Kediler, Onlara Pisi Pisi Denildiğinde Neden Tepki Verir?

Kediler için evrensel olarak kullanılan "pisi pisi" deyişi nasıl ve neden işe yarıyor? Bir bakalım.
Kediler, Onlara Pisi Pisi Denildiğinde Neden Tepki Verir?
iStock

kedilerin "pisi pisi" dendiğinde sese doğru bakmasının iki nedeni vardır

bunlardan ilki, kedilerin "doğduktan sonra" bu sese insanlar tarafından şartlandırılmasıdır. yani aslında hikmet seste değil, bizde. genellikle kedileri bizim kültürümüzde "pisi pisi" kelimeleriyle çağırıp severiz veya yemek veririz. ve bu davranış yeterince tekrar edildiğinde tıpkı pavlov'un köpeğinin çan sesini duyunca ağzından salyalar akıtması gibi, kedi olumlu bir şeyler olacağını anlar ve sese doğru yönelir.

başka kültürlerde kedi çağırma sesi farklılık gösterir, ve kediler orada da tıpkı bizim kedilerimiz gibi sese yönelirler. eğer kedinizi küçüklüğünden itibaren yemeğe çağırırken "kuçu kuçu" diye çağırırsanız ya da böyle diyerek severseniz, bir süre sonra her "kuçu kuçu" dediğinizde kediniz dibinizde bitecektir. veya bir kediye "pisi pisi" dedikten sonra şiddet uygularsanız, bir süre sonra "pisi pisi" cümlesini duyan kedi sizden hemen uzaklaşacaktır. yani ilk neden, bizim kedileri şartlı reflekse alıştırmamızdır.

ikinci neden ise, kedilerin sesleri duyma aralığının bizden 3 kat daha yüksekte olması ve "s" sesinin de görece yüksek bir frekansa sahip olmasıdır. yani aslında kedilerin dikkatini "p" veya "i" harfinden çok, "s" harfi çeker. bu yüzden içinde "s" harfi baskın olan başka bir kelime de, "pisi pisi" kadar dikkatini çekecektir kedinin. işte olay bu kadar basit aslında.

kaynak