Kendi Kendine Yabancı Dil Öğrenmek İsteyip de Ne Yapacağını Bilemeyenlere Öneriler

Yeni bir dil öğrenme konusundaki en faydalı yollardan biri de internet. Yalnız o kadar çok kaynak, büyük bir bilgi havuzu var ki insan nereden başlayacağını bilemiyor. İşte bu noktada sıkışanlar için faydalı bilgiler.
Kendi Kendine Yabancı Dil Öğrenmek İsteyip de Ne Yapacağını Bilemeyenlere Öneriler
iStock


kendi kendine dil öğrenmek gayet de yapılabilir bir şey. hedef dil ingilizce ise zaten kaynak gani, kalkıp da abuk subuk kurslara para bayılmak için hiçbir neden yok. ingilizce dışında bir dil öğrenecekseniz de özellikle ispanyolca, fransızca, almanca gibi diller için yine bir ton program, web sitesi, app vb. mevcut. tabii, burada esas mesele nasıl bir yöntemin izleneceği.

şu adımları takip etmek işinizi görür diye düşünüyorum

1- yeni bir dile direkt gramerden dalmak kastırır, insanı dilden soğutur, ama o dili adamakıllı öğenmek istiyorsak şarttır da. sağolsun duolingo bu süreci eziyet olmaktan çıkarıyor, hem gramerin temellerini sağlam bir şekilde atmanızı sağlıyor hem de iyi bir listening egzersizi vazifesi görüyor, dolayısıyla ilk etapta duolingo’daki konuları güzelce tamamlamak gerek.

2- evet temeli attık, ama grameri pekiştirmek, iyice özümsemek lazım. bu da iyi bir gramer kitabıyla olacak. evet, kitabımızdaki konuları çalışmaya başlayınca görüyoruz ki direkt bu kitapla başlamış olsak bize çok sıkıcı gelecek konular şimdi su gibi akıp gidiyor. hangi gramer kitabının seçileceği konusunda tabii iyi bir araştırma yapmak şart, eğer yabancı dilde yazılmış bir kitap tercih edilecekse malum ortamlarda bulabilme ihtimali de gayet yüksek, onu da hatırlatmadan geçmeyeyim.


3-
gramer elbette çok önemli, ama sadece gramer odaklı bir çalışma da hem eksik olur hem de bir süre sonra bayar. o yüzden ne yapıyoruz, bir yandan da hedef dilde film izleyerek, müzik dinleyerek hem kulak aşinalığı ediniyor hem de o dile ait kültürle haşır neşir oluyoruz. tabii tam anlamıyla haşır neşir olmak için her filmden en azından birkaç deyim öğrenmek, farklı cümle kullanımı örneklerine dikkat etmek, şarkı sözlerini cümle cümle tercüme etmeye uğraşmak falan şart. ayrıca bu aşamada pimsleuru da kullanmak çok faideli olacaktır.

4- bol bol okuma yapmak da öğrenilenleri pekiştirmek için olmazsa olmaz. ama şimdi gidip de sıkıcı metinlerle uğraşmanın da lüzumu yok. ilgi alanımız neyse o konuya dair yazılar bulup okumak bu noktada işimizi kolaylaştıracak, süreci daha da keyifli hale getirecek bir yöntem. eğlenceli kısa hikayeler, fıkralar okumanızı da tavsiye ederim, hem keyiflidir hem de dilin argosuyla tanışma fırsatı yaratır.


5-
artık belli bir aşamaya geldik, ne yapmalı, bol bol pratik yapmalı. o nasıl olacak, muhtelif sitelerden arkadaşlar bularak, kah skype’tan kah whatsapp’tan yazışarak, hatta lisanı daha da ilerlettiyseniz konuşarak. tabii genelde karşı cinsten bir arkadaş edinildiyse lisanı geliştirme işi bu aşamada daha da bir hız kazanıyor ehe he. peki o siteler hangileri mi, mylanguageexchange.com, italki.com bir de verbling benim bildiğim bu konuda önde gelen siteler. ben henüz ilkini kullandım sadece ama diğer ikisi hakkında da yorumlar olumlu yönde. ha şunu da söyleyeyim, gramerin henüz başlarındayken de yapılabilir bir şey bu aslında, ama şu aşamada daha iyi sonuç verir.

6- yeterince kelime bilmedikten sonra ne kadar kasarsak kasalım dili belli bir seviyeden öteye taşımak mümkün değil. ayrıca bir şey okurken dakika başı sözlüğe bakmak da tatsız bir durum. bu nedenle kelime öğrenmek de çok önemli. memrise bu işi keyifli hale getirmiş ve epeyce kolaylaştırmış. mutlaka üye olalım ve sık sık kullanalım.


7- evet artık nativelerle yazışacak, hatta zaman zaman tumturaklı cümleler kuracak seviyeye geldik. kelime dağarcığımız genişledi. bir film izlerken, bir şarkı dinlerken pek çok kelimeyi kolayca tanıyoruz ve ağzımız kulaklarımıza varıyor, anladığımız cümlelerin sayısı da gitgide artıyor. şimdi lang-8.com’a üye olup daha çetrefilli işlere girişmenin zamanı. benim henüz hakkını vererek kullanmaya başlamadığım bu sitede aklımıza gelebilecek her şeyi yazıp nativelerden düzeltme alabiliyoruz, muazzam bir şey.

aklıma gelenler şimdilik bunlar. kim bilir haberdar olmadığım daha ne yöntemler, web siteleri, kaynaklar vardır. son olarak söyleyebileceğim, asla "kursa ayıracak param yok" diyip yabancı bir dili öğrenmeye başlamamazlık etmeyin, ayırmanız gereken sadece biraz zaman.

edit: cig adam gramer kitabı yerine duolingo ile başladığına pişman olduğunu, 5 ayının boşuna gittiğini yazmış mesajında. ben ilk önce gramer kitaplarıyla başlayıp kısa bir süre sonra bıraktığım ispanyolcaya duolingo ile geri döndüm ve yeniden gramer kitaplarına geçtiğimde bu kez hiçbir zorluk yaşamadım, yani başlangıç aşamasını gayet keyifli bir şekilde atlatmış oldum. ama duolingo başlığında da göreceksiniz, aplikasyonu işlevsiz görenler de var. dolayısıyla duolingo herkesin beklentisini karşılayacak diye bir şey yok, benimkisi tavsiye sadece.