Karşı Cinsle Konuşurken Ölüp Ölüp Dirilen, Oldukça İçimizden Bir İnsan Tipi: Badak

Badak, halk arasında karşı cinsle iletişime geçmekte oldukça zorlanan, geçtiği takdirde ise heyecanlanan, konuşmakta güçlü çeken insanları tarif etmek için kullanılan bir tanım. Sözlük yazarları, bu insan tipini analiz etmiş.
Karşı Cinsle Konuşurken Ölüp Ölüp Dirilen, Oldukça İçimizden Bir İnsan Tipi: Badak
iStock.com

bir çoğu ilerlemiş yaşlarında, hayatlarına bir çok kadın girmiş de olsa, evlenmiş bile olsalar, hayatları boyunca hiç bir kadına çıkma veya evlenme teklif etmemiş olduklarını hayretle fark ederler. bu en çok görülen semptomdur. çünkü bir badak hoşlandığı, takıldığı bayanla geziyor, tozuyor, eğleniyor bile olsalar işi birlikteliğe götürmek için son adımı atamaz. genelde öfkeden çıldırma noktasına gelmiş olan karşı taraf o adımı atar. bir kadın için bu adımı atmak çok zor geldiği için de badakların başlamadan biten bir çok ilişki öyküsü vardır. ha unutmadan, kadından badak olmaz. doğasına aykırıdır. badaklık sadece erkeklere özgü bir durumdur maalesef. badaklık bir aslanın vejeteryan olması gibi bir şeydir.

badaklar parayla ilişkiye giremezler. bir fahişeyle kolay kolay yolları kesişmez. bu konularda aşırı zorlanırlar. tahrik olabilmek için çok başka şeylere ihtiyacları vardır. işte bunları anlayamayanlar, abazan erkeklerle badakların arasındaki en büyük farkı da anlayamazlar. bu yüzden bir çok kişi badakları kifayetsiz abazan sanarken hayati bir yanılgıya düşerler. badakların doğasından gelir bir takım şeyler, poz değildir.


badaklar ilişkiyi başlatamadıkları gibi bitirmekte de sorunlar yaşarlar. genel olarak şövalye ruhlu olurlar. bu ruh yüzünden, ilişkileri bitme noktasına taşımaktan imtina ettikleri durumlar yaşarlar. ve bu yüzden de hasbelkader başladıkları bir ilişkiyi bitiremedikleri için yanlış evlilikler yapmış çok badak vardır. ha bunların aralarında doğru kadına denk geldiği için şanslı olanlar da vardır elbet. ne mutlu onlara.

gece 3 civarlarında evine bıraktığı güzel kız kendisini 'kahve içmeye' davet edince gider, kahve içer ve sonra da evine döner. üstelik bu durum aynı kızla birden fazla defa tekrarlanabilir de. hatta kız kapıdan uğurlarken "bi gece de kalmaya gelirsin belki" dediği halde.

"yok artık" dediğini duyar gibi oluyorum sevgili sözlükçü ama badak yapar bunu. emin ol yapar. çünkü badakizm basit bir ideoloji değil, bir yaşam felsefesidir.

(bkz: vive le badaque)

piyango kendisine çıksın ister ama bilet almaz.

badak hatunlara gitmez, hatunlar badak'a gelir.

badak gelen her hatunu umursamaz aklında başka bir hatun varsa, kendisi de badaklığından aklındaki hatuna gidemez o ayrı.

ama aklındaki hatun genelde badak'a bir şekilde gelmiştir hep.

çünkü badak'ın badaklığı, görmüşlüğünden, geçirmişliğinden, ya da kültüründen, kişiliğinden kaynaklanmaktadır.

hakettiği değeri er ya da geç bulmuştur, bulacaktır.

herkes sever badak insanı.

kızlar sever. rahatsız etmiyor hiçbir zaman der.

o çok ateşli, seksi kızın en yakın arkadaşıdır hikayelerdeki.

kız en seksi elbisesini giyer, ona sorar sence bu yeterince seksi mi diye. badak cevap verir, sakince. yanmaktadır oysa, libidosu tavan yapmıştır ama kendini kaybetmez.


bir yere yanında 4-5 tane çok kızla gelen, hepsiyle çok samimi görünen ama arkadaş olduğu belli olandır.

uzaktan kesin gay bu denendir.

bazen bir kız bundan hoşlandığında, ama bu hiç fark etmiyor sandığında salak bu der.
en fazla bunu der. salak ama iyi biri der.

erkekler de sever onu.beraberken bir kızla tanıştıklarında ona asılmayacağını, yollarını kapamayacağını bilirler.

kendileri savaşlarını verirler, kız badakla olmayı seçerse adama bozulacak bir şey yoktur bilirler.

anlatmaz da badak.

bir kızla bir şey yaşadığında kız istemedikçe, kız da bilir ki bir başkasının haberi olmayacaktır.

cool göründüğünü sanıyor ama bak bütün gece abazan olarak duracak derler. öyle de olur gerçekten. belki de olmaz. olsa da, olmasa bilemezsin, öğrenemezsin hiçbir zaman.

kendini eşsiz zanneder. bilmez diğerlerini. anlamaz bir başkasının da badak olabileceğini. ve bir badaklar birliği hiçbir zaman olmaz bu nedenle.


badak risk almaz. ama bazen risk almak gerekir hayatta. %100 badak olmak da iyi değildir.

onu anlayıp bazen risk almayı deneyecekse yine de riskin en az olduğu anı kollar.

bir yenilgi onu bir yıl geri götürür. hemen ayağa kalkamaz.

iş konusunda girişimci olacaksa bir ortakla tercih eder.

en ince detayına kadar araştırır, riski azaltmak için elinden geleni yapar.

evlenmeden önce çok düşünür.

yenilgiden çok korktuğu gibi boşanmayı da bir yenilgi olarak görür evlenmeden önce.

badak çok şeyden korkar, ama en çok korktuğunu belli etmekten korkar.

tehlikeli sporlar yapmaz.

lunaparkta balerine bile binmez.

risk almaya gerek yoktur, adrenalin peşinde koşmaz.

badak iyidir. 

badak gibi adamdır.

tahmin edilenin aksine sıkıcı da değildir. ama doktor, bir hayat böyle geçmez.

hayatta ince çizgiler doludur ya. abazanlıkla, evde kalmakla, işsiz kalmakla, sıkıcı biri olmakla ve kendini badak sanıyor salak denmekle aradaki çizgi de çok incedir. 

bazı aynalarda (bkz: objects in the mirror are closer than they appear) görünenle gerçek aynı değildir, hepsinin üstünde bu yazmaz. olduğun gibi ol. zaten badak değilsen, sonradan olması daha zor.