Kediler Hakkında Aşırı İlginç Detaylar

Kedilerin evde bakımının kolay olması aslında onların kendilerini uzun yıllar önce evcilleştirdiğinin habercisiymiş meğer. Miyavlamalarını bile sadece insanlar için tasarlamışlar. Evimizde yaptıkları hareketleri şaşkınlıkla izlediğimiz kedilerin, bu hareketler için mantıklı açıklamaları var. Dinliyoruz.

tam bir kedisever olduğumdan kedilerle ilgili her bilgi ilginç gelebiliyor bana. o yüzden bu entri de kedilerle ilgili olacak.

kediler kendi kendilerini evcillestirmislerdir. insanlar yerleşik hayata geçince tahillarini ambarda depoladilar. bu da fareleri çekti. fareleri gören kediler de insanların olduğu bölgeye yanasti ve böylece mutualist bir yaşam baslattilar cin fikirli kediler.

kediler sadece insanlara miyavlar. kendi aralarında mirildanma sesleri çıkarırlar daha çok. bu miyavlama işini de şöyle kesfetmisler. bakmislar insanlar gürültülü canlılar onlara seslerini duyurmak için miyavlamalari gerektiğini dusunmusler gadasini aldiklarim.

kediler hani siz sevdiginizde mirildanirlar. bunu normalde birbirlerine yaparlar. yavru kedi annesine yapar. biz insanoğlu bunları oksadigimizda yavruluk anıları canlanıyor delilerin. insanın eli/kedinin boyutu oranı anne kedinin dili/yavru oranına yakın olduğundan çocukluk anıları canlanıyor sizofrenlerin *. battaniye falan yogurmalari da tamamen çocukluk anıları canlandigindan. annelerini emme hareketi bu yaptıkları.

20den fazla değişik ses çıkarabiliyorlar ve evet kendilerine has dilleri var diyebiliriz.

biyiklari sayesinde dar bir yerden geçip gecemeyeceklerini anlayabiliyorlar. biyiklarinin uzunluğu enlerine eşit yani.


büyük akrabaları gibi gündüz yatıp gece avlaniyorlar. avladiklari şeyi size getirebilirler. (kuş, fare vs.) benimki mesela çekirge, circir böceği getiriyor ağzında odanın ortasına. surunun diğer üyelerine yani size yemek getirmektir dertleri.

diskilarini artan yemeklerini rakipleri ya da düşmanları kokularini almasin diye gomerler. saclarinizi falan sizi sürüden gördükleri için yiyebilirler. şaşırmayın yani bunlara. maksat kokunuzu almasinlar.

erkek kedilerin bölgesi disilere göre daha geniştir.

dilleri antibakteriyeldir. bayiltildigi için cisini tutmayan bir kedi sabaha kadar kendini temizleyerek bembeyaz olabilir. (kendi kedimden biliyorum çünkü bunu. vahşi olduğundan yikamayadim ve bir odaya kapattım. cancagizim sabaha kadar uğrasmis. kedi besleyenler bu konuda ne kadar takıntılı psikopatlar olduğunu bilirler zaten kedilerin) yani yikanmaya ihtiyaçları yoktur kesinlikle.


bölgelerini belli etmek için erkek kediler sağa sola nişan bırakır yani kısacası iser.

mirildanma sesini ses tellerinin arkasındaki ufak kemik gibi bir yapının titresmesi sayesinde yaparlar. hastasıyım o sesin titresimin.

yanaklarını sağa sola surtmelerinin nedeni kokularini bırakmaktır. yani yanaklarinda koku bezleri vardır.

hergün başka bir huyunu öğrenip de bu manyaklari daha çok sevmemek kabul edilemez birşey bence. hayran olunasi canlılar vesselâm.