Kendine Has Müzikleri ve Klişeleriyle Dünyanın En Büyük Film Sektörü: Bollywood

Mumbai'deki Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan bir isim Bollywood. Adı, Hollywood ve Bombay'dan türetilen bu film sektöründe her yıl Hollywood'dan fazla film üretiliyor. Gelin, Hintlilerin ilginç film dünyasına bir göz atalım.
Kendine Has Müzikleri ve Klişeleriyle Dünyanın En Büyük Film Sektörü: Bollywood
P.K.

dünyanın en büyük film sektörüdür bollywood. böyle söyleyince çok müthiş filmler yapıyorlar gibi geliyor kulağa ama öyle değil. her sene 1000 film yapıyorlarsa bu filmlerin 999'u bollywood klişelerinden kurtulamamış hollywood çakmaları filmler olur. o filmlerden biriside -eh artık 1000 filmden birisi de güzel olsun- hollywood ortaklığıyla yapılmış gerçekten güzel bir film olabiliyor. (bkz: life of pi)


bollywood film sektörü bu kadar kötü filmler çıkardığı halde hala nasıl ayakta? cevabı çok basit. hint izleyicisi bollywood'dan çok bir şey talep etmiyor. hep yapılmış klişelerin yerini değiştirip, bir kaç yeni şey eklediğinizde -çok nadiren bu da - bir kaç müzik klip de katarak, milyonlar kazanabileceğiniz bir film senaryosu hazırlayabilirsiniz.

bollywood filmelerinde en çok görülen klişeler

(bkz: ilk görüşte aşk) baş karakterimiz, güzel kızla karşılaşır. uzun uzun onu seyreder, bir rüzgar girer -ister asla rüzgar giremeyecek bir yerde olsun ister dışarıda- ve oğlanın saçlarını dağıtır. aynı rüzgar kızın saçlarını geriye atar(yani ikisi karşı karşıya duruyor olsa bile rüzgar ikisinin saçlarını da geriye atar). sonra genel olarak bir şarkı girer, girmese de artık oğlan kıza ölesiye(!) aşık olmuştur. yıllar geçse de asla unutamaz bu aşkı. kız hep başta naz yapar. sonra oğlanın ısrarlı takiplerine* dayanamayıp aşık olur.

(bkz: ayarlanmış evlilik) bu konunun işlenmediği film bulamazsınız. nerdeyse bütün bollywood filmlerin bu konu işlenir. kızın evliliklerde asla söz hakkı olmaz, kız bir bakmış ki nişanlanmış haberi olmadan. bundan sonra olaya genel olarak düğünden kız kaçırma girer ,ama girmeyedebilir. bir çok filmde rastlayabilirsiniz bu duruma da.

bir de çok az filmde öpüşme sahnesi olur. seviştiklerini bir şekilde anlaşılır kılsalar bile baş karakterler öpüşmez. bu kadın oyuncuların isteği olduğu kadar erkek oyuncularında isteğidir. shah rukh khan öpüşmenin kadın oyuncunun ününü düşürebileceği için yapmadığını söylemiş. böyle özel şeylerin kameralar ve bir set ekibinin karşısında yapmanın oldukça utanç verici olduğunu düşünüyormuş. kaynak


bollywood filmlerinde oynayan kadın oyuncular genel olarak etli butludur. batılılara göre şişman bile sayılırlar. ama bence batıdaki yürüyen çöplere göre oldukça güzel ve sağlıklı bir görünüme sahiptirler. bu oyuncuların hafif etli olmalarını bir sebebi de hindistandaki güzellik anlayışıdır. batıdan doğuya gidildikçe güzellik anlayışının zayıftan, şişmana doğru değiştiğini görürüz.

bollywood'un en popüler filmleri romantik,komedi,dram türündedirler. kısacası kadınlara yönelik filmlerdir. forumlara baktığınızda hintli erkeklerin genel olarak bollywood filmlerine nefretini kustuğunu görebilirsiniz. aynı zamanda kadınların en çok beğendiği üç khan * * * nefret ederler. aksiyon tarzı filmler de vardır, ama romantik filmler genel olarak çoğunluktadır.

bütün klişelerine rağmen sevimlilikleriyle de izletirler hintliler filmlerini. ben özellikle bu kadar eleştirmeme rağmen, hint filmlerini samimi ve eğlenceli bulduğumdan izliyorum. konusu aşırı saçma olan olan filmlerde bile eğlendirmeyi bir şekilde başarıyorlar. çoğu kişi araya katılmış müzik videolarını sevmese de ben eğlenceli buluyorum.

bollywood'un bu utangaç muhafazakar kısmı olduğu kadar bir de, porno sayılabilecek filmler yaptığı kısmıda vardır. (bkz: kama sutra) bu filmlere rast gelmek aynı youtube'un tuhaf tarafıyla karşılaşmaya benzer. hintlilerin çok tuhaf bir cinsel zevki olduğunu çıkardım rast geldiğim bir videoda.

son olarak, bollywood filmlerini çok fazla izlerseniz film zevkinizi etkileyebilir, film beğenme ölçütlerinizi düşürebilir. en sonunda kendinizi saçma sapan konulu filmleri beğenirken bulabilirsiniz. o yüzden en iyisi kendinizi fazla kaptırmadan izlemek.

ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier