Kediler Neden Eğitilemiyor?

Herkesin bildiği üzere kedilere canları istemediği sürece bir şey yaptırmak dünyanın en zor şeylerinden biri. Bu durum neden böyle? Neden kediler burunlarından kıl dahi aldırmıyorlar?
Kediler Neden Eğitilemiyor?
iStock


kedilerin eğitilememesinin nedeni sürü davranışı geliştirmemiş (sosyal zekası gelişmemiş) bir canlı olması. aslan eğitilir küçük boy kedi eğitilmez.

bir canlının şartlandırılması (eğitilmesi) için beyin hacmi/vücut ağırlığı yaklaşımı daha açıklayıcı durmaktadır. "her zaman dört ayağı üzerine düşen" estetik vücutlu avcı kedilerimizin ağırlıklı olarak nöronları kas hareketleri ve denge mekanizmaları üzerine mesai harcamaktadır. bu da eğitilebilirliklerini kısıtlamaktadır.

sosyal davranış geliştirememek de aynı nedenden kaynaklanmaktadır. hayatının yükünü tek başına çekebilen çevik ve hızlı bu hayvan buna ihtiyaç duymamaktadır.

özetle; yavruluğundan başlayarak her canlı "canlı" olduğundan (çevre şartlarına karşı değişken tepkiler gösterme hüneri taşıdığından) eğitime açıktır. ancak canlının genel yapısından kaynaklı olarak eğitime ayrılmış nöron sayısı eğitilebilirlik seviyesini belirlemede kilit rol üstlenmektedir.

cahil köpeğin okumuş kediden hayırlı olması durumu.