Kavram Kargaşasına Yol Açan Indie Müzik Deyimi Tam Olarak Nedir?

Bağımsız (independent) duruşu ifade eden indie, özellikle müzikte epey bir kavram kargaşasına yol açmakta.
Kavram Kargaşasına Yol Açan Indie Müzik Deyimi Tam Olarak Nedir?
Arctic Monkeys


Nedir?

indie, independent yani bağımsız kelimesinin kısalmış halidir.

bir tavır olarak endüstriden bağımsız müzik yapan gruplara "indie grup" denir. 70'lerin ikinci yarısında punk tepkiselliği başladığında, dört büyük plak şirketi (sony music, emi, warner, universal), yeni akımlara ve deneysel çalışmalara yüz vermeyince bağımsız küçük plak şirketleri oluştu. o zamanlar gerçekten haysiyetli bir tavır olarak oluşan bu şirketler, bugün dört plak şirketinin hizmetine sunulmuş durumda. şöyle ki; dört büyük plak şirketi yayınladıkları müzikle kumar oynamazlar. çünkü onlar bir albüm için promosyon başta olmak üzere sektör içerisinde milyonlar harcarlar. dolayısıyla ancak bu paraları katlayarak geri döndürecek ünlüleri ya da piyasaya uygun yeni imajlarla yayınlayabilecekleri isimleri yayınlarlar. ancak bu arada yayınlamaya cesaret edemedikleri isimleri bedavadan denedikleri için bu "indie label"lara, yani independent plak şirketlerine destek verirler. dolayısıyla indie label'lar bu isimleri ortaya çıkarır, sonra da büyük plak şirketleri bu isimleri indie label'ların elinden almak suretiyle çarklarını sürdürürler. hip hop'tan post punk'a, rap'e kadar çok değişik türlerde albüm yayınlayan birçok indie plak şirketi vardır.

Arctic Monkeys, Franz Ferdinand, Pavement gibi grupların plak şirketi Domino Recording Company, önde gelen bağımsız plak şirketlerinden.


Kimler indie sayılmaz mesela?

indie bir kısaltmadır, independent demektir, türü değil, tavrı sergiler (evet attitude), gidip major firmalardan albüm çıkartıp, televizyonlarda boy gösterip dev festivallerde headliner olup sonra "ne tür müzik yapıyorsunuz" sorusuna indie diyen grupları da filhakika voyvoda misali kazığa oturtmak şarttır.

eskiden, 90'larda falan alternatif vardı, herkes alternatif rock, alternatif kıl yün ve tüy yapar dinlerdi, kime neye alternatifse artık... şimdi modası geçince indie'yi koyuverdiler anlaşılan.

Universal Music Group'un önemli isimlerinden Coldplay, indie bir grup değil.


Her indie grup yenilikçi veya sıra dışı mıdır?

indie veya independent müzik veya şirketlerin başındaki "indie" onların öyle yaratıcı, öyle enteresan vs olduklarını simgelemez, sadece bu müziklerin veya plak şirketlerinin çok şirketli gruplara ait (dependent) olmadıklarını gösterir (universal, warner gibi). birçok independent grup vardır ki hiç orijinal olmayan gayet sıradan pop şarkıları yapmaktadırlar ama büyük şirketler bunların albümünü çıkarmadığı için veya kendileri büyük şirketleri tercih etmedikleri için independent plak şirketlerini tercih etmektedirler. enteresan, değişik müzikler büyük plak şirketleri için riskli olduğundan, bu şirketler bu tarz gruplara ilgi göstermezler, bu gruplar da çoğu zaman mecburen, kimi zaman da ideolojik sebeplerle, albümlerini independent plak şirketlerinden çıkarırlar. sırf bu tarz sanatçı/müzisyen/yapımcılara yönelmiş plak şirketleri de vardır, bunlar "indie" kelimesinin bir müzik türü şeklinde algılanmasına neden olan şirketlerdir...

Domino Recording'ten The Last Shadow Puppets: Alex Turner ve Miles Kane.


İkonik temsilcileri

müzikte bu akımın en iyi örnekleri the cure, sonic youth, fugazi ve black flag gibi gruplar olmuşlardır. bağımsız müzik anlayışının en yaygın alt dalları ise indie rock ve indie pop'tur. bunların yanı sıra indie dance gibi bir çok alt dalı daha bulunmaktadır.

Sonic Youth - Teenage Riot

Bonus: Nasıl indie rock şarkısı yazılır?

tabi videoda alay etmek isterken çoğu indie şarkısından daha güzel bir şarkı ortaya çıkmış olsa da şahsen en sevdiğim müzik türüdür indie.

Bir Filmi Kült Yapan Şey Tam Olarak Nedir?

İngiltere'nin Rock'n Roll'u Yeniden Yorumlayarak ABD'yi İşgal Ettiği Dev Müzik Olayı: British Invasion