Kendi Yaptığımız Ürünlere Hazırlardan Daha Fazla Değer Verme Durumu: IKEA Etkisi

Üretiminde az çok katkıda bulunduğumuz herhangi bir ürünü, hiçbir şekilde katkıda bulunmadığımız ürünlere göre daha fazla sahiplenip seviyoruz. Bu durumun da literatür de bir adı var: IKEA etkisi.
Kendi Yaptığımız Ürünlere Hazırlardan Daha Fazla Değer Verme Durumu: IKEA Etkisi
iStock.com

dan ariely bu kavramın yaratıcılarından biridir ve the upside of irrationality adlı kitabında da kendinden örnekler vererek açıklamıştır. kendi yaptığın şeylerle çok daha fazla değer verdiğinizi anlatan bir kavramdır ve düşündüğünüz zaman hayatınızın her alanında ne kadar etkili olduğunu hemen fark edebilirsiniz. bilinçli davranıp bu etkiyi kendi çıkarınıza kullanabileceğiniz gibi onun etkisine kapılıp zarara da girebilirsiniz.

Bir örnekle bahsedecek olursak

1940'lı yıllarda betty crocker adında bir pasta şirketi kek yapmak için lazım olabilecek bütün malzemeleri toz haline getirip bir kutuda satmaya başlamış. kek yapmak için kadınların tek yapması gereken karışımı suyun içine koyup fırına atmakmış.

ancak bu ürün hiç tutmamış, bunun üzerine kek karışımından süt ve yumurta çıkarılmış. artık kek yapan kadınların karışımın içine yumurta kırıp süt eklemeleri gerekiyormuş. bu değişiklikten sonra satışlarda patlama yaşanmış.

insanlar kek yapmak için daha fazla uğraştıklarında kek yapmayı ve yaptıkları keki çok daha fazla sevmişler.

ikea effect denmesinin nedenini de tahmin edersiniz.