Karıncaları Ölüme Kadar Götürebilen Garip Olay: Ölüm Çemberi

Karıncaların sürü halinde kendi etraflarında döndüğü videoya internette belki denk gelmişsinizdir ve sebebinin ne olduğunu düşünmüşsünüzdür. Tam olarak ispatlanamasa da bu konuyla ilgili ortaya atılan ciddi bir teori var.
Karıncaları Ölüme Kadar Götürebilen Garip Olay: Ölüm Çemberi
iStock.com

önce şuna bi bakalım

karınca hayvanı, özellikle de kısmen kör olan işçi ve asker karıncalar, standart ability olarak sağda solda gezindikleri tüm süreler boyunca arkalarında feromon izleri bırakır, aynı kolonideki diğer karıncalar da bu feromon izlerini takip ederek hem yuvalarını bulur hem de yiyecek kaynakları ve tehlikeli bölgeler gibi noktalara ulaşımı sağlar.

bir çeşit iç navigasyon sistemi olan bu feromon takibinin detayı olarak da çok karıncanın üzerinden geçtiği feromon izleri yoğunlaşır, yoğun feromon daha çok karıncayı kendine çeker.

fakat bu yeteneğin nadiren de olsa hata verdiği bir durum var. kolonisindeki tek bir karıncaya bile sonsuz güvenen karıncalar, yönünü kaybeden bir karıncanın izlerini takip etmeye başlıyor ve diğer karıncaların da eklenmesiyle bir sarmal halinde kendi etraflarında dönmeye başlıyorlar. bu takip öyle bir hal alıyor ki saatlerce bir çember halinde dönüp duran karıncalar yorgunluktan ölmeye başlıyorlar. çembere dahil olan (bazı durumlarda) binlerce karınca, hatta tüm koloni ölene kadar hemen önündeki karıncayı takip ediyor, bu ölüm çemberinden kurtulamıyor.

bazı tırtıl türlerinde ve balıklarda da görülen bu fenomen, resmi olarak kanıtlanmamış olsa da şöyle bir vidyo ile belgelenmiş: