Karşınızdaki Kişiyi İkna Ederken Durumu Daha Etkili Hale Getirecek Birtakım İpuçları

Hiçbir şey imkansız değildir, tabii eğer nasıl alacağınızı biliyorsanız. Sözlük yazarı "daitoryu", bir şeyi istemenin inceliklerini anlatmış.
Karşınızdaki Kişiyi İkna Ederken Durumu Daha Etkili Hale Getirecek Birtakım İpuçları
iStock


bir şey isterken mutlaka nedenini belirtin.

bu neden anlamsız ve saçma bile olsa insanlar sebebi belirtilen istekleri kabul etmeye yatkındırlar. örneğin “100 tl borç verir misin ?” cümlesi yerine “telefon faturamı ödeyebilmem için bana 100 tl borç verir misin ?” cümlesi daha etkili olacaktır.

eğer bir şey satıyorsanız önce pahalı ürünü veya hizmeti gösterin sonra satmak istediğiniz ürünü veya hizmeti sunun. 

beyinleri otomatik olarak kıyaslama yapacak ve esas satmak istediğiniz ürün pahalı bile olsa onu olduğundan daha ucuz görmelerini sağlayacaktır. bu teknik pek çok alanda kullanılır.

insanlar altta kalmak istemezler. bir şeyler isteyeceğiniz insana önce ufak bir hediye verin. 

çünkü insan beyni kendisine “karşılıksız” bir şey verildiği zaman otomatik olarak “altta kalmamam lazım” moduna geçer ve hediyenin ne kadar değersiz olduğuna aldırmaz. kaz istiyorsanız tavuğu esirgemeyin hatta civciv bile verseniz karşı tarafı etkileyebilirsiniz.

bir şey isteyecekseniz önce kesinlikle ret cevabı alacağınızı bildiğiniz çok büyük bir şey isteyin. 

ret cevabını aldıktan sonra biraz daha küçük bir şey isteyin. eğer buna da ret cevabı alırsanız biraz daha küçültün. karşınızdaki kişi her “hayır” dediğinde kendisini biraz daha kötü hissedecek ve kendisini iyi hissetmek için “evet” deme fırsatı arayacaktır. yani birinden küçük bir kedi almak istiyorsanız önce ondan koca bir fil isteyin.

insanlar bir konuda herkesin önünde söz verdikleri ve bunu yazılı olarak yaptıkları zaman o konudaki sözlerini yerine getirmeleri daha olasıdır. 

çünkü her insan “tutarlı” gözükmek ister. bu sebeple birisinden söz alırken başka insanların yanında yapmasını hatta olabiliyorsa sosyal medya üzerinden yazılı olarak ilan etmesini sağlayın. bunlar sözünden caymaması ihtimalini kuvvetlendirecek ve üstünde psikolojik baskı oluşturacaktır.

sürü psikolojisi insanların kolaylarına gelir. 

istediğiniz şeyi insanların çoğunluğunun zaten yaptığı bir şeymiş gibi sunmaya özen gösterin. “herkes bunu yapıyor” cümlesi etkili bir cümledir. moda veya popüler müzik gibi kavramlar tamamen sürü psikolojisine dayalıdır.

benzer benzeri sever. 

insanlar aynı geçmişe sahip veya düşünceleri, huyları kendilerine benzeyen başka insanları daha sempatik bulurlar ve onların isteklerini çoğu zaman severek yerine getirmeye çalışırlar. bu sebeple birisinden bir şey istemeden önce ortak ve benzer noktalarınızı göz önüne çıkarın. örneğin bir şeyler isteyeceğiniz insanla aynı üniversite veya liseden mezunsanız isteğinizi sormadan önce biraz okul günlerinizden muhabbet edin. karşınızdaki kişi ister istemez size ısınacaktır.

her insan otoriteye itaat etmeye ve onların sözlerine önem vermeye alıştırılır. 

örneğin siz çok iyi yemek yapıyor olsanız bile isminin önünde doktor, profesör veya hakim yazan birisinin “yemek yapmak” üzerine söylediği sözler diğer insanlar tarafından sizinkinden çok daha önemliymiş gibi algılanır. bu sebeple bir konuda fikir belirtirken veya insanları ikna etmeye çalışırken o konuda bir uzmanlığınız varsa önce bunu ön plana çıkarın. eğer sizin bir uzmanlığınız yoksa bu sefer o konudaki uzmanların görüşlerinden veya kitaplarından bahsedin. kısacası karşınızdakinin gözünü otoritenin ışığıyla kamaştırın.

az ve nadir olan her şey insanlar tarafından daha kıymetli algılanır, çok ve her yerde bulunabilen şeylerde değersiz olarak görülür. 

bu sebeple insanlara tanıtmak veya satmak istediğiniz şeylerin nadir ve herkes tarafından bulunamayacak olduğunu ima eden kelimeler kullanın. örneğin bir aktara gittiniz ve yüz gram sıradan karabiber istediniz. aktarın kuracağı “hindistan’dan çok özel ve başka aktarda bulunmayan harika bir karabiber getirttim biraz pahalı ama isterseniz azıcık vereyim çünkü bu tadı başka yerde bulamazsınız” cümlesi sıradan bir karabiberi bile olduğundan farklı algılamanıza hatta tadını bile farklı hissetmenize sebep olacaktır.