Kendine Has Stili ve Kıvır Kıvır Saçlarıyla Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Karizma Gitaristi: Slash

Eski model rock yıldızlarının belki de son örneklerinden biri olan Guns'n Roses gitaristi Slash'in kariyerinin güzel bir özeti.
Kendine Has Stili ve Kıvır Kıvır Saçlarıyla Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Karizma Gitaristi: Slash

slash, 23 temmuz 1965 hampstead/ londra doğumlu lead gitarist.

şahsi düşüncem de aynı yönde olmakla birlikte kendisi yaşayan son jenerasyon rock müzik efsanelerinden. kendisini öne çıkaran en önemli iki özelliği ise yaptığı müzikte teknik yerine duyguya önem vermesi ve kendisinin yaratıp tüm dünyada ikon hale gelmesini sağlayan tarzı. bu yazımda benim için müzik tarzlarının köşe taşlarından biri kabul edilen blues/rock türüne hayranlığımı başlatan slash hakkında bir derleme sunmaya çalışacağım. okurken arka planda çalması için birkaç şarkı arkaya bırakıyorum.

guns n' roses - double talkin jive (tokyo 92')


slash - the godfather theme solo - made in stoke


gerçek adı saul hudson olan slash ismini babası gibi bir illustrator olan saul steingber'den almıştır. annesi ola hudson içlerinde david bowie'nin de bulunduğu birçok ünlü kişinin kostüm tasarımcısı , babası anthony hudson ise neil young ve joni mitchell gibi kişilerin albüm kapaklarını tasarlayan bir çizerdi.

Ola Hudson
Anthony Hudson ve Slash

slash bu konu hakkında; "bu kadar yaratıcılık ve sanatın bulunduğu bir ortamda içimde sahip olduğum şeyi ortaya çıkarmam çok da zor olmadı" demiştir. annesi işi gereği los angeles'a taşındıktan sonra slash 5 yaşına kadar babası ve büyükbabası tarafından büyütülmüştür. ardından babasıyla birlikte annesinin yanına taşındılar. taşınma sonrası süreçte babası düzenli olarak slash'i albüm kayıtları için stüdyolara götürdüğünü ve müziğin onun içine işlediğinden bahsediyor. 1972 kardeşi albion 'ash' hudson'ın doğumunun ardından 1974 yılında anne ve babası boşanan slash bu süreçte her çocukta olabileceği gibi kendisini sorumlu tutmuştur.

Slash ve Albion 'Ash' Hudson

bu arada kardeşi albion da conart inc. adında sörf tahtası, kaykay tasarlayan bir şirket kurmuş. aynı zamanda babası gibi bir çizer slash'in bazı albümlerinde çizimleri var. boşanmanın ardından velayeti annesinde kalmasına rağmen annesi sürekli işleri için şehir dışına çıktığından kendisini anneannesi büyütmüş. yine de ara sıra annesine bu iş seyahatlerinde eşlik edip birkaç sanatçı ile tanışmış.

içine kapanık bir çocuk olan slash rock icons belgeselinde ''arkadaşlarım olmasına rağmen hiçbir zaman duygularımı tam olarak ifade edebilen bir çocuk olamadım ki hala da öyle bir insanım fakat gitar beni insan içine açan şey . ''dönüp geriye baktığımda gitar çalmasaydım ne yapardım bilemiyorum'' diyor.

Rock Icons belgeselinden.

kendisine slash ismi ise film yapımcısı seymour cassel tarafından verilmiştir. sürekli oradan oraya koşturan , bisikletten inmeyen bir delikanlı olduğunda kendimce zıpır olarak nitelendirdiğim slash şeklinde çağrılmış.

ilk defa rock müzikle olan bağı ise 14 yaşındayken takıldığı bir kızın evinde aerosmith'in rocks albümünü dinlemesiyle oluşmuş. hatta slash bu anı hakkında ''bisikletimle anneannemin evine dönerken bu albümün tüm hayatımını değiştireceğini biliyordum'' diye anlatır. bu olayın hemen ardından bir grup kurmaya karar veren slash kendisi aynı zamanda guns and roses'ın davulcusu olan steven adler'a bu fikrini söyler. fakat çalacak bir enstrümanı olmadığı için adler kendisinin gitar çalacağını söyleyince slash bas çalmaya karar verir. anneannesi ise kendisine tek telli bir klasik gitar verir. slash bu tek telli gitar ile okuldaki müzik hocasına gider ve ders almak istediğini söyler. müzik hocasının ders arasında öğrencilerine cream ve led zeppelin çaldığını duyan slash gerçekte istediğinin bu olduğuna karar verir.

