Kayıp Balık Nemo'nun Babasının Sidney'e Kadar Yüzmesinin İmkansız Olması

Sözlük yazarı "jamesharden", Kayıp Balık Nemo filminde baba balığın Nemo'yu bulabilmek için Avustralya eyaleti Queensland'den Sidney'e yüzmesinin imkansız olduğunu hem komik, hem de düşündürücü verilerle ispatlamayı başarmış.
Kayıp Balık Nemo'nun Babasının Sidney'e Kadar Yüzmesinin İmkansız Olması

kayıp balık nemo filminde dory ve nemo'nun babası marlin, nemo'yu kurtarmak için queensland'den sidney limanına kadar yüzüyorlar. ancak gerçekten bunu başarmaları fizyolojik durumları açısından imkansız gibi duruyor.

nasıl imkansız olduğunu izah edeceğim

marlin ve nemo tür olarak avustralya palyaço balığı ailesinden. üst türü amphiprion olan bilimsel adı amphiprion ocellaris olan canlılar. ve bu balıklar öyle bulundukları bölgeyi terk etmeyi sevmeyen balıklar, daha çok göze batmadan yaşayan balıklar. ve queensland/avustralya açıklarında bulunan büyük set resifi'nde yaşıyorlar. nemo'nun kaçırıldığı tam lokasyonu bulmak imkansız olacağı için direkt büyük set resifi açıklarında kaçırıldığını düşünüyoruz. kaçırıldıktan sonra sidney'e götürülüyor. google maps'e göre, büyük set resifi kıyıları ile kıtanın güneydoğu köşesinde bulunan sidney arasında yaklaşık 1500 millik bir kıyı şeridi var. bunu kilometreye çevirdiğimizde: 2778 km yapıyor. kara uzaklığı ise, queensland şehir merkezinden sidney merkez 2.117 km yapıyor ve herhangi bir araçla durmadan yolculuk yapılırsa bu yol 22 saat sürüyor. ve yolu bu süre zarfında katetmek için aracın maksimum 150 km hızın aşağısına düşmemesi gerekiyor. fakat ne işse, bu hamsi kadar piç kurusu marlin film süresi boyunca yaklaşık 3 saatte 2778 km'lik mesafeyi katediyor.


ya marlin kardeş sen bu kadar hızlı yüzmeyi nasıl başarıyorsun söyle hele ya?

affedersin kıçına jet motoru falan mı taktın yoksa, sen de tıpkı diğer pixar karakterleri gibi düzenbaz mısın? soruya cevap veriyorum: evet, düzenbaz. ve ben de onun ipliğini ortaya çıkaracağım.

palyaço balıkları, yaklaşık 10 cm uzunluğa ulaşan oldukça küçük canlılar. bu, marlin'i 1,85 boyundaki yetişkin bir insandan yaklaşık 200 kat daha küçük yapıyor. marlin’in 2778 km'lik yolculuğuna perspektif getirmek gerekirse, marlin oğlunu kurtarmak için 482.000 km seyahat eden bir insan ebeveyn gibi olurdu. bu da dünya'dan ay'a olan mesafeden tam 118.000 km daha fazla demek.

tamam filmden kopmadan bu şarlatan marlin'in ipliğini piyasaya çıkaralım

deniz crush adında deniz kaplumbağası ve onun sürüsünün yardımıyla, büyük set resifi'nden kıyı boyunca suyu çeken doğu avustralya akıntısı'na atladılar. aslında, yüzlerce balığın bu akıntıyla yerinden edilmesi ve sidney'e gitmesi alışılmadık bir durum değil. 2000'li yılların ortalarında avustralya'da çekilmiş birkaç tane belgesel videosu izledim. ve bayağı bayağı bu akıntının canlıların resif'teki bölgelerinden ileri mesafelere yolculuk etmelerine olanak sağladığını gördüm. marlin'i sevmediğimi ayan beyan göstermeme rağmen yine de objektif yaklaşıyorum bu alışılmadık duruma. ancak, yine de fiziksel ve fizyolojik olarak bu işi nasıl yaptığını anlamakta güçlük çekiyorum.

palyaço balıkları uzun mesafe yüzücüler olarak bilinmez. kısa mesafe yüzen, ve gerekmedikçe de fazla yaşadıkları bölgeden uzağa yüzmeyi sevmeyen balıklardır. ancak ortalama saatte 4.8 km hızla seyahat ederlerse yolculuğun dinlenmeden yapılması 21 gün sürer. ancak yardım aldı demiştik. kaplumbağaların sırtına bindi ve arkasını akıntıya vererek aynı kaydıraktan kayar gibi cumburlop kayarak daha hızlı gitmiş olma ihtimalinden vazgeçmiyorum.

