Kaşınız Gözünüz Oynadıkça Değişen Duygu Durumunuzu Eşzamanlı Olarak Ekranda Gösteren Uygulama

önce şu ted konuşmasını izliyoruz: this app knows how you feel


aranızda lie to me izleyenler, ya da paul ekman adını duymuş olanlar bilirler. tüm insanlarda ortak olan 6 temel duygu, ve bunlarla eşleşen yüz ifadeleri* vardır. bunlar mutluluk, tiksinme, korku, üzüntü, öfke ve şaşırmadır (contempt, yani küçük görme/kibir de bunlardan biri olmaya adaydır. görünüşü de tam olarak budur). 


paul ekman deyim yerindeyse ömrünü microexpressions'lara adamış bir bilim adamıdır, ve bu mimiklerin, jestlerin tüm ayrıntılarıyla anlatıldığı kitapları da mevcuttur. zamanında ayna karşısında oturup çok çalıştık da işte insan bir yerde pes ediyor*.

bahsi geçen ted talks'taki mısılı abla ise, mit'deki ekibiyle birlikte bu duyguları/mimikleri yakalama işini teknolojiyle birleştirmiş. affdexme isimli uygulamanın database'i, 75 ülkeden 2.9 milyon insandan toplanan datadan oluşuyor, ve deyim yerindeyse kaşınız gözünüz oynadıkça değişen duygu durumunuzu da eşzamanlı olarak ekranda gösteriyor.


'peki bu bizim gerçek hayatta ne işimize yarayacak?' diyorsanız, demeyin. 'lan bu hatun sorun yok dedi ama vardır kesin bunun altında bir şey' diyeceğinize döndürüverin telefonu hatunun suratına, öğrenin tüm duygularını*.

dipnot: görseldeki elbette ben değilim, sormadan söylemiş olayım. (: