Karizmanın Sözlükteki Karşılığı Johnny Depp'in Dövmeleri ve Anlamları

''Ya çok acıdı mı bunu yaptırırken?'' sorusuyla en çok muhatap olan kişilerden biri olan Johnny Depp'in dövmelerini biraz daha yakından inceleyelim.


native american head tattoo


sağ kolunda bulunan bu cherokee kızılderili dövme johnny depp'in ilk edindiği dövmedir, 17 yaşındayken yaptırmıştır. soyunun dayandığı kızılderililerden dolayı yaptırdığını söylemiştir.


heart and betty sue tattoo 


johnny'nin sol kolunda bulunan bu ikinci dövmesi annesinin adıdır, johnny bu dövmeyi yaptırdıktan sonra dünyada en değer verdiği insanın annesi olduğunu söylemiştir.


winona forever / wino forever tattoo 


johnny depp'in winona ryder ile çıkarken yaptırdığı bu dövme, ayrıldıklarından sonra 'na' kısmı sildirilerek wino forever'a dönüştürülmüştür.


inverted triangle tattoo 


orijinali ilya chasnik tarafından yaratılan bu üçgenin johnny için ne anlam ifade ettiği bilinmese de kız arkadaşlarıyla yaşadığı ilişkilerle alakalı bir dövme olduğu düşünülüyor.


the brave symbol tattoo 


johnny depp'in 1997 yılında vizyona giren
the brave filmine ithafen yaptırdığı dövme.


three rectangles tattoo 


johnny depp, sağ işaret parmağında bulunan bu dövme için kalıcı telefon karalaması şeklinde bir açıklama yapmakla yetinmiştir.


number 3 tattoo 


johnny depp'le bir arkadaşının canları sıkıldıkları için yaptıkları bu dövme, johnny depp'in üç rakamına karşı ayrı bir sempati hissetmesinden dolayı olmuş. "üç gizemli, büyüleyici bir rakam. iki insan birleşip bir insan yaratıyorlar." diye açıklamış johnny. bu dövmesi sol elinde bulunuyor.


lily-rose tattoo 


johnny'nin kalbinin üstünde yer alan dövmesi kızının adını taşıyor.


jack sparrow tattoo 


johnny karayip korsanlarınca canlandırdığı jack sparrow karakterinin sağ kolundaki dövmeyi daha sonra gerçek hayatta taşıma kararı alarak yaptırmıştır, doğan oğluna filmdeki karakterinden dolayı jack adını verdikten sonra dövmeye jack yazısını da eklettirmiştir.


question mark tattoo 


johnny'nin sağ bacağında bulunan bu soru işareti aslında the brave symbol'ün bir parçası.

silence exile cunning tattoo 


james joyce'un a portrait of the artist as a young man isimli kitabında geçen bir söz olan bu dövme johnny depp'in sol kolunda bulunmaktadır. bahsi geçen söz de şudur;

i will tell you what i will do and what i will not do. i will not serve that in which i no longer believe, whether it call itself my home, my fatherland, or my church: and i will try to express myself in some mode of life or art as freely as i can and as wholly as i can, using for my defence the only arms i allow myself to use – silence, exile, and cunning.”


sailor and waitress tattoo 


sağ kolundaki sailor dövmesi büyükbabasının portresi, sol kolundaki waitress dövmesi ise annesinin portresidir. 


skull tattoo 


bu dövmesi de karayip korsanları 4 çekim aşamasındayken yapılmıştır.


salve ogum tattoo 


sol kolunda yer alan bu dövmedeki ogum bir afro-amerikan tanrısıdır. salve kelimesi de portekizce/latince de selamlamak ya da kurtarmak anlamına geliyor.


rook tattoo 


sol kolundaki salve ogum dövmesinin altında yer alan bu dövme johnny depp'in büyükbabasının sürekli oynadığı bir kart oyununun sembolüdür. orijinal sembolde karganın tuttuğu kartların en sağındaki kart ikiyken johnny'nin dövmesinde üçtür. (üç rakamına olan takıntısının bir başka örneği)


ching tattoo 


johnny depp'in west memphis threeden biri olan damien echols ile beraber yaptırdığı dövme. damien dövmenin daha büyük bir versiyonunu yaptırmışken johnny sağ koluna aynı dövmenin daha küçük versiyonunu yaptırmıştır. dövmenin damien'e göre anlamı da;

what this represents is, whenever you’re facing huge obstacles, you don’t focus on them or you’ll lose heart and be defeated. instead focus on just putting one foot in front of the other, one step at a time.


harley davidson skeleton key tattoo 


bu dövme de johnny de damien'ın aynı zamanda ama vücutlarının farklı kısımlarına yaptırdığı bir dövmedir. johnny'ninki sol kolundaki silence exile cunning dövmesinin altındadır.


no reason tattoo 


bu dövme de johnny'nin marilyn manson'la beraber yaptırdığı bir dövmedir. ikisi de dövmeyi yapmalarının amacının dövmenin anlamı gibi 'no reason' yani sebepsiz olduğunu söylemekle yetinmişlerdir.


brother (theban) tattoo 


damien echols tarafından tasarlanan bu dövme yine johnny ve ikisinin ortak olarak taşıdıkları ve theban alfabesinde 'brother' anlamına gelen bir dövme.


inverted z (flash) tattoo 


bu zigzag dövme meşhur bir native american sembolüdür. damien echols de aynı dövmeyi taşımaktadır.


the crow tattoo 


johnny'nin sağ elinin üzerinde olan bu dövmeyi aynı zamanda damien echols, bill carter ve birkaç kişi daha yaptırmıştır.


comanche shield tattoo 


johnny bu dövmeyi comanche kızılderili kabilesine kabul edildikten sonra yaptırmıştır.


man is a giddy thing tattoo 


johnny depp dövmeyle ilgili açıklamasında bunu da oğlu jack'in çizdiğini söylemiştir. dövmenin kendi için anlamını açıklamamıştır, man is a giddy thing sheakspeare'in much ado about nothing (kuru gürültü) eserinde geçen bir sözdür.