Kasetlerin Ses Kalitesi Neden Kötüdür?

Son yıllarda plaklara atfedilen analog değer kasetlere de yüklenmeye başlandı. Bu vesileyle kasetlerin ses kalitesi açısından ne seviyede olduğunu hatırlamak yerinde olacaktır.
Kasetlerin Ses Kalitesi Neden Kötüdür?
iStock

sosyal medyada "kaset çok iyi abi, mp3'ten iyi, analog abi" diye övgüler gördüm. of şu audio camiası delirtecek beni.

evdeki kasetlere bakıp "yok canım bizdekiler eski herhalde" diyip nette satılık kasetlere baktım, onlar da aynı çıktı. yani piyasada hala type 1 diye bilinen demir oksit kasetler kullanılıyor. bence rezilliğin daniskası. sony, tdk, memorex, raks marka of çok kaliteli denilerek satılan kasetlerin hepsinde type 1 yazıyor. face palm yaparken bilgi vereyim.

4 tip kaset var toplamda

esas kullanılan kasetler type 1 ve type 2. sonra type 3 çıkıyor ama ömrü kısa oluyor. 79'da metal şeritli type 4'ler çıkmış fakat oldukça pahalılar. bir alışveriş sitesinde normal type 1 kaset 15-20 lira, metal kaset 100 liraydı.

Type 1 kaset örneği.

type 1 diye bilinen demir oksit kasetler 1960'lardan beri üretiliyorlar. daha sonraları daha yüksek kaliteli kasetler çıksa bile bunlar ucuz olduğu için piyasayı domine etmişler, 2019'a gelmişiz hala bu kasetler kullanılıyor. millet de kasetle analog dinliyorum diye kendinden geçiyor. bu kaset günümüzde müzik dinleyebileceğiniz en kötü kayıt ortamını sunuyor arkadaşlar, yapmayın etmeyin. en iyi şartlarda 8bit yani 48db snr değeri sunuyorlar ve bu kadar tırt oldukları için kasetçalarda play'e basınca hısssss diye ses duyuyorsunuz. yaptığınız karışık kasetlerde durum daha da vahim, 5-6bit arasında kalıyorlarmış.

bu kasetlerin bir sıkıntısı da şu, 16000hz üstünü veremiyorlar. tiz frekanslarda başarılı değiller. kötüsü çok kötü oluyor bunların. markası iyi diye aldanmayın. sony hf 60 mesela tam bir lo-fi. 

Type 2 kaset örneği.

type 2 kasetler krom dioksit ve çok daha iyiler

70'lerde ortaya çıkıyorlar. kenarında köşesinde cr (krom) o2 (oksijen) diye de belirtir type 2 yazısıyla birlikte. üzerinde 60db falan diye yazı olabilir. 60db 10bit civarı demek. aynı şarkıyı type 1 ve 2 ile peşpeşe dinleyen farkı çok rahat anlar, gece gündüz gibi. basları biraz daha kötü veriyor fakat 18000hz'ye kadar tizleri verebiliyor daha iyi bir şekilde. hıss daha az oluyor.

neyse, bu devirde 64kbps mp3 falan dinlemiyorsanız, type 1'den dinlediğiniz kasetleri de ses kalitesiyle övmek yersiz olur.

Plaktan Müzik Dinleme ile Dijital Dinleme Yöntemlerinin Farkı Nedir?

Taş Plaklar Hangi Malzemeden İmal Ediliyor?