Kariyerini Bırakıp Dağa Yerleşerek Bombacı Olan Harvard Mezunu Profesör: Theodore Kaczynski

Unabomber lakaplı Theodore Kaczynski, Amerikalı bir matematik profesörü. Aynı zamanda da bir bombacı. Onu, bombacılığa götüren süreç ve yaşananlar gerçekten ilginç.
Kariyerini Bırakıp Dağa Yerleşerek Bombacı Olan Harvard Mezunu Profesör: Theodore Kaczynski


henüz 9 aylık bir bebekken ağır yanıklara maruz kalıp, hastanede elleri ve ayakları zarar görmemesi için bağlı olarak tedavi görmüştür. çocukluğunda o sıralar okullarda yaygın olarak uygulanan, ve dahi tanımlaması için 120 puan almanız gereken bir zeka testinden 160 puan almıştır. çocukluk ve ergenlik döneminde dersleriyle uğraşmadığı zamanlarda katatonik hallere dalan, çevresi ile gerekli haller dahilinde bile iletişim kurmaktan çekinen bir kişiliğe bürünmüştür. 


sonrasında harvard a kabul edilmiş ve eğitimine burada devam etmiştir. ki bence sonrasında kendisini saracak olan ateşin kıvılcımları burada kendisini insanlardan uzak tutmak için katıldığı bir psikoloji testinde ortaya çıkar. 3 yıl boyunca sürecek olan bu testin başında deneklerin yaşam ve dünya düzeni ile ilgili bir teori üretmeleri istenmiş, sonrasındaki safhalarda bu teori ile kendileriyle mülakatlar yapılıp, teoriler çürütülmeye çalışılıp, deneklerin nabız ve kalp atışları içinde bulundukları duygu duruma göre kayıt altına alınıp incelenmiştir. 


kararını verip kendini dağlara saldıktan sonra ailesini sadece para istemek için aramış ve senede 300 dolara yakın bir parayla geçinmiştir. yaptığı bütün bombalar el yapımıdır. ve kolay elde edilebilen malzemelerle hazırlanmıştır. ayrı şehirlerde ve kasabalardaki posta ofislerine yürüyerek gidip gelmiştir. 


yakalanmasından sonra ele geçirilen günlüklerini, kendi oluşturduğu şifreleme sistemi ile yazdığından hiç bir şey anlaşılamamıştır. yanılmıyorsam hala da çözülememiştir.

amerikalı u.c. berkeley matematik profesörü kaczynski, 1978'den 1995'e kadar 16 ev yapımı bombalama eylemleriyle 3 kişinin ölümüne neden olmuştur. 

kendi imalatı olan bombalarını, genelde, alanında ünlü üniversitelerin mühendislik, bilgisayar, kimya, genetik gibi bölümlerine ve havayolları müdürleri, boeing fabrikaları gibi en üstün teknolojiyle birebir alakadar kimselere ve yerlere göndermiştir. bombaları, genelde kitap ya da kaset şeklinde paketleyip, üzerine de: "sizin pozisyonunuzda birinin mutlaka okuması gereken bir eser," diye notlar iliştirmiştir. paketlerin iade adresine de yine çeşitli üniversitelerin bölüm başkanlarını, ünlü genetikçilerin ev adreslerini yazmıştır. paketler, hemen her seferinde, kaczynski'nin hedefine ulaşmıştır.

Getty Images/ Stephen J. Dubner

95'de, newsweek, new york times ya da benzeri, çok okunan bir basılı medya aracının, 37 bin kelimelik manifestosunu hiç değiştirmeden yayınlaması karşılığında ev yapımı bombalarını göndermeyi bırakma sözü vermiş, manifestosu, yanılıyorsam times'da ek olarak yayınlanmıştır. yazılanları, belirtilen fikirleri; özellikle teknoloji düşmanlığını tanıdık bulan kadeşi tarafından ihbar edilerek montana dağlarında senelerdir tek başına yaşadığı, teknolojinin, elektrik dahil hiçbir lüksünün bulunmadığı evinde yakalanmıştır. manifestonun yazıldığı daktilo da ele geçirilince, tutuklanmıştır. manifestosu, özetle endüstriyel devrimin zararlarını anlatır, teknolojinin ilerleyişini dehal durdurması gerektiğini savunur. zaten bomba gönderdiği kişiler genelde ünlü genetikçiler, teknisyenler, havaalanları, teknik üniversitelerdeki profesörlerdir demiştik. bütün hayatını ve manifestosunu (bkz: joseph conrad) ın kitapları, özellikle (bkz: secret agent) üzerine kurmuştur. davası ömür boyu hapis cezası ile sonuçlanmıştır. kendi isteği ile temyize gitmiştir, yeni davada kendi kendini savunmayı istemektedir. büyük ihtimalle paranoid şizofren olduğu açıklanmıştır. ailesini reddetmektedir, kendisini ihbar eden kardeşiyse idam cezası almaması için kampanyalar başlatmıştır.


akabinde, kendisini savunma isteği reddedilince "suçlu" olduğunu kabul etmiş, 3 kez müebbet ve artı 30 yıl ile cezalandırılmıştır. son senelerde, avukatları tarafından kandırıldığını söylemiş ve temyize gitmiş, yüksek mahkeme de bu isteği kabul etmiştir, dava üst mahkemede görüşülecektir.

amerika tarihinin en ilginç bombacılarından biridir, hiçbir siyasi örgütle bağlantısı bulunamamıştır, kendisi son aktif bireysel anarşist, son "dynamiter"dır, bu bağlamda avrupa, hatta doğrudan ingiliz ekolünden bir bombacıdır, "the man who was wednesday"dir.

Theodore Kaczynski'yi anlatan Manhunt: Unabomber adlı 2017 yapımı bir de Netflix dizisi var.