Katolik Azizlerinin Korku Filmlerini Aratmayan Korkunç Ölüm Şekilleri

Bazı azizler, temsil ettikleri ya da içinde bulundukları durumlardan ötürü öyle bir sona mahkum olmuşlar ki günümüzden bakınca şok olmamak elde değil.

katolik azizlerinin feci ölümleri... derisi yüzülerek, taşlanarak, çarmıha gerilerek, kazıkta yakılarak: roma katolik azizlerinin bazılarının, şehitliğe ulaşma yolunda çektikleri birbirinden farklı ve korkunç öldürülme türleri vardır. inançları nedeniyle ölüme gönderilen yüzlerce roma katolik şehit azizesi ve azizi vardır ancak bazı ölümler (bazıları sadece efsane olabilir) özellikle sarsıcı olarak göze çarpmaktadır.

aziz stephen, taşlanarak öldürüldü


taşlama geleneksel bir cezadır ancak hristiyan şehitleri arasında, ms 36'da kudüs'te ölen st. stephen, bu geleneğin ilk kurbanıdır. erken hristiyan cemaati tarafından seçilen ilk yedi azizlerden biriydi ve bir evanjelist oldu. yahudileri dönüştürmedeki başarısı, sanhedrin'in (yüksek rabbin mahkemesi) öfkesini çekti. “bu kutsal yere ve yasaya” karşı konuştuğu için cezası ölümdü. katolik şehitliğinin birçok ikonunda olduğu gibi aziz stephen da resimlerinde ölüm yöntemini elinde tutar halde tasvir edilmiştir: bir avuç dolusu taş:


aziz sebastian, şaşırtıcı ama oklarla değil, işkence ile öldürüdü

sanatta genellikle san sebastian’ın 288 yılında roma’da bir okçu birliğinin ellerinden çıkan oklarla vurulduğu sanılmaktadır. bu sadece “ilk öldürüldüğü zamandı”. diocletianus'un (gaius aurelius valerius diocletianus) emri altındaki bir pretorian muhafızı olan sebastian, imparator'un askerlerine din değiştirten bir hristiyan olduğu öğrenildikten sonra ölüm cezasına çarptırıldı. bir ağaca bağlandı, oklarla öldürülme cezası verildi ve ölüme terk edildi. ancak o ölmedi ve onu tekrar sağlığına kavuşturacak olan bir kadın (st. irene) tarafından bulundu. sebastian, sonra tekrar ortaya çıkma şansını yakaladı ancak imparator, ona ölümüne işkence etti ve bu, bu sefer işe yarayan bir ceza oldu. gerçekten ölünce de bedeni bir roma kanalizasyonuna atıldı. ama sanat hep onu okla tasvir etmiştir. kanalizasyona atılmak yerine okla öldürülmek sanırım daha sanatsal.


aziz lawrence, diri diri yakılarak öldürüldü


aziz lawrence, 258'de roma imparatoru valerianus'un zulmünün kurbanıydı. papa ii. sixtus'un (sonradan aziz ilan edilir ve st. olur) yardımcılarından olan bir papaz, sixtus kendi infazı için alındığı zaman darmadağın olmuş bir halde lawrence'a gelir. sixtus, bu papaz aracılığı ile aynı kaderin üç gün içinde lawrence'a da düşeceğini ileterek lawrence'ı şehitliğe ulaşacağı fikri ile “rahatlattı”. ve sixtus haklıydı. sixtus başı kesilerek öldürülmüştü ve lawrence da muhtemelen aynı sonu bekliyordu. ama st. lawrence’ın kaderi, kor bir ateşte, canlı olarak yavaş yavaş yakılmak oldu. azizlerin kroniklerini sonradan tutan güruh tarafından, yavaşça işkenceye maruz kaldığı, modern bir aksiyon filmi kahramanı tarzında sakince ölüme gittiği belirtilse de çığlıklarının da çok çıktığı belirtilmekte. isa'ya, "beni öbür tarafa al, ben bu tarafta yeterince yandım, orada huzura ereceğim." diye yakarır.


