Kedi Sahiplerinin Diğer İnsanlara Göre Gündelik Yaşamda Çok Daha Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

Günlük yaşam koşuşturmasındaki küçük şeyler evde kedi besleyenler için büyük ihmaller olarak sayılabilir. Bu gibi ihmal olasıklarını yok etmek adına kedilere güvenli bir yaşam alanı sağlayabileceğiniz belli başlı şeyleri Sözlük yazarı "quaxo" anlatmış.
Kedi Sahiplerinin Diğer İnsanlara Göre Gündelik Yaşamda Çok Daha Dikkat Etmesi Gereken Şeyler
iStock


- söz gelimi kedilerin her zaman dört ayak üstüne düşmediğini bilmeniz pencerelere tel taktırmanız ve balkona ağ germeniz için ilham verebilir, bu da kedinizi duruma göre felç/sakat kalmaktan, sağlığını/hayatını yitirmekten koruyabilir.

- kedilerin geriye doğru pürtüklü dil yapıları yüzünden oynamak için ağızlarına alıp çekiştirdikleri iplik, ince tel, yün/orlon parçası, vb. yabancı cisimleri yutmalarının son derece sakıncalı olup zaman içinde bağırsak tıkanması/düğümlenmesi sonucu ölümüne neden olabileceğini (geç kalmadan fark edilirse ameliyatla kurtarılma olasılığı vardır) bilmeniz ponpon, yumak, makara vb ile - en azından gözünüzün önünde ve tamamen kontrolünüz altında olmaksızın - oynamasına izin vermemenizi, bu çeşit yutulabilir nesneleri açıkta bırakmamanızı sağlayabilir.


- mutfakta ocak, tezgah ve masa üstüne bırakılan - özellikle sıcak - tencere, cezve, tava, vb gereçlerin saplarını, yakınında dolaşan ya da hoplayıp zıplayan her çeşit insan ve hayvanın çarpamayacağı şekilde ters tarafa çevirmeniz sadece kedinizi değil külliyen ev halkını haşlanmaktan ve yanık tedavisine maruz kalmaktan korur.

- her çeşit dolap, sehpa, raf, pencere pervazı, balkon duvarı vb. üzerindeki objelere uzanarak ya da zıplayarak ulaşmakla kalmayıp çekiştirip alaşağı etme yeteneklerini keşfettiyseniz, evin dekorasyonu konusunda daha dikkatli davranır, saksı, metal heykelcikler, cam eşyalar, ağır biblolar, vesaireleri patilerden; patilerin sahibini de söz konusu ağır objelerden koruyabilirsiniz.

- açıkta bırakılan bıçaklar ve benzeri kesici/delici aletler de kediler için tehlike içerir.

örneğin bıçakları - özellikle üzerinde yiyecek kokusu varsa - yalamaya kalkıştıkları ya da - nasıl bir eğlence anlayışları varsa artık - çekiştirip sürükleyebildikleri makas, tornavida, çivi vb ile hoplaya zıplaya oynamaya çalıştıkları sıkça görülmüştür.

kullandığınız bıçağı açıkta bırakmayıp hemen yıkayıp kaldırarak ya da bulaşık makinasına atarak kedinizin sadece dilini ve patilerini değil o pembe, o sümüklü, o miniminnoş, o meraklı burnunu da onun var ya o burnunu murnunu yerim ben.