Katil veya Bir Çete Üyesi Olan İnsanlarda Olduğu Düşünülen Şiddete Eğilimi Belirleyen Gen: Maoa

Bilimadamları suç eğilimini belirleyen geni keşfetmiş. 'Monoamine Oxidase A (MAOA)' adlı enzimin gereğinden az salgılanması, küçüklükte görülen kötü muameleyle birleşince, ileri yaşlarda saldırganlığa sebep oluyormuş.
 Katil veya Bir Çete Üyesi Olan İnsanlarda Olduğu Düşünülen Şiddete Eğilimi Belirleyen Gen: Maoa
iStock.com

namıdiğer "mafya geni". beyinde bulunan dopamin ve serotonini etkileyerek kişilerdeki davranış biçimini belirliyor, şiddet yatkınlığını artıyor. işin tuhaf yanı kadınların bu genden erkeklere nazaran daha az etkilenmiş olması diye gösterilmiş ("aynı genin farklı versiyonlarına sahip olan kızlar, genin taşıdığı potansiyel şiddet ve çete üyeliğine karşı daha dirençliler")ama tuhaf olan bu değil. daha doğrusu ancak şu bilgiyle tuhaf olabilir: bu gen çocuğa anneden geçiyor! kadından alınan gen, niteliğini kadında nadiren gösterebiliyor. oluyor böyle şeyler yani.

x kromozonundaki genler tarafından kodlanan bu enziminlerin eksikliğinin yapılan klinik deneylerde şiddet eğilimini arttırdığı ortaya çıkmıştır. özellikle ilkel beyin içerisindeki eksikliği sinir iletilerinin aktarımında sorunlara ve taşınan mesajın değişmesine sebep olur. lakin birbirleri ile haberleşemeyen noronları şiddete yönelten nedir; bilemiyorum.

bu enzimleri kodlayan genlerin x kromozomunda olmasının anlamı, gende meydana gelen ya da ırsi olarak aktarılan bozuklukların erkeklerde daha sık görüleceğidir zira kadınlarda bir çift x bulunduğu için bir kromozomda meydana gelen problemi diğeri kompanse edebilir. özetle erkekler biraz da bu gen yüzünden daha çok eğilimlidir şiddete.

kişinin şiddete olan eğilimini belirleyen genin adı "maoa" geni imiş. "uzun" ve "kısa" diye iki tür "maoa" geni bulunuyormuş. uzun geni taşıyanlar, çocukluklarında kötü muameleyle karşılaşsalar bile ileride şiddet göstermiyor, antisosyal davranışlar sergilemiyorlarmış. kısa maoa geni taşıyanlar ise, şiddete eğilimli oluyormuş. anneden ya da babadan şiddet gördüklerinde, ileri yaşlarda şiddet uygulamaya meyilli oluyorlarmış. ve hatta, huzurlu bir ortamda büyürlerse dahi, antisosyal olabiliyorlarmış.

iStock.com

"kısa" ve "uzun" maoa’ların görülme şekli ırklara göre değişiyormuş.. maoa genindeki ilginçlik bununla da sınırlı değilmiş; x kromozomunde bulunuyormuş. yani, çocuğun cinsiyetini baba belirlerken, şiddet gösterme riskini taşıyıp taşımayacağına anne karar veriyormuş.

kısaca şiddete meylimizin sorumlusu analarımızmış... vay be.