Kendini 13 Yıldır Ölü Gösterip Sincap Videolarıyla Popüler Olan Dolandırıcı: Tayfun Demir

Hakkında toplam 52 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası bulunan ve sahte evraklarla kendisini 13 yıl önce ölmüş gibi gösterdiği belirlenen YouTuber Tayfun Demir tutuklandı. Epey ilginç detaylar barındıran bu olayın özeti.
Kendini 13 Yıldır Ölü Gösterip Sincap Videolarıyla Popüler Olan Dolandırıcı: Tayfun Demir

mevzuya bak arkadaş, isim benzerliği falandır diyorum, hala inanamıyorum ben... 

özet

tayfun demir, 2007'de bankadan sahte kimlik ile kredi çekerek diğer suçlardan aldığı cezalar ile birlikte 7 yıl hapis cezası almış. ancak 2011 yılında üniversite kazanıp açık cezaevine geçince fırsatını bulup firar ediyor ve sahte ölüm raporu ile cinayete kurban gittiğini gösteriyor. bu ölüm raporunu da kendisi sanki bir yakınıymış gibi götürüp vermiş. (mahkeme evraklarında "bulgu bulunamamıştır" deniyor, yani kesin şekilde o diyemeyiz.) 

ancak 2012 yılında tekrar sahte kimlik ile kredi çekmek vakası çıkıyor. polisler bu adamın ölü tayfun demir olduğunu anlıyor ve içeri tıkıyor. (kaynakvideo kaynak 2video kaynak 3)

2014 yılında şartlı tahliye ile çıkıyor ve hakkındaki yazılanları, ekşi sözlük'teki entry'leri vs. temizliyor. 2016 yılında ise kendine bir youtube kanalı açıyor ve hayvanlara yardım, doğada yaşam gibi konular üzerine videolar çekerek popüler oluyor. şu anda 430 bin abonesi var kanalın.  tayfun demir, 2014-2020 yılları arasında dolandırıcılık, sahte belge düzenleme ve organ ticareti suçlarına karışıyor.


youtube videolarında, bu suç mevzuları kendisine sorulunca "benim adımı kullanarak beni mağdur ettiler" diye kendini savunduğu şahıs ise aslında bir başkası. haberde ütücü arkadaş şöyle bir ifade veriyor: "üstelik adam savcıda verdiği ifadede bilgisayar teknisyeni olduğunu söylüyor." tayfun demir, videolarda kendisinin bilgisayar mühendisi vs. olduğunu söylüyordu. (kaynak) ayrıca kimliklerin üzerindeki fotoğrafların kendisine ait olması hakkında bir açıklama yapmamış.


bu noktadan sonra anladığım kadarıyla tayfun ortadan kaybolup köye yerleşiyor ve icraatlar oradan devam ediyor. youtube videolarında da köyün adresini, etrafındaki insanları belli etmemeye özen gösteriyor.

amacı, hayvansever ayağı yapıp milletin güvenini toplamak ve tokatlamak. bu vesile ile mutlulukpazarı.com internet sitesini ve bir mobil uygulamayı yayınlıyor. insanlardan yardım topluyor. söylenene göre uygulama kimlik bilgilerini de istiyor.


artık kim nasıl yakalattıysa son vurgunu yapamadan yakayı ele veriyor ve tayfun bey dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik, organ satışı gibi suçlardan 52 yıl ceza alıyor.

yusuf demir kim?

haberlerde ölüm belgesini götüren kişi olarak tayfun demir'in yakını yusuf demir ismi geçiyor. fakat yusuf demir de bizzat tayfun demir'in sahte kimlik ile yarattığı bir kişi. yani yusuf demir, bizim tayfun. evine yapılan baskın ve ele geçirilen kimlikler, 90 bin tl nakit para vs. diye bahsedilen şeyler hep tayfun'a ait. tayfun'un ilk videolarında gözüken lüks ev ataköy'deki ev olabilir. mahkemede güvenlik kamerası ile incelendiğinde o kişinin tayfun olduğuna dair bir bulgu olmadığı yazılmış, fakat benim tahminim ve ev baskınında çıkan kimlikler vs. göz önüne alınınca yusuf demir diye bir kişi olmadığı, bunun tayfun olduğu ihtimali daha kuvvetli.

https://www.mynet.com/…venlik-eksik-1815374-myvideo

şu videodan kendi açıklamalarını da izleyebilirsiniz


Sene sene özetleyecek olursak da zaman akışı şöyle

2007 öncesi: bankadan usulsüz kredi çekme ve birtakım başka suçlara karışıyor ve yakalanıyor.

2007: 7 yıl hapis cezası alıyor.

2011: özel izinle hapisten çıkıp firar ediyor.


2011-2012 arası
: kendini öldü gösteriyor hatta ölüm belgesini nüfus müdürlüğüne kendi götürüyor.

2012: sahte kimlikle başkası adına kredi çekmeye çalışırken yakalanıyor ve kendini ölü gösterdiği anlaşılıyor. bir de adaşı tayfun demir'in adına kimlik düzenleyip suça karıştığı için durup dururken adamcağınızın da başını yakıyor ama neyse ki masum olan tayfun demir beraat ediyor.


2012-2014 arası
: cezasını çekiyor ve şartlı tahliye ile çıkıyor.

2014: sözlük'te hakkında yazılan entry'leri mahkeme kararıyla sildiriyor.

2014-2020 arası: dolandırıcılık, sahte belge düzenleme ve organ ticareti gibi suçlara karışıyor. bir yandan da sosyal medyada hayvansever bir imaj çizerek bağış topluyor. bir ara bağışları daha kolay toplamak için bir mobil uygulama yapıyor.

2018: kim milyoner olmak ister yarışmasına katılıyor. bu tarihte hakkında açılmış dava var mı, hüküm var mı bilmiyoruz.


2020
: ekşi sözlük yazarları kendisinin 2012'de yakalandığındaki haber görüntülerindeki tayfun demir ile benzerliğini keşfediyor. eski haberler gündeme geliyor.

2020: kendisi hakkındaki iddiaları, yukarıda belirttiğim masum tayfun demir adına çıkan beraat belgesini kullanarak yalanlıyor.

2020: bu arada kendisinin dolandırıcılık, sahte belge düzenleme ve organ ticareti gibi suçlardan, 6 farklı şehirde hakkında dava açıldığı, delillerle suçun sabit görüldüğü ve hakkında toplam 52 yıl hapis cezası verildiği ortaya çıkıyor.

2020: 6 aylık takibin sonunda muğla'daki evinde yakalanıp çıkarıldığı mahkemede tabii ki kimliği doğrulanarak hapse gönderiliyor.

2020: hayranları, kesinleşmiş hükümlere rağmen inanmakta zorluk çekip "bir araştırılsın, işin aslı ortaya çıksın. bence yapmamıştır. bir yanlışlık olmuştur." diyor.