Aerosmith - Rocks (1976)


liseyi bırakıp kendisini günde 12 saatlere varan gitar çalışmasına verir. çocukluk arkadaşı marc canter'in ''slash ile ilk defa 1976'da 5. sınıfta iken tanıştık, çok sessiz bir çocuktu. birlikte bisiklet sürüyorduk . ilk defa bisiklet sürmeye çıktığımızda hayatında daha önce hiç iki tekerlekli bisiklet sürmemiş olmasına rağmen 1978'de gösteri sürüşlerine katılıyordu.'' şeklinde röportajıyla aslında slash'in sevdiği şeylere ne kadar tutkulu olduğunu görebiliyoruz.

ilk grubu olan tidus sloan'a 1981'de katılan slash ardından 1983 yılında ismini motörhead şarkısından alan road crew'u kurdu. bu grupa sonradan davula yönelen adler ve gazeteye verdikleri ilan sonucu bas gitarist olarak duff mckagan katıldı. gnr efsanelerinden rocket queen'in riffini slash bu gruptayken yazmıştır. bir süre sonra solist bulamamaları neticesinde bu grup da dağılmış.

Tidus Sloan - Dazed and Confused Live 1981


ardından o dönemler axl rose ve izzy stradlin'in de içinde bulunduğu hollywood rose grubuna adler ile birlikte katılan slash sonrasında poison için seçmelere gidince axl onun yerine l.a. guns'ın lead gitaristi tracii guns ile grupları birleştirerek ilk defa guns and roses adı altında mini bir turneye çıktılar. sonrasında tracii'nin tekrar kendi grubuna dönmesi slash'in de poison'a kabul edilmemesi sonra ilk defa orijinal beşli olarak bahsettiğimiz axl rose, slash , duff mckagan, izzy stradlin ve steven adler'dan oluşan grup haziran 1985'de kuruldu.

yine aynı sene slash kafasına kendine ait bir imaj yaratmayı koymuştu


ikinci el ürünleri satan bir mağazada gördüğü ikonik şapkası ve ona sarmak için beğendiği kemeri parası olmadığı için çalıp çıkmış. bu imaj süresi ile alakalı kendisi ile aynı şapkayı giyen ve benim ismini hatırlayamadığım başka bir grubun gitaristini tehdit ettiği bir anısını dinlemiştim röportajın linkini bulabilirsem ekleyeceğim.

guns and roses'ın los angeles'ın gözde güzide kulüpleri roxy ve troubadour'da düzenli çalmaya başlamasıyla hemen plak şirketlerinin dikkatini çekti ve mart 1986 ünlü plak şirketi geffen records ile ilk albüm anlaşmalarını yaptılar. slash kayıt sürecini anlatırken stüdyoya girdiğinde kendi gitarlarından gelen sesin berbat olduğunu ve yeni bir gitar edinmesi gerektiğini söylüyor. sonrasında grup menajeri alan niven kendisine albümlerin şahı appetite for destruction'ın kayıtlarını yapacağı kris derrig'in yaptığı gibson les paul 59 replica'sını satın alıp veriyor. temmuz 1987'de çıkan albüm hala bir müzisyen/müzik grubunun en çok satan ilk albüm olma ünvanını 28 milyon kopya satışı ile elinde bulunduruyor. tabi bu başlık altında bu yazımdan daha uzun guns and roses tarihini de anlatıp/derleyebilirim fakat slash'i anlatmaya çalıştığım için şu şekilde geçeyim: gruptan ayrıldığını açıkladığı ekim 1996'ya kadar tam anlamıyla bir rock tanrısı haline gelip, sayısız riffler, rock müziğe aşina herkesin hala on saniyesini bile dinleyip bu slash solosu diyeceği sololar yazıp yüzlerce konsere çıkıyor. bu süreçte uyuşturucu problemleri başlıyor. grupta ise steven adler gruptan uyuşturucu ile baş edemediği için atılıyor yerine cult'ten matt sorum geliyor. 1991 yılında ise izzy stradlin gruptan kendi isteği ile ayrılıyor onun yerine de candy and kill for thrills grubundan gilby clarke geliyor.

