Kazakistan'da Dana Etinden Pahalıya Satılan At Eti Hakkında Merak Edilenler

At eti yenir mi? At etinin tadı nasıl? Türkiye'de böyle bir kültür yok ancak Kazakistan'da durum bizdekinden çok farklı.
Kazakistan'da Dana Etinden Pahalıya Satılan At Eti Hakkında Merak Edilenler

öncelikle at, türk kültürünün ana unsurlarından birisidir. at dediğin, içtiği suya çalı çırpı düşse içmeye tenezzül etmeyecek kadar asil ve temiz bir hayvandır. ata yurdunda öyle merdiven altlarında kesilip katledilmez bu güzel hayvanlar. kazakistan'da dana etinin kilosunun üç katı pahalıdır at etinin kilosu. herkesin kafasına göre alıp yiyemediği bir et türüdür. 


bir yaşını doldurmuş vahşi atlar ehilleştirilmeden çiftliğe alınıp iki yıl bakım gördükten sonra yani üç yaşını geçtikten sonra kesilirler. bu süreçte üzerine binilmez. hayvan, kesileceği güne kadar serbest yaşar. boynuna sadece iki kere ip geçirilir; birincisi yakalandığı gün, ikincisi kesileceği gündür. boynuna geçirilen uzup ip bir ağaca bağlanır, at orada kendisini yorana kadar koşar, ip ağacın çevresinde dolanarak hareket alanı kalmadığında kasap şah damarına çaprazlama kesik atarak çabuk ve en acısız şekilde canını alır. 


at kasaplığı da öyle herkese yaptırılmaz. özellikle altınorda'ya ait kayıtlarda at keserken azap çektiren kasapların kendi kellelerinden oldukları belgeleriyle kayıtlıdır. savaşta bilerek atlara zarar verenlerin aynı şekilde cezalandırıldığını da cengiz han'dan biliyoruz. atın bacağını kırdıysan senin de bacağını alırlarmış.


at, türklerin canının yoldaşıdır. bindiği atı kesmek yerine kendi canını veren yüzlerce türk kahraman bulabilirsiniz orta asya tarihinde. at ile duygusal bağ kurmak çok kolaydır. at, sahibine hayatı boyunca kalpten bağlıdır, o yüzden kesim için vahşi atlar seçilir ve bağ kurulmamasına özen gösterilir. moğolistan'da at nüfusu, insan sayısının iki katıdır. kazakistan'da nüfusa yakın sayıda at vardır.


atın, kazaklar için önemi çok büyüktür. devlet armasından tut, ülkenin dört bir yanındaki heykellerine kadar her yerde at sembolü vardır. atın, doğumundan yedi yaşına kadar her bir yaş için ayrı bir ismi vardır. kesilecek atlar için üç, kımız veren süt atlarının ise kendi aralarında dört farklı ismi vardır. savaş ve koşu atlarının hepsinin çeşitli özelliklerine göre sekiz farklı ismi vardır. bu isimlerin hiçbiri tür belirtmez. hepsi tek tip at için kullanılır, türler ve alt türler için hepsine has ayrı isimler var. beygir, anadolu türklerinde atın özelliğini nitelemek için kullanılan son birkaç sıfattan birisidir. hadım edilmiş yaşça büyük ata beygir, damızlık olanına aygır denir. kazaklarda, bahsettiğim sıfatlardan tam 56 tane vardır.


her et gibi nasıl pişirileceğini bilmeyenler tarafından piç edilir. bilen insan dünyanın en yumuşak etini yer. ince lifli kasları vardır; kışın soğuğuna karşı korur, enerji verir. kilo yapmaz, hazımı kolaydır, sucuğunu dana etine göre iki kat uzun muhafaza edebilirsiniz.

at eti candır. olsa da yesek.

Az Pişmiş Et Sağlıksız mı?

Hisleri İnsanlardan Çok Daha Gelişmiş Canlı: Atlara Dair Bilinmesi Gerekenler