Kedileri Öldürdüğü Videolarla İnterneti Ayağa Kaldıran Katil: Luka Magnotta

Yavru kedileri öldürdüğü videoyla 2010 yılında interneti sarsan ve sonrasında işleri insan öldürmeye kadar götüren katil Luka Magnotta hakkında bildiklerimiz.
Kedileri Öldürdüğü Videolarla İnterneti Ayağa Kaldıran Katil: Luka Magnotta

kedileri öldüren, bir müddet sonra da internetten tanıştığı bir adamı öldüren ve ceset parçalarını resmi kurumlara gönderen katil: luka magnotta. kalemle çizilmiş gibi, ağzı burnu çok güzel bir adam. 

bu adamın kedileri öldürüp internete yüklediği videosunu bir grup insan izliyor ve bu adamı bulmak için de resmen ant içiyorlar, facebook grubu kuruyorlar. bu çok düşük kalitede çekilmiş videodan, içtiği sigaranın markası ve şekline göre, hatta odada bulunun elektrik süpürgesinin markasına bakarak hangi ülkede oturduğunu buluyorlar. işte belgeselin bu kısmı stalk kültürünün yani büyük birader olma heveslisi kitlenin neleri bulabileceğini de gösteriyor. korkunç bir adanmışlık var. aslında, kendilerinin de dediği gibi, bu adamı bulduklarında ona ne yapacaklarını bilmiyorlar. bunu resmen bir oyuna dönüştürüyorlar. 


magnotta'yı aramaktan vazgeçtikleri ya da bulamayacaklarını anladıkları an magnotta onlara bir yem atıyor. ona gelmelerini bekliyor. bir grup insan bir yerden sonra sıkılıyor tabii ki ama iki kişi canla başla çalışıyorlar. bir insan, fotoğrafta görünen benzinlikten birinin yaşadığı evi bulabilir mi? buluyor işte. bir adamı bulmak için şehrin tüm sokaklarını maps'ten teker teker gezer mi? kimi aradığını unutup, hedeflediği tek şey bulmak ise her şeyi yapar.

magnotta'yı arama esnasında bir adam çıkıp aradıkları kişiyi bulduğunu söyleyip hedef gösteriyor. bu adama ölüm tehditleri gidiyor. sosyal linç başlıyor. bu sebepten olup olmadığı bilinmiyor ama, adam bir süre sonra intihar ediyor. magnotta'yı bulma amacıyla toplanan gruptan insanların bir kısmı, aradıkları kişinin bu kişi olmadığını öğrenince gruptan çıkıyorlar.


bu stalk, sosyal linç, trolleri besleme gibi olayların dışında asıl önemli olan şey tabii ki magnotta'nın tanınmak için sarf ettiği çaba. gözler üzerine çevrilsin diye yırtınıyor. sahte hesaplarla kendi fan sayfasını kuruyor, insanların fotoğraflarına kendi yüzünü koyarak dünyayı geziyorum imajı yaratmaya çalışıyor. sürekli ilgi çekici şeyler yapıp, sansasyon yaratmaya çalışıyor fakat küçük haberler dışında hiçbir şey yapamıyor. en sonunda kedi öldürüp tepki şeklinde de olsa ilgiyi üzerine çekiyor. bu videoları çeken kişinin de o olduğu bulunsun diye küçük yemler atıyor. bulunuyor da. sonra yeni bir video geliyor. sonra bir yenisi daha. ve en son, 2012 yılında bir vitray görüntüsü önünde, sevgilisinin kucağına oturarak, bir buz kıracağıyla onu öldürüyor.

adamı öldürme sahnesi sonradan anlaşılıyor ki temel içgüdü filmindeki sahnenin aynısı. hatta bununla da kalmıyor, michael douglas'a benzeyen bir avukat buluyor. manny lopez adında hayali, takıntılı bir sevgili yaratıyor. tüm bunları yıllar öncesinden adım adım planlıyor. bir hayat hikâyesi yaratmaya, bir filmi yeniden çekmeye insan kendini adayınca, neler yapabileceğinin bir sınırı olmadığının göstergesi.


yaptığı her şeyi kibrinden, görünme isteğinden, konuşulma isteğinden yapan insan fark edilmediği zaman mutsuz oluyor, sinirleniyor. ve fark edilsin diye de her şeyi yapabilecek kıvama gelebiliyor. yeter ki fark edilsin. sansasyon yaratma sebebi ne olursa olsun, insan dile düşmeyi kafaya koyduysa yapıyor. insanoğlu çeşit çeşit ve çok enteresan.

luka, en sonunda, haziran 2012'de berlin'de bir türkün işlettiği internet kafede, interpol'un arananlar listesinde kendisine bakarken yakalanıyor. 2014 yılında erkek arkadaşını öldürmek suçundan 25 yıl hapse mahkum oluyor.

Luka Magnotta hakkında ekstra bilgiler

netflix'te olayı anlatan don't f*ck with cats belgeselinden sonra youtube üzerinde aynı konuyu ele alan bir realty show'u izledim:

- facebook grubu, internette luka'nın izini 18 ay sürmüş. şovda bahsedilen grup ismi farklı ve kurucusu eski bir asker.

- ailesi henüz o gençken ayrılmış. büyükannesi ve büyük babasıyla büyümüş, onlar da boşanmış.

- okulu dışarısının tehlikeli olduğu düşüncesiyle evden okumuş.

- 22 yaşındayken zeka geriliği yaşayan bir kız arkadaşı edinmiş, onun kredi kartından onlarca harcama yapmış. cinsel istismarda bulunup videosunu çekmiş. mahkemede suç düşürülmüş.

- gerçek adı eric clinton kirk newman, 2006 yılında yasal yollarla adını değiştirmiş.

- trans bir kadınla sevgili olmuş.

- ilk paylaştığı video 3 guy 1 hammer adında ukrayna'da çekilmiş bir cinayet videosu olmuş.

- fotoğraftaki exif bilgilerinden toronto'da olduğu tespit edilip polisle iletişime geçilince kolluk kuvveti durumu acil bulmuş hatta böyle birinin bir insanın da canını yakabileceğini düşünmüşler ancak kayıtlı bir adresi olmadığı için bulamayacaklarına kanaat getirmişler. :)

- ilk kedi videosu ile ikinci video arasında 1 sene var.

- the sun muhabiri kendisini sıkıştırdıktan 2-3 gün sonra gazeteye mail atmış: "bir dahaki sefere kediler değil, gerçek insan kullanacağım."

kaynak video