ayrılık sürecinin ardından uzunca bir süre axl rose'un farklı bir müzik tarzına yönelmek istediği slash'in ise kabul etmediği söylentileri dolaşsa da 2007 yılında yayınladığı otobiyografisinde axl'ın yasal olarak gruba el koymak istediği , konserlere sürekli geç çıkıp gruptan ayrı takılması ve steven ile izzy'nin gönderilmesinin asıl sebep olduğunu açıkladı. ayrılık sonrasını ise "kendimi işinden ayrılan ve bir sonraki işinin ne olduğunu bilmeyen biri gibi görüyordum fakat aynı zamanda fazlasıyla da özgür hissediyordum" diye anlatıyor.

1991 yılında gruptan ayrılmadan önce çalışmaya başladığı michael jackson ile give in to me'yi kaydetti. sonrasında en meşhuru 1995 mtv müzik ödülleri olmak üzere bir çok sahnesini paylaştı. lenny kravitz, alice cooper, rihanna gibi birçok sanatçının çalışmalarında çalan slash aslında tam anlamıyla amerikan kültürünün sevilen ve aranan gitaristlerinden. konuk çalışmalarından benim en sevdiğim olan carole king ile olan hold out for love'ın linkini de buraya bırakıyorum slash sever arkadaşlar eminim ki çok beğenecektir.

Slash ve Carole King: "Hold Out For Love" (live Hartford 1993)


kendi kariyerini ise 1994 de kurduğu slash's snakepit'e matt sorum ve gilby clarke ile taşıyan slash, 1995 yılında yine geffen records aracılığı ile it's five o'clock somewhere albümünü yayınladı ve ardından 1996 yılında kurduğu cover blues grubu slash's blues ball ile turneye başlaması sürecinde grup dağıldı. 1999'da vokalde rod jackson, ritim gitarda ryan roxie, basta johnny griparic ve davulda matt laug ile grubu tekrar toplayan slash 2000 yılında ise ikinci albümleri ain't life grand'i yayınladı. snakepit'ten seveceğinizi düşündüğüm birkaç şarkıyı da şöyle bırakıyorum:

ain't life grand


beggers & hangers on


2002 yılında duff ve matt ile bir konserde tekrar buluşan slash hala içlerinde birlikte müzik yapma isteklerinin olması üzerine bir süper grup projesine başladılar. ritm gitara izzy çağrıldıysa da kabul etmemesi üzerine duff'ın kendi grubu loaded'ta çalan, aynı zamanda benim de slash'in çocukluk arkadaşı olarak bildiğim dave kushner katıldı. grubun solist aramaları bir yıldan uzun sürdü ve en sonunda stone temple pilots'tan rahmetli scott weiland'ın gruba katılması üzerine benim en sevdiğim (tabi ki gnr haricinde), matkap gibi grup velvet revolver kuruldu. contraband ve libertad isminde iki efsane albüm yayınlayan grup 2008 yılında ağırlıklı olarak slash ve scott arasındaki anlaşmazlık neticesinde dağıldı. vr'dan da benim en sevdiğim şarkıları şöyle bırakıyorum.

slither


fall the pieces


do it for kids


velvet revolver'ın dağılması neticesinde solo albüm çıkarma kararı alan slash kendi yazdığı müzikal altyapılara kafasında yakıştırdığı ve biraz da yakın olduğu sanatçıları toplayarak 2010 yılında ''slash'' adlı solo albümünü çıkardı. bu albümden by the sword adlı şarkıyı kesinlikle dinlemelisiniz.