araştırmalarıma göre, doğu avustralya akıntısı, yaklaşık 2,5 knot veya 3 mil hızla akıyor. bu, marlin’in seyahat hızını etkili bir şekilde ikiye katlayarak onu 14-15 gün içinde sidney sularına götürebilir gibi görünüyor. tabii ki bu şayet kaplumbağanın sırtında kalmayı başarabilse ve 2.5 knot'luk hızla sabit şekilde saatte 9.64 km'lik hızını koruyabilseydi gerçekleşebilecek bir senaryoydu. fakat yaklaşık yolun çeyreği bile sayılmayacak bir mesafeyi bu hızda katediyor.

bu durumda şöyle fizyolojik sorunlar çıkaracaktı

kendi vücudunun alışık olmadığı bir hıza maruz kalacağı için marlin öncelikle solungaçlarında çok ciddi şekilde baskı hissedecek, akabinde nabzı yavaşlayacak ve kendi hızının 2 katı olan bu hızı en kısa zamanda durdurmazsa bayılacak, daha fazla bu hıza maruz kalmaya devam ederse de felç geçirip ölürdü.


başka sorunlar da var

tüm bu bilimsel araştırmalar, gerçekler ve belgeler yanlış olsun. marlin, bu mesafeyi 3 saatte katetmeyi başardı diyelim, diyelim ki bir mucize oldu ve bu marlin ve ekürisi dory bu mesafeyi 3 saatte yüzebildiler ancak tüm bunların dışında yüzleşmeleri gereken başka sorunlar var:

köpek balıkları: 

maceralarının bir bölümünde etrafları köpek balıklarıyla çevriliyordu. ve yine mucizevi bir şekilde 3-4 tane büyük beyaz köpek balıklarını atlatmayı başarıyorlardı. hız ve kütle olarak marlin ve dory'nin o büyüklükte olmasına rağmen inanılmaz çevik ve hızlı yüzen büyük beyaz köpek balığını atlatması imkansızdır.


zehirli denizanaları:

filmde denizanası tarlalarından geçiyorlardı. ve hakikaten de bölgede gerçekten de çok sayıda zehirli denizanaları bulunuyor. marlin ve dory'nin büyük bir denizanası sürüsünün içerisinden geçebilmesi için kütle ağırlıklarının 2.5 katı bir çeviklik ve atiklikle yüzebilmeleri gerekmektedir. şayet bu kadar hızlı ve çevik yüzecek olsalardı, solungaçları patlardı. yine herhangi bir şekilde denizanası tarafından ısırılabileceği ihtimalini unutmayalım. denizde yoğurt falan bulamayacaklarını düşünürsek, bu zehirleri vücutlarından atmaları imkansızdır. ve bir şekilde ulaşmaları gereken çevikliğe ulaşsalar bile zehirlenerek öleceklerdir.


lisanssız bilinçsiz avcılar:

katedecekleri mesafe ve yaşadıkları bölge birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. ve avlanmak için lisansa ihtiyacınız var. en azından benim araştırmalarımdan edindiğim bilgiler bu yönde. yunuslar, nesli tükenmekte olan vatozlar falan yaşıyormuş. bu durumda fazlaca da sardalya, orkinos avcılığı da oluyormuş. kaçak tabii ki. balıkçıların bu ağlarına takılabilirler, ki o ağlar öyle bildiğiniz sıradan misina ağlardan da olmuyor. diğer balıklar dişleriyle koparmasın diye güçlendirilmiş özel ağlar kullanıyorlar ve palyaço balığının bunu dişiyle çiğnemesi imkansız olacaktır. dişleri olmayan 86 yaşındaki birine elma yedirmek gibi bir eylem olacaktır. anlamsız ve beyhude.

ama nasıl oluyorsa marlin ve dory tüm bu olanaksız, imkansız, fizyolojik ve bilimsel olarak deli saçması görünen bu yolculuğu 3 saat gibi bir sürede burunları bile kanamadan, süzgeçleri bile çizilmeden kurtuluyorlar ve sonunda da nemo piçini kurtarıyorlar. siktirin gidin lan.

kısacası: marlin ve dory'nin, p sherman 42 wallaby yolu sidney'e yüzmesi imkansızdır.