Karışık Gibi Görünen Yeni Askerlik Sisteminin Anlaşılır Bir Özeti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı. Bir şema ile tarif edillen yeni askerlik sistemi, karışık görünse de bir Ekşi Sözlük yazarı meseleyi özetlemiş.
Karışık Gibi Görünen Yeni Askerlik Sisteminin Anlaşılır Bir Özeti


lise mezunu yükümlüler

lise mezununları teslim olduktan sonra 1 ay temel eğitim alacak. daha sonra 5 ay boyunca normal er/erbaş olarak hizmet edip terhis olma hakkına sahip olacak. eğer isterse ve sınavları geçerse 6 ay daha kendi isteğiyle askerliğini uzatabilecek ve bu sürede "maaş" alacak. (büyük ihtimalle asgari ücret civarı bir para olur bu.) 12 ay sonunda askerliğini tamamlayacak. ancak bu kişi isterse yine kontenjan dahilinde profesyonel asker olarak orduya katılabilecek ve bu işi meslek olarak yapacak.

ön lisans mezunu 

2 ay temel askerlik yapacak. ardından kontenjan ve kendi isteği dahilinde yedek astsubaylığa başvurabilecek ve astsubay maaşıyla 10 ay daha askerlik yaptıktan sonra hizmetini tamamlamış olacak. yine isteğe bağlı olarak askerliğini yedek astsubay olarak yapanlar kontenjan dahilinde profesyonel olarak askerlik mesleğini yapabilecek, yan, yedek astsubaylıktan normal astsubaylığa geçebilecek. yedek astsubaylık yapmak istemeyenler 2 ay temel, 4 ay da kıta görevini er/erbaş olarak yerine getirip 6 ay sonra terhis olabilecekler.

lisans ve lisans üstü

2 ay temel askerlik yapacak. ardından yine kontenjan ve kendi isteği dahilinde yedek subaylığa geçiş yapabilecek ve 10 ay boyunca "maaş" alacak. bu maaş subay maaşı kadar olacak. askerlik süresi bitince yine kontenjan ve kendi isteği dahilinde profesyonel askerliğe yani subaylığa geçiş yapabilecek. yedek subaylık yapmak istemeyenler 2 ay temel eğitim + 4 ay kıta görevinden sonra toplam 6 ay da er/erbaş olarak askerlik görevini tamamlamış olacak. yedek subaylık yapmak isteyip de kontenjan olmaması dolayısıyla giremeyenler yedek astsubay da olabilecek.

bedelli

bedelli askerlik devletin insiyatifinde olacak. eğer ihtiyaç fazlası yükümlü yığını oluşursa bedelli askerlik çıkarılacak ve 40.000 gösterge memur maaşının 6 katı bedelle bedelli askerlik yapılabilecek. (yaklaşık 31 bin tl olacağı konuşuluyor.) ancak bedelli askerlik yapılsa da lise mezunları için 1 ay, ön lisans ve lisans mezunları için 2 ay temel askerlik eğitimi geçerli olacak. bedelli askerlik için açılan kontenjandan fazla başvuru olursa bedelli askerlik yapacakları belirlemek için kura çekilecek.

yeni askerlik sisteminin şeması ise şu şekilde

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Bedelli Askerliğe İlk Celpte Gidip Terhis Olan Birinden 21 Gün İzlenimleri