Slash - By The Sword (feat. Andrew Stockdale)


bu albümde birçok farklı isimle çalışmasına rağmen myles kennedy ile aralarında farklı bir bağ oluştu. müzikal zevklerinin uyuşması üzerine slash feat. myles kennedy & the conspirators' adında bir grup kurdular. bu grup ile de apocalyptic love ve world on fire adında iki albüm çıkardılar. iki albümde de çok güzel şarkılar olmasına rağmen slash'in ustalık dönemi eseri anastasia hakkında ne desem az kalır. bir ara anastasia başlığının altına da bir entry bırakacağım. bu ekiple 2013'de istanbula da geldiler (bkz: 2 şubat 2013 slash feat. myles kennedy konseri) ve o konserin olduğu yıl maalesef ülkeye top kalite rock/metal gruplarının yavaş yavaş gelmesinin azaldığı sene oldu. kendisiyle o konserde tanışma fırsatı da bulmuştum, slash temelde yetenekli bir müzisyen olabilir fakat müziğiyle bana hissettirdiklerinden dolayı o an ömrüm boyunca unutamayacağım anlardan olacak.

Slash ft.Myles Kennedy & The Conspirators - Anastasia 


vakitler 2015 olduğunda ise artık gnr sinemalarda afd'nin trailer'larını geçiyordu ve grubun lead gitaristi olan dj ashba gruptan ayrılmıştı. hemen herkes artık yıllardır herkesin beklediği birleşmenin gerçekleşeceğinin farkındaydı ve nitekim 2016 coachella için headliner olarak gnr axl, slash ve duff ile birlikte duyurulmuştu. herkes onları ilk olarak o konserde beklerken (ben de dahil) 1 nisan 2016'da web sayfalarından troubadour'da sahne alacaklarını ve bilet fiyatlarının 10 dolar olacağı paylaşıldı. insanlar ilk etapta bunu şaka olarak da görse aslında 23 sene önce de aynı gün, aynı mekanda, aynı fiyata çıkmış. ben sahneyi izlerken açıkçası gözlerim doldu , bunca yıllık bekleyiş, özlem bitmişti ve yeni turne açıklanmıştı. (bkz: not in this lifetime tour) maalesef konserlerini zaman bulsam para, para bulsam zaman bulamadığım için kaçırdığım turne kasım ayına kadar devam edecek.

bu arada slash'in kullandığı ekipmanları merak eden gitarist arkadaşlar için de şöyle bir link bırakayım: slash ekipman

müzik yaşantısı temelde bu şekilde olmasının haricinde slash aynı zamanda guitar hero 3'te ana karakter olarak angry birds'te ise karakter teması olarak yer aldı. kendisi ayrıca bağımlılık derecesinde korku filmi hayranı olan slash 2013 yılında da nothing left to fear adında bir korku filminin yapımcısı oldu. ben izlemedim fakat yorumlardan anladığım kadarıyla çok beğenilmemiş. hayvansever, saplantılı bir yılan hayranı ve koleksiyoncusu . isteyen instagram'ındaki sayısız yılan paylaşımlarını takip edebilir. değinmeden edemeyeceğim sıradışı da bir instagrama sahip.


özel hayatında ise 1992 yılında model renee suran ile evliliği 5 yıl sürüyor. ardından 2001'de perla ferrar ile evlenen slash'inden bu evliliğinde london ve cash adında iki oğlu var. bu evliliği slash 2010 yılında gayri resmi, 2014 yılında da resmi olarak 80'lerin sonundaki aşkı meegan hodges için bitirdi.

Slash ve Megan Hodges.

bağımlılık mevzuları ise... slash'in ağzında sigarası olmadan eski konserlerini ben hatırlamıyorum. alkol ve uyuşturucu da bağımlısıyken 2005 yılında kardiyomiyopati tanısı alıyor ve kendisine 6 ay ömrü olduğu söyleniyor. icd takılmasıyla sonlanan süreçte iyileşen slash alkolü o sene, annesinin akciğer kanserinden ölmesi üzerine de sigarayı 2009 yılında bırakıyor.

son olarak kıvırcık saçlı, duygusal gitaristimiz umarım daha uzun yıllar yaşar, çalar ve biz de görürüz.

kaynaklar

yazımı derlemek için kendi hatırladıklarım üzerine, hatırlayamadıklarım için bazı kaynaklardan yardım aldım onları da alta bırakıyorum.

slash otobiyografi
wikipedia
rock icons belgesel
slash paradise
life behind guns and roses belgesel
guns and roses mtv belgesel 1989

Guns N Roses'ın İkonik Gitaristi Slash'e Göre: Başucu Olabilecek Mükemmel Gitar Şarkıları