Keçi Çobanlarının Belası Olan Burun Kurdu (Oestrus Ovis) Yumurtaları Nasıl Dökülür?

Keçi ve koyunlarda yaygın olan ancak arada insanlara ve en çok da keçi çobanlarına yumurta bırakan burun kurtlarının yumurtalarından kurtulma yolları.
Keçi Çobanlarının Belası Olan Burun Kurdu (Oestrus Ovis) Yumurtaları Nasıl Dökülür?

burun kurdu, genel olarak koyun özellikle ve keçilerde görülen bir tür parazit. sinek şeklinde olup yumurtalarını hayvanın açık gördüğü her deliğine doldurur. içerde büyüyen kurtçuk ise dışarı genelde burun yoluyla çıkar. latincesi "oestrus ovis". hayvanı aracı olarak kullanıyor yani.

gelelim bu işin akla hayale gelmeyecek küfürler etmemi sağlayan yanına. bu şerefsiz koyunu keçiyi bırakıp insana da atıyor yumurtasını. amatör bir keçi çobanı olarak küçüklüğümden beri birçok kez ağzıma, burnuma, gözüme yemişimdir mermisini. ama artık profesyonel oldum. darbeyi yemeden onun ağzının üstüne terlikle vurabiliyorum. sadece geçen yaz darbeyi yemeden önce 4-5 tanesini hakladım. işte onlardan biri:


ama bir tane de yedim ağzıma. eski zamanda insan sinek sıçtı diye doktora gitmediğinden bulmuş tabi çaresini. buna benim bildiğim " atak " derler. çaresi de atak otu:


bu otun tohumları balmumu veya mumla karıştırılıp bir topak oluşturulur:


sonra bir közün üstüne konup dumanına maruz kalırsın. lânet bir kokusu vardır. dumanı iyice almak için üstünüze bir örtü atarlar. bu duman her yerinize nüfuz ederek o kurtçukları düşürür (kokusu burnuma geldi). ama gözle görülmesi çok zordur. bu videodaki büyük ihtimal başka bir olay. tek atışında belki yüzlerce kurtçuk olur. attığı yerde anlık bir soğukluk hissedersiniz. göze attığında temiz bir bezle kurtlar dağılmadan alabilirseniz gayet güzel olur. ama hepsini çıkarmak imkansız. sonra 1 hafta öksürük ve gıcıklama ardından 1 haftada grip olursunuz. böyle de lânet bir hayvandır. hayır koca sürü neyine yetmiyor ? gelmiş bana da yerleştiriyor namussuz.

eskiler "doktor ne bilsin sineği?" derlerdi. araştırdım , biliyorlarmış. vaka linki o yüzden siz buna maruz kalırsanız doktora gidin. zaten otu nerden bulup nasıl yapıcaksınız?

dediğim gibi bu videodaki arkadaşın arkadaşları kadar büyümesi anca hayvanda olur. insanda o büyüklüğe erişemezmiş. keçiye de bu yüzden "kurtlu boynuz" derlermiş. bir kesimde denk geldim, hakikaten de boynuz kısmındaki bir boşlukta bu kurtçuğun büyümüş halini görmüştüm. doğru yani.

neyse yazının başını unutmadan bitiriyim. bu şerefsizi bilen duyan varsa yeşillendirsin. çıkması da yakındır. terliğimi aldım bekliyorum.