azize margaret clitherow, ezilerek öldürüldü


sadık bir protestan ve iman savunucusu olan kraliçe i. elizabeth'in saltanatı sırasında askeri ve manevi anlamda olan baskılar yüzünden roma katolikleri yeraltına girmek zorunda kaldılar. york'taki bir protestan kasabın katolik-eşi olan eşi margaret clitherow, cemaatini kraliçeye karşı korumak için elinden geleni yaptı. kitlelerin gizlice evinde toplanmasına izin verdi ve orada rahipleri de barındırdı. margaret, 1583'te yasalaşan bu tür suçlara ölüm cezası uygulayan yeni yasaya karşı gelmiş oldu ve cezası ölümdü. yüz üstü yatırıldı ve üzerine ağır bir kapı kondu. kapının düz yüzeyine de yaklaşık 363 kg'lık (800 pound) ağırlıklar yavaş yavaş konuldu. ölmesi yaklaşık 15 dakika sürdü.


aziz cassian, öğrencileri olan çocuklar tarafından öldürüldü


cassian, 363'te italya, imola'da bir öğretmendi. roma imparatorluğu'ndaki hristiyan zulmü döneminde, pagan öğrencilerin hristiyan öğretmeni olarak, cassian tehlikeli bir durumdaydı. cassian yerel yetkilileri, misyonu ile kızdırmıştı ve imola ahalisi, pagan tanrılarına tapmayı reddeden ve gençlerin aklını bulandıran bu öğretmeni ölüme mahkum ettiler ve infazın uygulayıcıları olarak da cassian'ın öğrencilerini seçtiler. cassian’ın ölümü zalimce oldu: ders verdiği, öğrencileri olan çocuklar, tabletleri ve stiluslarıyla (yazmak için kullanılan sivri uçlu demir aletler) cassian'a saldırdılar ve acı dolu geçen uzunca bir süre boyunca vücudunun her yerinde çok sayıda kesik ve delik açtılar. bu uzun süreç boyunca bilinci yerinde olan cassian, inancı için ölmeye istekli olduğundan dolayı çocukları, vurmaları için teşvik etti.


azize dymphna, kafası kesilerek öldürüldü

st. dymphna’nın ölüm şekli, o topraklarda bu suçlar için fazla kullanılan bir infaz türü değildi. bunun sebebi, emrin ardındaki insanın özellikle korkunç birisi olmasıdır. irlanda'da 13. yüzyılın ortasından bir süre önce, bir pagan kralının kızı olarak doğdu. hakkındaki ilk yazı 13. yy.'da olduğu için tam dönemi belirsiz ancak 7. yy.'da yaşadığı tahmin ediliyor. dymphna çocuk yaşlarda paganlık inancından döner ve azılı bir hristiyan olur ve evliliğe tövbe eder. annesinin ölümünden sonra babası olacak mahluk karısına benzeyen, güzel bir genç kadın olan dymphna ile evlenmek istedi. o bunu reddetti ve rahibiyle birlikte antwerp'e kaçtı. çift, babasının sonunda onları bulduğu geel kasabasınayken baba, kızıyla evlenme talebini yineledi ve kız yine reddetti. hizmetçilerinin rahibi öldürmesini sağladı ama kendisi, kızının kafasını kesti. bugün aziz dymphna, zihinsel hastalıklardan, duygusal ve sinir rahatsızlıklarından muzdarip insanların ve ensest mağdurlarının koruyucu azizesidir.


aziz bartholomew, derisi yüzülerek öldürüldü

bartholomew, genellikle isa tarafından seçilen oniki havarilerden biri olarak tanımlanır. tarihsel olarak hakkında pek az şey biliniyor ve ölüm tarihi belli değil ancak geleneksel olarak ermenistan'da öldüğü dile getirilir. günümüzdeki iran, türkiye, ermenistan, etiyopya ve mezopotamya yörelerinde misyonerlik yapmıştır. bartholomew’un, ermenistan kralının erkek kardeşini hristiyanlığa geçirmesi sonrasında kral astyages tarafından ölüme mahkum edildiği belirtilir. ancak bu ölümün şekli bir tartışma meselesidir: kafası mı kesildi, yoksa çarmıha mı gerildi? bununla birlikte, bartholomew'un genellikle grotesk ve fresklerde tasvir edildiği yöntem, derisi yüzülmüş şeklindedir.


derisi vücudundan tamamen kesilip alındı, hem de hala hayattayken. ve sonra iyi bir önlem almak adına kafasına kesildi. etrafına sarılı “doğum günü elbisesi” ile sık sık soyulmuş ya da yarı soyulmuş olarak tablolarda tasvir edilir. bartholomew, birçok mesleğin koruyucu azizidir.


Budist Rahiplerin Yıllarca Süren Uğraşla Kendini Mumyalama İşlemi: Sokushinbutsu