Katıldığı Çoğu Yarışı Burun Farkıyla Kazanmasıyla Bilinen Efsane Yarış Atı: Yavuzhan

90'ların efsane atlarından biri de Yavuzhan'dı. Yanında eküri olmadan koşmaması ve kazandığı yarışları hep burun farkıyla, geriden gelerek kazanması gibi kendine has özellikleri olan bu efsaneyi tanıyalım.
Katıldığı Çoğu Yarışı Burun Farkıyla Kazanmasıyla Bilinen Efsane Yarış Atı: Yavuzhan

Tanıyalım kendisini

yavuzhan... xxv.hilalüzzaman 54/75 - 26. kemiyetülirak orijinli şampiyon arap atı. zamanının tüm iyi atlarını hepsini geçmiştir ve bütün büyük koşuları kazanmıştır, bu sebeple kendisine şampiyon denilmektedir.

yavuzhan'ın diğer şampiyon olduğu iddia edilen mirhat ve tansel gibi atlarla koşturuldugunda ortaya çıkacak sonuç büyük merakla beklenmekteydi ama bu üçlünün birlikte koşmaması için gayet mantıklı sebepler vardı.

1. önemli koşuların pek çoğunun devlet harasında yetişen atlara özel olarak yapılması. (mirhat ve tansel özel harada doğmuştur)

2. mirhat ve tansel'in yarım kan olduğu hakkında çıkan iddialar (belki de iddiadan daha fazlasıydı çünkü ne mirhat ne de tansel arap atına pek benzemiyordu, fizik olarak her iki at da oldukça iriydi ve padoka çıktıklarında çoğu kişi bunlara "aaa yanlışlıkla ingiliz atını çıkarmışlar ehheheheheh" diye gülerdi. ne mirhat'ın ne de tansel'in hiçbir kardeşi fiziksel olarak onların boyutunda olmamıştır ve hepsi eşek diye nitelendirilebilecek atlardır.)

her şeyi gözardı edip, bu üç atın bir arada koşmuş olsa ne olabilirdi sorusu hala pek çok kişiyi merakkandırır. yavuzhan yanına gelen ata göre koştuğu için, bu atlar da pek arap atı gibi olmadıklarından ve yavuzhan daha önce bu kadar hızlı atların yanında bir yarış boyunca koşmadığından (galoplarda ingiliz atlarının peşine takılmaya çalışmışlığı vardır) dolayı tüm gücünü harcayacaktı, bu da büyük ihtimalle onun ölümüne neden olacaktı. elbette yavuzhan(ım) bu yarışı kazanmadan ölmeyecekti...


yarış kazanması için mutlaka yanında atak yapan, rekabet eden bir atın olması gerekirdi, hatta bu nedenle hep ekürili koşardı (yavuzhan-caş eküridir). sih taha'nın geçtiği yarışta da eküriler birbirini gazlarken, sih taha (o yarışta jokeyi süleyman akdi idi) ters taraftan yaptığı atakla gelmiştir. bunu gören yavuzhan'ın sahipleri sonraki yarışlarda, at sağlı sollu gazlansın, ters atak yemesin diye iki eküri ile koşturmuşlardı (yavuzhan caş bilgin eküridir).

9 Eylül 1999 tarihli, Yeni Asır gazetesi kupürü.


yavuzhan ganyanı 1.05 olan attı, sarılıktan ölmüştür. at yarışı tutkunları iki atı hiçbir zaman unutmayacaklardır: birisi ingiliz atı bold pilot, diğeri arap atı yavuzhan'dır, yavuzhan daha bir anadoluludur, ingiliz atlarıyla yarışsa onları geçebileceği bir efsane gibi konuşulurdu ganyan bayilerinde.

sih taha ancak burnundan kan geldikten sonra yavuzhan'ı geçebilmiştir. yavuzhan çok ama çok gururlu bir attı, böyle atlara kamçı vurulmaz. halis karataş çok kamçılamıştır ve küstürmüştür hayvanı. ondan sonra yarışları kaybetmeye başladı, sonrası da fazla sürmedi sarılığa yakalandı, hipodromlara dönemedi bir daha.


karakterli at derlerdi ona, kaybettiği son yarışlarından birinde jokeyini çiğnediği, sakinleştirilemediği bile söylenir, gözlerimle görmedim ama... en güzel yarışlarını en başlarda koşmuştur, a grubu araplar arasında yarışmasına karşın mirhattansel gibi efsanelerle birlikte koşmamış, koşturulmamıştır. ancak caş gibi başka bir mükemmel atla koşmuş ve ekürisine çok geçilmiştir. olan bunların arasında kalan bir başka karizma haberbatur'a olmuştur... yıllar sonra bu atları hatırladığımızda hala yüzümün tebessümle, mutlulukla dolmasını eski günleri aramakla açıklayabilir misiniz peki? bilmiyorum...

Yavuzhan'ın mezarı.


beygirler konusunda mütehassıs olan amcamın hala unutamadığı efsanedir yavuzhan. koca adam, bir yavuzhan bir de bold pilot lafı açıldığında duygusallaşıyor, gözleri doluyor. yavuzhan'ı sevmesinin nedeni de: evleneceği zaman eşyalar alınmaya başlıyor, fazla para yok, nasıl yapsam-etsem diye düşünürken ayın 15'inde çektiği maaşı olduğu gibi yavuzhan'a yatırıyor. ikiliyi tutturunca bütün düğün masrafları çıkıyor neredeyse. bu aslan parçası yuvamı kurmuştu lan benim diye hala duygulanır. gerçi başka atlar da yuvasını yıktı ama o ayrı mesele...

Gazi Koşusu'ndaki Rekoru 22 Yıldır Kırılamayan Efsane At: Bold Pilot