosentez) %80'ini okyanuslardaki mikroorganizmalar (fitoplankton) gerçekleştirir. fitoplanktonların ürettiği organik materyalin %45'i diatom grubu fitoplanktonlardan gelir. bu organizmalar silisyum kaplı bir hücre çeperine sahiptirler. çok güzellerdir aslında:


işte hikaye tam olarak burada başlar

biz insanların ürettiği karbondioksit miktarı okyanuslarda çözülmeye devam ettikçe, okyanusların ph'ı düşer, su asidik hale gelir. bu süreç belli bir noktadan sonra diatomların silis kabuklarını eritir ve kitlesel olarak ölmeye başlarlar.

diatomlar ölürse dünya'da oksijen üretimi %35 civarında düşer. böyle bir düşüşün sonu insanlığın sonu da olabilir. kaldı ki bu yazmış olduğum olaylar silsilesi küresel ısınmanın onlarca etkisinden sadece bir tanesi.

maalesef bazı bilimle alakası olmayan çapsız insanlar (such as donald trump) kendi kendilerine fetva verip küresel ısınma diye bir şey olmadığını, varsa da insan kaynaklı olmadığını ileri sürüyorlar. denial diyorlar psikolojik travmalarda buna, reddetmeyi seçiyor başına gelen felaketi.

tamam küresel ısınma insan kaynaklı olmasın hadi senin güzel hatrına... ee ama karbon emisyonu insan kaynaklı, zira yaktığın her yakıt karbondioksit üretiyor?

kaynak